Amerykańska linia widmo chce kupić 30 boeingów 747-8i
Boeing 747-8 to jedna z najmniej popularnych konstrukcji amerykańskiego producenta. Na obecną chwilę, najnowszy Jumbojet został sprzedany wyłącznie w 154 egzemplarzach, w tym 47 w wersji pasażerskiej i 107 w wersji cargo. Od 2018 roku żadna firma nie złożyła nowego zamówienia na ten model.
Avatar Airlines to przewoźnik lotniczy założony w 1992 roku. Od tego czasu linia planuje zrealizować swoje nietypowe plany krajowych przewozów pasażerskich wyłącznie na pokładzie boeingów 747. Argumentuje to faktem, że amerykańskie linie wykorzystują na trasach krajowych mniejsze samoloty, a w większych maszynach koszty w przeliczeniu na jednego pasażera są niższe niż w mniejszych.
Flota linii na początku miała opierać się na boeingach 747-400 z rynku wtórnego. Zamiast wyposażać samoloty w fotele klasy pierwszej, czy biznesowe oraz w udogodnienia dla pasażerów wyższych klas, przewoźnik zamierza maksymalnie wykorzystać przestrzeń każdej ze swojej maszyn. Boeingi 747-400 planowo miały posiadać 581 miejsc, w tym 539 w klasie ekonomicznej oraz 42 w klasie premium na górnym pokładzie. Po okresie 3-5 lat operowania używanymi samolotami linia planowała wyemitować IPO (pierwszą ofertę publiczną). Pozyskane w ten sposób środki miały pozwolić na zakup wspomnianych 30 boeingów 747-8.
- Boeing wraz z Avatar (Airlines) mogą znaleźć nowe zastosowanie dla boeingów 747 jako samolotów dla niskobudżetowego przewoźnika o wysokim standardzie przewozów pasażerskich, jednocześnie przynosząc inwestorom i społeczeństwu wiele korzyści – skomentował Barry Michaels, założyciel oraz pełniący obowiązki prezesa Avatar Airlines.
19 listopada 2019 roku linia złożyła wniosek do amerykańskiego departamentu transportu o wydanie świadectwa użyteczności publicznej (CPCN), aby móc operować pomiędzy największymi portami lotniczymi w USA.
Początkowo przewoźnik planuje obsługiwać lotniska Los Angeles International, Las Vegas McCarran, Nowy Jork JFK i Miami International. Połączenia wykonywać będą boeingi 747-400. Bilety na przeloty mają zaczynać się od 19 dolarów, a cena maksymalna biletu nie powinna przekraczać 99 dolarów. Dodatkowo spółka zaoferuje członkostwo, które umożliwi nielimitowane korzystanie z usług przewoźnika. Początkowa opłata za dołączenie wynosić ma 5 tys. dolarów, a każdy kolejny rok będzie kosztować tylko 475 dolarów.
W najbliższą środę (19.02) Avatar Airlines zamierzają wyemitować 20 mln akcji o łącznej wartości 300 mln dolarów, aby zdobyć niezbędne fundusze do rozpoczęcia opisanej działalności.
Fot. mat. prasowe