Modlin: Mocne spadki w IV kwartale 2019 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
13 lutego 2020 09:30
Lotnisko w Modlinie odnotowało znacząco mniej pasażerów w IV kwartale ub.r. W ostatnich trzech miesiącach 2019 r. spadek obsłużonych podróżnych wyniósł 9,2 proc.
Reklama

Statystyki Warszawa-Modlin (WMI)
Negatywny trend rozpoczął się już we wrześniu ub.r., kiedy to z modlińskiego portu skorzystało o 6,5 proc. mniej pasażerów niż w analogicznym okresie 2018 r. W kolejnych miesiącach nie było lepiej. W październiku i listopadzie spadki osiągnęły liczby dwucyfrowe tj. odpowiednio 10 i 10,6 proc. Grudzień był nieco lepszy, ale nadal gorszy od grudnia w 2018 r. o 6,7 proc.

- Spadek ruchu w IV kwartale 2019 r. był spowodowany zmniejszeniem programu lotów rozkładowych obsługiwanych z lotniska Warszawa-Modlin w sezonie Zima 2019/2020 - mówi Marek Rymkiewicz, szef Biura Handlowo-Marketingowego portu. W sumie w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2019 r. obsłużono o ponad 85 tys. mniej pasażerów niż w tym samym okresie 2018 r.


Złe wyniki Modlina w ostatnich miesiącach ub.r. są pokłosiem ograniczania połączeń przez Ryanaira, głównego klienta spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL). Cięcia oferowania irlandzkiej linii lotnisko zastępowało zwiększona liczba lotów czarterowych, jednak gdy skończył się sezon wakacyjny ubytek rejsów samolotów z harfą Briana Śmiałego na ogonie stał się widoczny.

Pomimo tych strat lotnisko pod Nowym Dworem Mazowieckim w całym roku 2019 odnotowało niewielki, wynoszący poniżej 1 proc. wzrost liczby pasażerów. Będzie to zapewne wynik odstający na minus od średniego wzrostu wszystkich polskich portów lotniczych w zeszłym roku.

Ryanair zapowiada dalsze ograniczanie oferowania z Modlina w nadchodzącym sezonie letnim. Irlandczycy uzasadniają swoje decyzje uziemieniem boeingów B737 MAX. Ryanair spodziewa się pierwszych dostaw tych maszyn dopiero w październiku br. Innym powodem przeprowadzonych i planowanych cięć może być osłabienie koniunktury, które potwierdza słabsza dynamika wzrostu na polskich lotniskach w 2019 r.

Nie są to dobre wieści dla MPL i marszałka województwa mazowieckiego Adma Struzika. Prawdopodobnie w 2019 r. po raz kolejny spółka nie przyniesie zysku, a marszałek będzie musiał ponownie ją dokapitalizować, jako gwarant obligacji wyemitowanych przez mazowiecki port.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama