×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PILNE: B767 Air Canada wylądował awaryjnie w Madrycie


Boeing 767-300 linii Air Canada wykonujący dziś lot rozkładowy z międzynarodowego portu lotniczego Adolfo Suárez-Barajas w Madrycie do Toronto przygotowuje się właśnie do awaryjnego lądowania na lotnisku startu. Maszyna jest uszkodzona.


Jak poinformował hiszpański związek zawodowy pilotów SEPLA, z kanadyjskiego boeinga 767-300 oderwała się niedługo po starcie część podwozia, która dostała się do silnika i również go uszkodziła. Z kolei dziennik "El Pais" podaje, że z samolotu odpadło jedno z kół.

Załoga poinformowała kontrolę ruchu lotniczego o problemach technicznych i w ciągu około 30 minut od startu zapadła decyzja o przygotowaniu maszyny do lądowania awaryjnego na lotnisku startu. Ponieważ ten model amerykańskiego samolotu nie posiada instalacji do zrzutu paliwa to samolot zatankowany na długą transoceaniczną trasę musi wypalić jego nadmiar, aby zmieścić się w limicie dopuszczalnej masy do lądowania. W przypadku lądowania z uszkodzonym podwoziem lub w ogóle bez podwozia, ilość paliwa na pokładzie powinna być jeszcze mniejsza. Według różnych źródeł wypalanie paliwa może potrwać nawet trzy godziny. Załoga w takich przypadkach realizuje tę procedurę poprzez wykonywanie lotu w tzw. holdingu na niskiej wysokości i w konfiguracji samolotu generującej duże opory aerodynamiczne (wysunięte klapy, często również podwozie), co zwiększa zużycie paliwa.


Maszyna kanadyjskiego przewoźnika wykonuje aktualnie holdingi nad miejscowością Tarancon położoną na południowy-wschód od Madrytu. W międzyczasie z bazy wojskowej Torrejon Air Force Base zadysponowano do boeinga 767 dwa myśliwce F-18, które miały za zadanie zbliżyć się do samolotu pasażerskiego i ocenić stopień uszkodzeń.

Na lotnisku w Madrycie na samolot i podróżujące nim osoby czeka już w pogotowiu straż pożarna i służby medyczne. Jednocześnie podobne przygotowania są czynione na lotnisku wojskowym Torrejon de Ardoz, gdzie kanadyjski boeing również może wylądować, aby nie paraliżować ruchu na lotnisku międzynarodowym, gdyby maszyna miała z uwagi na uszkodzenia pozostać dłużej na drodze startowej po lądowaniu. Na razie madrycki port lotniczy przewiduje lądowanie samolotu około godziny 19:30.


Artykuł będziemy aktualizować w miarę pojawiania się nowych informacji. Obecne położenie samolotu można śledzić na portalu flightradar24.com.


Aktualizacja 03.02.2020, godz. 19:12

Maszyna rozpoczęła podejście do lądowania i znajduje się już na prostej do lądowania.

Ponieważ serwis FR24.com ma kłopoty z obsłużeniem ruchu internautów zainteresowanych losem lotu ACA837, polecamy śledzić jego przebieg na portalu flighaware.com pod tym linkiem.

Aktualizacja 03.02.2020, godz. 19:20

Lotnisko w Madrycie podało informację, że boeing 767-300 linii Air Canada wylądował bezpiecznie, nie doszło do żadnych niebezpiecznych sytuacji w trakcie lądowania, pasażerowie i załoga są bezpieczni, a na miejscu pracują służby lotniskowe.

fot. mat. prasowe, flightradar24.comgość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie