Śledczy badają bankructwo Adria Airways. Ze spółki wyprowadzano pieniądze

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
18 lutego 2020 09:30
1 komentarz
Słoweńska policja wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzeń o nadużycia gospodarcze i oszustwa w upadłej linii Adria Airways, która ogłosił upadłość 30 września 2019 r., po trzech latach zarządzania przez niemiecki fundusz restrukturyzacyjny 4K Invest.
Reklama

W szczególności, organy ścigania badają zarzuty nadużyć i zniknięcia około 5 tys. dolarów z sejfu firmy w bezpośrednim następstwie jej upadku. Obecnie toczy się postępowanie przygotowawcze - donosi serwis "Ex Yu Aviation".

Zarządca masy upadłości Adrii, Janez Pustatičnik, powiedział w rozmowie z dziennikiem "Delo", że audytorzy rozpoczną przegląd poprzednich operacji w spółce w tym miesiącu, jednak obecnie nie ma konkretnych podejrzeń o niewłaściwe postępowanie.

Spółki powiązane z 4K Invest, w tym były właściciel Adria Airways AA International Aviation Holding, weszły w stan likwidacji po upadku słoweńskiego przewoźnika w ubiegłym roku. Zamknięcie tych spółek utrudnia organom ścigania przeprowadzenie dochodzenia i uzyskanie niezbędnej dokumentacji.

Uważa się, że fundusz wyłożył pieniądze od Adria Airways i zawarł szereg wysoce szkodliwych umów o doradztwo w imieniu słoweńskiego przewoźnika z innymi przedsiębiorstwami będącymi jego własnością. 4K Invest zniknął z rejestrów działalności gospodarczej w wielu krajach po upadku Adria Airways. Jego strona internetowa została zamknięta, a numery telefonów odłączone.

Fundusz restrukturyzacyjny posiada spółki zarejestrowane w Niemczech, na Malcie, w Wielkiej Brytanii i Luksemburgu. Wcześniej słoweńskie Ministerstwo Infrastruktury zauważyło, że minister infrastruktury, Alenka Bratušek, wielokrotnie ostrzegała, że sprzedaż linii lotniczej niemieckiemu funduszowi kapitałowemu była błędem i że ówczesny rząd Słowenii powinien był znaleźć strategicznego partnera w branży lotniczej, który zapewniłby długoterminowe istnienie i rozwój przewoźnika.

Premier Słowenii, Marjan Šarec, określił fundusz 4K Invest mianem "oszustów". Wątpliwe posunięcia biznesowe 4K z udziałem Adrii obejmowały sprzedaż jej marki, jak również wchłonięcie firmy STBE w grudniu 2018 roku, w wyniku czego Stefan Beulertz, który był szefem STBE, stał się częścią słoweńskiej firmy.

Beulertz jest prawnikiem mieszkającym na Malcie, powiązanym z 4K Invest oraz był zamieszany w aferę Paradise Papers, która ujawniła proceder ukrywania pieniędzy w rajach podatkowych przez wielkie koncerny, polityków i znane osobistości.

Postępowanie upadłościowe Adrii może potrwać nawet cztery lata ze względu na liczne spory sądowe, postępowania windykacyjne i inne procedury, które mają zostać wszczęte w Słowenii i za granicą.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_cf95f 2020-02-18 12:30   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
rozłożenie linii lotniczej, a "zniknięcia około 5 tys. dolarów z sejfu firmy" lekkie skrajności
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama