IATA: Spada dynamika popytu na podróże pasażerskie
Organizacja IATA ogłosiła całoroczne wyniki światowego ruchu pasażerskiego za 2019 r., z których wynika, że rynkowe spowolnienie wciąż się utrzymuje.
Reklama
Popyt na podróże pasażerskie mierzony w RPK wzrósł o 4,2 proc. w stosunku do 2018 r. Wynik za 2019 r. oznacza spowolnienie w porównaniu z rokiem 2018, w którym roczny wzrost wyniósł 7,3 proc. i był pierwszym rokiem od czasu światowego kryzysu finansowego w 2009 r., w którym popyt na usługi pasażerskie spadł poniżej długoterminowej tendencji wzrostu wynoszącej ok. 5,5 proc. rocznie.
W całym roku 2019 zdolność przewozowa wzrosła o 3,4 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 0,7 p.p., osiągając rekordowy poziom 82,6 proc. W 2018 r. wskaźnik ten był równie rekordowy i wynosił 81,9 proc.
W grudniu 2019 r. RPK wzrosło o 4,5 proc. w stosunku do tego samego miesiąca w 2018 r. Stanowiło to poprawę w stosunku do 3,3-proc. rocznego wzrostu zanotowanego w listopadzie, głównie ze względu na solidny popyt w Ameryce Północnej.
- Linie lotnicze dobrze poradziły sobie z utrzymaniem stałego wzrostu w ubiegłym roku w obliczu szeregu wyzwań. Łagodniejsze tło gospodarcze, słaba aktywność handlowa na świecie oraz napięcia polityczne i geopolityczne odbiły się na popycie. Przemyślane zarządzanie przepustowością oraz efekty uziemienia 737 MAX przyczyniły się do kolejnego rekordowego współczynnika wypełnienia, pomagając branży w zarządzaniu poprzez słabszy popyt i poprawę wyników w zakresie ochrony środowiska - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.
W 2019 r. międzynarodowy ruch pasażerski wzrósł o 4,1 proc. w porównaniu z 2018 r., kiedy to roczny wzrost wynosił 7,1 proc. Zdolność przewozowa wzrosła o 3 proc., a wskaźnik wykorzystania miejsc wzrósł o 0,8 p.p. do 82,0 proc.
Całoroczny ruch linii lotniczych z Azji Pacyficznej wzrósł o 4,5 proc. w 2019 r., co stanowiło duży spadek w porównaniu z 8,5-proc. wzrostem w 2018 r. Odzwierciedlało to wpływ wojny handlowej USA i Chin, a także osłabienie zaufania przedsiębiorców i aktywności gospodarczej. Zdolności przewozowe wzrosły o 4,1 proc., a współczynnik obciążenia wzrósł o 0,3 p.p. do 80,9 proc.
Przewoźnicy europejscy odnotowali wzrost ruchu o 4,4 proc. w 2019 r., co oznacza spadek z 7,5-proc. wzrostu rocznego w 2018 r. Zdolności przewozowe wzrosły o 3,7 proc., a wskaźnik wykorzystania miejsc wzrósł o 0,6 p.p. do 85,6 proc., co było najwyższym wynikiem dla całego regionu. Słabsze wyniki można przypisać ogólnie pogarszającej się aktywności gospodarczej, spadkowi zaufania biznesowego, spotęgowanemu przez spory zbiorowe (strajki), niepewność brexitu i bankructwa kilku linii lotniczych.
- 2019 był trudnym rokiem dla lotnictwa, a rok 2020 od początku jest tragiczny i pełen wyzwań. Zestrzelenie ukraińskiego boeinga 737-800 wykonującego lot PS 752 w styczniu było niewybaczalne. Samoloty komercyjne są instrumentami pokoju, a nie celami wojskowymi. Aby oddać cześć ofiarom tej tragedii, musimy podjąć to wyzwanie wspólnie z rządami i zainteresowanymi stronami. Myślimy także o rannych i rodzinach tych, którzy stracili życie w wypadku, jaki miał miejsce w Turcji lot PC2193. Bezpieczeństwo jest priorytetem numer jeden branży lotniczej, a my jesteśmy zjednoczeni w naszym pragnieniu zrozumienia i wyciągnięcia wniosków z okoliczności tej tragedii - dodał de Juniac.
Popyt pasażerski bliskowschodnich linii lotniczych wzrósł w ubiegłym roku o 2,6 proc., co stanowi najwolniejsze tempo ekspansji wśród wszystkich regionów i spadł z 4,9 proc. wzrostu w 2018 roku. Jednak w czwartym kwartale popyt ten zaczął się ożywiać, a miesięczny wzrost wynoszący 6,4 proc. wyprzedził wszystkie regiony. Roczna zdolność przewozowa wzrosła o 0,1 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 1,8 p.p. do 76,3 proc..
Północnoamerykańskie linie lotnicze odnotowały spowolnienie wzrostu ruchu do 3,9 proc. w zeszłym roku, co oznacza spadek z 5 proc. w 2018 r., w warunkach słabszej aktywności gospodarczej w USA i słabszego zaufania biznesowego w porównaniu z 2018 r. Przepustowość wzrosła o 2,2 proc., a wskaźnik wykorzystania miejsc wzrósł o 1,3 p.p. do 84 proc., co jest drugim co do wielkości wskaźnikiem wśród regionów.
Ruch linii lotniczych w Ameryce Łacińskiej wzrósł o 3 proc. w 2019 r., co stanowi dramatyczne spowolnienie w porównaniu z 7,5-proc. wzrostem rocznym w 2018 r. Przepustowość wzrosła o 1,6 proc., a wskaźnik wykorzystania miejsc wzrósł o 1,1 p.p. do 82,9 proc. Na ten rok wpływ miały niepokoje społeczne i trudności gospodarcze w wielu krajach regionu.
Afrykańskie linie lotnicze doprowadziły do wzrostu popytu we wszystkich regionach o 5 proc., co oznacza spadek z 6,3-proc. wzrostu zanotowanego w 2018 roku. Zdolność przewozowa wzrosła o 4,5 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 0,3 p.p. do 71,3 proc. Linie lotnicze w regionie skorzystały z ogólnie sprzyjającego otoczenia gospodarczego w 2019 r., a także ze wzrostu połączeń w transporcie lotniczym.
- Dziś nagłówki gazet koncentrują się również na koronawirusie. Z naszych doświadczeń związanych z poprzednimi wybuchami epidemii wynika, że linie lotnicze mają dobrze rozwinięte standardy i najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa podróży. A linie lotnicze wspierają Światową Organizację Zdrowia (WHO) i organy ds. zdrowia publicznego w wysiłkach na rzecz opanowania epidemii zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi. Obecnie WHO nie zaleca ograniczenia podróży lub handlu. Oczywiste jest jednak, że popyt spadł na trasach związanych z Chinami, a linie lotnicze reagują na to, ograniczając możliwości przewozowe zarówno w odniesieniu do tras krajowych w Chinach i międzynarodowych z Chin. Sytuacja szybko się rozwija, ale jednocześnie obserwujemy znaczne korekty rozkładów lotów na luty - powiedział de Juniac.
fot. mat. prasowe