Fundusz Indigo Partners sprzedał akcje Wizz Aira

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
05 lutego 2020 08:30
Fundusz inwestycyjny Indigo Partners sprzedał 12,5 mln akcji spółki Wizz Aira, notowanych na londyńskiej giełdzie, za ok. 500 mln funtów. W związku z brexitem sprzedaż ta pozwoli spełnić Wizz Airowi wymagania dotyczące pochodzenia akcjonariuszy.
Reklama
Fundusz sprzedał 12,5 mln akcji w cenie po ok. 40,15 funtów za akcję, co oznacza, że wartość transakcji wyniosła ok. 500 mln funtów. Amerykańskie przedsiębiorstwo wciąż posiada 2,5 mln akcji przewoźnika, co stanowi 3,4 proc. jego kapitału. Indigo wciąż będzie jednym z pięciu największych akcjonariuszy w spółce.

Amerykanie ogłosili w poniedziałek, że planują w ramach przyspieszonej oferty sprzedaż akcji Wizz Aira o wartości 500 mln funtów. Oferta była skierowana głównie do inwestorów instytucjonalnych i pojawiła się kilka dni po podwyższeniu przez linię prognozy rocznego zysku. Węgierski przewoźnik zakończył trzeci kwartał swojego roku finansowego ze znakomitymi wynikami - sprzedaż wzrosła o 24,2 proc. do 637,3 mln euro, zaś liczba pasażerów wzrosła o 23,2 proc. w porównaniu z 2018 r.


Budżetowi konkurenci Wizz Aira - Ryanair i easyJet, również podnieśli swoje prognozy rocznych zysków po dość dobrym poprzednim kwartale. W trzecim kwartale 2019 r. irlandzki przewoźnik odnotował zyski w wysokości 88 mln euro i to pomimo uziemienia Boeinga 737 MAX i problemów ze związkami zawodowymi.

Sprzedając swoje udziały w Wizz Airze, spółka private equity z siedzibą w Phoenix w Arizonie pomogła spełnić węgierskiemu przedsiębiorstwu wymogi Unii Europejskiej dotyczące akcjonariuszy po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, linie lotnicze, które chcą prowadzić działalność we wspólnocie, muszą mieć ponad 50 proc. udziałów własnościowych pochodzących od podmiotów zarejestrowanych w UE. Transakcję obsługiwała firma JP Morgan, która zaznacza, że sprzedaż akcji amerykańskiej firmy powinna pomóc węgierskiej linii lotniczej w przestrzeganiu przepisów Unii Europejskiej.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N