×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Star Alliance ogranicza dostęp do niektórych poczekalni biznesowych


Star Alliance zmienia zasady dostępu do poczekalni biznesowych dla klientów linii zrzeszonych w sojuszu. Posiadacze złotych kart nie będą już mieli zagwarantowanego dostępu do salonów kontraktowych.


Modyfikacja warunków Star Alliance określających zasady dostępu do poczekalni kontraktowych została wprowadzona kilka dni temu. Zgodnie z nią linie należące do sojuszu nie są już dłużej zobowiązane do zapewnienia dostępu do poczekalni klientom statusowym na tych lotniskach, na których używane są przez nie wyłącznie salony kontraktowe. Bez zmian pozostaje natomiast polityka Star Alliance dotycząca udostępnienia pasażerom poczekalni prowadzonych przez jednego z sojuszowych przewoźników lub bezpośrednio przez sam sojusz. 

Zmiany wprowadzone przez sojusz sprowadzają się więc do tego, że linia należąca do Star Alliance nie ma obowiązku zapewnienia darmowego wstępu do poczekalni biznesowej na danym lotnisku, jeżeli: 
  • pasażer posiada status Star Alliance Gold formalnie uprawniający do takiego wstępu
ale: 
  • na lotnisku lub w terminalu, z którego odlatuje dany rejs nie ma poczekalni prowadzonej przez Star Alliance i żadną z jego linii członkowskich 
  • linia lotnicza korzysta na tym lotnisku z poczekalni kontraktowej prowadzonej przez podmioty trzecie lub przewoźnika, który nie należy do Star Alliance

Co to może oznaczać w praktyce dla pasażerów? Przykładowo Lufthansa miała dotąd obowiązek udostępnienia poczekalni biznesowej na krakowskim lotnisku wszystkim osobom posiadającym złotą kartę i lecącym w klasie ekonomicznej rejsami do Frankfurtu lub Monachium. Wynikał on z faktu korzystania przez niemieckie linie z usług tego salonu na potrzeby swoich klientów biznesowych. Zgodnie z nowymi zasadami Lufthansa takiego wstępu już nie musi zapewniać (choć nadal może) pasażerom statusowym z klasy ekonomicznej, ponieważ w Krakowie nie ma żadnej poczekalni sojuszowej, czyli prowadzonej przez jedną z linii członkowskich lub bezpośrednio przez sojusz. 

Ogłoszona przez Star Alliance modyfikacja polityki dostępu do salonów biznesowych stanowi kolejne pogorszenie przywilejów dla lojalnych klientów. Wprawdzie ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do poszczególnych przewoźników, ale nie mamy żadnych wątpliwości, że wielu z nich z tej opcji stopniowo skorzysta. Jako pierwsze zrobiły to już linie United Airlines i to jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem przez sojusz zmienionej polityki. 

Fot. M. Stus
gość_d4b24 - Profil
gość_d4b24
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie