Airbusy będą droższe w Stanach Zjednoczonych

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
17 lutego 2020 08:30
3 komentarze
W piątek (14.12) amerykański rząd zapowiedział zwiększenie
ceł na samoloty Airbusa począwszy od 18 marca br.
Reklama

Obecna stawka ceł w wysokości 10 proc. zostanie podwyższona do poziomu 15 proc. Powodem wprowadzenia tego podatku jest pomoc państwowa, którą Airbus miał otrzymywać, dająca mu silniejszą pozycję na rynku amerykańskim.

W październiku Światowa Organizacja Handlu (WTO) zapowiedziała, że amerykański rząd jest uprawniony do pobrania kary od europejskich producentów samolotów w wysokości do 7,5 mld dolarów rocznie. Prawdopodobnie podatek utrzyma się dopóki Airbus nie przestanie otrzymywać pomocy od europejskich rządów, bądź nie zostanie wypracowany kompromis.


- Decyzja Pełnomocnika Rządu Stanów Zjednoczonych ds. Handlu nie bierze pod uwagę ograniczeń, jakim podlegają amerykańskie linie lotnicze ani tego, że to amerykański klient będzie musiał pokryć podwyżkę ceł, o której zadecydowano w piątek w Waszyngtonie – komentuje zarząd Airbusa.

Airbus również złożył wniosek do Światowej Organizacji Handlu o ukaranie Stanów Zjednoczonych wraz z Boeingiem o to samo, czyli o nieuczciwe subsydia państwowe. WTO przychyliła się do strony europejskiego producenta, oświadczając, że amerykańska spółka również otrzymywała pomoc finansową od rządu. W najbliższych miesiącach organizacja ma zadecydować jak wysokie cła Unia Europejska może nałożyć na samoloty ze Stanów Zjednoczonych.

Airbus zapowiada, że będzie kontynuował rozmowy ze swoimi klientami w USA w celu „złagodzenia skutków ceł tak bardzo jak to możliwe”, i ma nadzieję, że amerykański rząd zmieni swoją decyzję, gdy zobaczy „idące za nią negatywne skutki”.


Fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam1987 2020-02-17 14:22   
adam1987 - Profil adam1987
@gość_56d2e: Jak napisano w artykule Boeing już skorzystał z takich samych dopłat od rządu co Airbus, tylko jeszcze nie zakończono procedury sądowej.
To żadna tajemnica, że obie strony dofinansowują swoich producentów.

Co do braku lokalnej podaży, to akurat tutaj nie ma problemu, bo Airbus a320 dla linii amerykańskich produkuje raczej w USA (Mobile), więc i o cła trudno.
gość_56d2e 2020-02-17 13:38   
gość_56d2e - Profil gość_56d2e
lobby przewoźnicze w USA nie jest zadowolone ... przecież w dobie braku lokalnego podażu, podwyższać ceny za import to wywołuje bardzo negatywne reakcje wśród konsumentów lokalnych. DWA: a zaraz się okaże, że Boeing wystąpi o takie same pożyczki, które uznaje za nielegalne u Airbusa. wtf ?
gość_f102b 2020-02-17 11:07   
gość_f102b - Profil gość_f102b
Boeingi w Europie też pewnie zdrożeją
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama