Lufthansa rozważa zerwanie współpracy z Condorem

31 stycznia 2020 10:32
52 komentarzy
Grupa Lufthansy może wypowiedzieć wieloletnią umowę z Condorem w kwestii koordynacji połączeń i usunąć wycieczkowego przewoźnika z programu lojalnościowego Miles & More.
Reklama
Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł dziennik Sueddeutsche Zeitung, wynika, że kierownictwo Lufthansy jest bliskie zakończenia wieloletniej współpracy z Condorem. Ewentualne zerwanie kooperacji dotyczyłoby kwestii połączeń dolotowych Lufthansy do długodystansowych rejsów Condora z Frankfurtu. Dodatkowo Lufthansa miałaby wypowiedzieć umowę na uczestnictwo czarterowej linii w programie Miles & More.


Nie wiadomo jednak czy ewentualna decyzja Lufthansy o niepopieraniu konkurenta, jakim może stać się Condor po przejęciu go przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), nie zderzy się z twardymi realiami handlowymi. Według obserwatorów branży lotniczej w Niemczech współpraca Condora z Lufthansą jest korzystna dla obu przewoźników. Z tego względu Lufthansa ma też poważnie rozważać inne rozwiązanie, czyli wystąpienie do Komisji Europejskiej (KE) o postępowanie przeciwko PGL w sprawie udzielenia pomocy publicznej w związku z zakupem Condora.

Niemiecki dziennik twierdzi również, że Wizz Air już złożył skargę na LOT i PGL do Brukseli. Jószef Varadi prezes węgierskiej linii niskobudżetowej, krytykował polski rząd za wspieranie LOT-u, co jego zdaniem, powoduje że Warszawa jest kiepskim miejscem dla każdej linii lotniczej. Varadi był również przeciwny decyzji niemieckiego rządu o przyznaniu liniom Condor kredytu przejściowego.

- Nie komentujemy spekulacji medialnych w tej sprawie. Lufthansa jest naszym partnerem z którym współpracujemy w ramach sojuszu Star Alliance - stwierdził Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Grupy Lotniczej.

fot. mat. prasowe
#AKTUALIZACJA 31.01.2020, godz. 22:19; dochodzi cytat M. Czernickiego#

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9a53e 2020-02-03 00:59   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
Lotnisko koło Rzeszowa zdecydowanie powinno stać się bazą serwisową samolotów długodystansowych LOT'u. LOT również powinien zadbać o bazę serwisową z prawdziwego zdarzenia dla samolotów regionalnych oraz krótkodystansowych na jednym z lotnisk w okolicach Warszawy, może Łódź lub Radom? ==//==
gość_678b9 2020-02-02 23:17   
gość_678b9 - Profil gość_678b9
Ja nie wiem czy tak można porównać Condora z Norwegian. Z tych 30-u dreamlinerów dobra połowa zastępuje przestarzałe B763 Condora. PGL też nie zapowiada jakieś gwałtownej ekspansji z Frankfurtu. Dodatkowe 4 samoloty dla Condora to na prawdę dość umiarkowany rozwój, a 10 dla Lotu to mniej więcej takie tempo wzrostu jak dotychczas. Lufthansa może zachcieć zrobić Lotowi psikusa i próbować wytępić Condora, ale nie jest powiedziane że zmiana właściciela będzie oznaczać wielkie zmiany, zwłaszcza że obecny zarząd w Condorze pozostaje.
gość_8b80a 2020-02-02 10:11   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
@gość_bc378

To akurat sobie policzyli. I koszty pracownicze nie są najmniejszym problemem, zwłaszcza, że Condor ma niskie zyski i pracownicy nie będą strajkować. Niemcy to największy rynek europejskiej turystyki wylotowej i ich po prostu stać na pokrycie wynagrodzeń.

Oni nie zrobili tylko jednego: analizy strategicznej zachowania konkurentów. W tym przypadku dotyczy to Lufy, która może zdecydować o zainwestowaniu kilkuset milionów euro w wykończenie Condora i przy okazji LOT-u.

@gość_1dfd7

Ja jestem przeciwnikiem tej transakcji, bo to niemal kopia ekspansji long haul Norwegiana w Londynie. Ale odpowiadam:

1) synergie w marketingu: wspólna sprzedaż poprzez strony lot i condor zarówno lotów Condora, jak i LOT-u oraz mieszanych.
2) synergie w zakupach: wspólne zakupy samolotów, usług na rynku niemieckim
3) szkoleniach: to dotyczy zwłaszcza szkolenia pilotów. Można podzielić szkolenia: piloci na Dreamlinery szkoleni w Polsce, na A320/A320neo w Niemczech.
4) można nie tylko wystandaryzować, ale też zdywersyfikować. Na początek dwa typy samolotów długodystansowych: jeden bardziej biznesowy, drugi bardziej turystyczny.
5) serwisowanie: wielki centrum serwisowe w Rzeszowie.

Mam nadzieję, że Lufa z KE zablokują tę w zasadzie samobójczą transakcję. Do tej pory chcieli kopiować Finnaira i Austriana, czyli linie które do tej pory przynosiły zyski. Teraz wymyślili, że skopiują Norwegiana, a precyzyjniej jego wejście na long haul do Londynu. Norwegian skokowo urósł w oparciu o najbogatszy rynek transatlantycki, ma 37 Dreamlinerów. Po zakupie 30 sztuk LOT będzie miał 47 Dreamlinerów. Zamiast Finnair/Austrian plus (polecam śledzenie wyników tych linii za 2018 - 2022), mamy teraz Norwegian plus!!!

(stary ec29)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy