Kraków: Uruchomiono samoobsługowe stanowiska nadawania bagażu

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
17 lutego 2020 13:22
9 komentarzy
Port w Krakowie jako pierwsze lotnisko w Polsce uruchomił samoobsługowe stanowiska nadawania bagażu (Self–Service Bag Drop) pozwalające na szybką i komfortową obsługę bagażową przed wylotem.
Reklama

- Priorytetem Kraków Airport jest bezpieczeństwo oraz wysoka jakość obsługi pasażerów. Wdrażanie rozwiązań ułatwiających podróżowanie jest istotne zarówno z punktu widzenia pasażera, linii lotniczej, jak również samego lotniska. Uruchomione dzisiaj stanowiska nadawania bagażu, to rozwiązanie dla wszystkich przewoźników. To też krok do automatyzacji ścieżki pasażera, która maksymalnie skróci czas odprawy biletowo-bagażowej - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Usługa Self-Service Bag Drop (SBD) jest najnowocześniejszą formą nadawania bagażu przez pasażera, co oszczędza czas czekania w kolejce do kilkudziesięciu sekund. Wykonawcą inwestycji jest firma SITA, która współpracuje z ponad 40 lotniskami i 55 liniami lotniczymi na całym świecie. Pierwszym przewoźnikiem, który korzysta z uruchomionych dzisiaj w Kraków Airport 10 samoobsługowych stanowisk nadawania bagażu jest linia lotnicza Wizz Air.

- Z prowadzonych przez Kraków Airport badań Airport Service Quality wynika, iż 34 proc. naszych pasażerów przybywa na lotnisko wcześniej niż 2 godziny przed wylotem, samoobsługowe stanowiska pozwalają na wcześniejsze nadanie bagażu, nawet do 6 godzin przed odlotem - dodał Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

- Dzisiejsze ogłoszenie podkreśla zaangażowanie lotniska Kraków Airport i linii lotniczych Wizz Air w obsługę pasażerów. W Wizz Airze cieszymy się, że Kraków Airport, nasze najmłodsze lotnisko bazowe w Polsce, wybrało Wizz Air jako pierwszą linię lotniczą, która testuje usługę Self Bag Drop. Po odprawie w domu lub przez aplikację mobilną, pasażer może samodzielnie, w łatwy sposób nadać bagaż na lotnisku. To innowacyjne rozwiązanie. Rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo i komfort podróży - powiedziała Paulina Gosk, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Wizz Air.

Co istotne SBD daje możliwość integracji z systemami odprawy wszystkich przewoźników.

Jak działa samoobsługowe nadawanie bagażu?

Pasażer po odprawieniu się np. dzięki aplikacji mobilnej, nadaje na lotnisku samodzielnie bagaż postępując zgodnie z prostą instrukcją, wybierając jeden z 8 dostępnych języków: polski, angielski, niemiecki, francuski, norweski, włoski, hiszpański lub ukraiński.

Skanuje kartę pokładową i umieszcza bagaż na specjalnej wadze, gdzie weryfikowany jest jego ciężar i wielkość zgodnie z wymaganiami danej linii lotniczej. Następnie pasażer otrzymuje naklejkę z kodem nadania bagażu i samodzielnie umieszcza go na bagażu.

Proces SBD jest intuicyjny, skraca czas nadawania bagażu do 20 sekund. W pierwszym okresie funkcjonowania SBD, pasażer ma możliwość skorzystania z pomocy obsługi, zarówno Kraków Airport, jak i firmy handlingowej. SBD nie dotyczy ponadwymiarowego bagażu np. wózków dziecięcych oraz zwierząt.

fot. mat. prasowe

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_86055 2020-02-19 08:40   
gość_86055 - Profil gość_86055
A czy do maszyna machnie ręką na lekki nadbagaż jak ładnie poprosimy? :)
gość_1f740 2020-02-18 22:58   
gość_1f740 - Profil gość_1f740
gość_27896 - Najbardziej światowe to są te klaustrofobiczne akwaria połączone wąskimi korytarzami, no świat cała gęba.
gość_f0906 2020-02-18 22:50   
gość_f0906 - Profil gość_f0906
Faktycznie, dla kogos komu zależy na czasie i przyjeżdża na lotnisko 6 godzin przed wylotem zysk czasowy będzie kolosalny....

Tolerancja wagi bagażu w automatach jest zerowa. Jeśli jest 23kg to 23,5 już nie przejdzie. Przerabiałem to kiedyś w Amsterdamie, było 23,4 i automat mówił wynocha do człowieka. Oczywiście pani na stanowisku check-in przyjęła bez najmniejszego problemu. Jak znam życie to takie zero tolerancji nadwagi jest celowe, wiadomo ze check-in to przyjmie, ale już samo zmuszenie do przejścia się z walizka i tłumaczenia, ze automat odmówił może wiele osób zmusić do tego, by następnym razem było nie więcej niż 22 albo 21 zamiast 23,5. Faktem jest bowiem, ze czasami wskazania wag na lotnisku różnią się nieco między sobą i różnią się tez z tym co można sobie samemu zważyć na swojej wadze.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama