×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbusy będą droższe w Stanach Zjednoczonych


W piątek (14.12) amerykański rząd zapowiedział zwiększenie
ceł na samoloty Airbusa począwszy od 18 marca br.


Obecna stawka ceł w wysokości 10 proc. zostanie podwyższona do poziomu 15 proc. Powodem wprowadzenia tego podatku jest pomoc państwowa, którą Airbus miał otrzymywać, dająca mu silniejszą pozycję na rynku amerykańskim.

W październiku Światowa Organizacja Handlu (WTO) zapowiedziała, że amerykański rząd jest uprawniony do pobrania kary od europejskich producentów samolotów w wysokości do 7,5 mld dolarów rocznie. Prawdopodobnie podatek utrzyma się dopóki Airbus nie przestanie otrzymywać pomocy od europejskich rządów, bądź nie zostanie wypracowany kompromis.


- Decyzja Pełnomocnika Rządu Stanów Zjednoczonych ds. Handlu nie bierze pod uwagę ograniczeń, jakim podlegają amerykańskie linie lotnicze ani tego, że to amerykański klient będzie musiał pokryć podwyżkę ceł, o której zadecydowano w piątek w Waszyngtonie – komentuje zarząd Airbusa.

Airbus również złożył wniosek do Światowej Organizacji Handlu o ukaranie Stanów Zjednoczonych wraz z Boeingiem o to samo, czyli o nieuczciwe subsydia państwowe. WTO przychyliła się do strony europejskiego producenta, oświadczając, że amerykańska spółka również otrzymywała pomoc finansową od rządu. W najbliższych miesiącach organizacja ma zadecydować jak wysokie cła Unia Europejska może nałożyć na samoloty ze Stanów Zjednoczonych.

Airbus zapowiada, że będzie kontynuował rozmowy ze swoimi klientami w USA w celu „złagodzenia skutków ceł tak bardzo jak to możliwe”, i ma nadzieję, że amerykański rząd zmieni swoją decyzję, gdy zobaczy „idące za nią negatywne skutki”.


Fot. mat. prasowegość_228db - Profil
gość_228db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie