×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Modlin: Mocne spadki w IV kwartale 2019 r.


Lotnisko w Modlinie odnotowało znacząco mniej pasażerów w IV kwartale ub.r. W ostatnich trzech miesiącach 2019 r. spadek obsłużonych podróżnych wyniósł 9,2 proc.


Liczba pasażerów według miesięcy
Negatywny trend rozpoczął się już we wrześniu ub.r., kiedy to z modlińskiego portu skorzystało o 6,5 proc. mniej pasażerów niż w analogicznym okresie 2018 r. W kolejnych miesiącach nie było lepiej. W październiku i listopadzie spadki osiągnęły liczby dwucyfrowe tj. odpowiednio 10 i 10,6 proc. Grudzień był nieco lepszy, ale nadal gorszy od grudnia w 2018 r. o 6,7 proc. 

- Spadek ruchu w IV kwartale 2019 r. był spowodowany zmniejszeniem programu lotów rozkładowych obsługiwanych z lotniska Warszawa-Modlin w sezonie Zima 2019/2020 - mówi Marek Rymkiewicz, szef Biura Handlowo-Marketingowego portu. W sumie w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2019 r. obsłużono o ponad 85 tys. mniej pasażerów niż w tym samym okresie 2018 r. 


Złe wyniki Modlina w ostatnich miesiącach ub.r. są pokłosiem ograniczania połączeń przez Ryanaira, głównego klienta spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL). Cięcia oferowania irlandzkiej linii lotnisko zastępowało zwiększona liczba lotów czarterowych, jednak gdy skończył się sezon wakacyjny ubytek rejsów samolotów z harfą Briana Śmiałego na ogonie stał się widoczny. 

Pomimo tych strat lotnisko pod Nowym Dworem Mazowieckim w całym roku 2019 odnotowało niewielki, wynoszący poniżej 1 proc. wzrost liczby pasażerów. Będzie to zapewne wynik odstający na minus od średniego wzrostu wszystkich polskich portów lotniczych w zeszłym roku.

Ryanair zapowiada dalsze ograniczanie oferowania z Modlina w nadchodzącym sezonie letnim. Irlandczycy uzasadniają swoje decyzje uziemieniem boeingów B737 MAX. Ryanair spodziewa się pierwszych dostaw tych maszyn dopiero w październiku br. Innym powodem przeprowadzonych i planowanych cięć może być osłabienie koniunktury, które potwierdza słabsza dynamika wzrostu na polskich lotniskach w 2019 r. 

Nie są to dobre wieści dla MPL i marszałka województwa mazowieckiego Adma Struzika. Prawdopodobnie w 2019 r. po raz kolejny spółka nie przyniesie zysku, a marszałek będzie musiał ponownie ją dokapitalizować, jako gwarant obligacji wyemitowanych przez mazowiecki port. gość_5a710 - Profil
gość_5a710
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie