Norwegian: Płatny bagaż podręczny i brak wstępu do poczekalni

Marek Stus - Profil Marek Stus
27 stycznia 2020 09:00
2 komentarze
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami norweski przewoźnik niskobudżetowy Norwegian wprowadza opłaty za bagaż podręczny. Linia likwiduje także dostęp do poczekalni biznesowych dla pasażerów podróżujących w klasie premium.
Reklama

O planowanych zmianach w polityce bagażowej Norwegiana informowaliśmy już kilka tygodni temu. Teraz linia ostatecznie podała szczegóły zmian dotyczących limitów bagażowych obowiązujących na jej rejsach. Nawiązują one do praktyk stosowanych od kilku lat m.in. przez Ryanaira i Wizz Aira. Nowe zasady dotyczą wszystkich biletów Norwegiana zarezerwowanych od 23 stycznia br.

Oficjalnie linie uzasadniają modyfikację dotychczasowej polityki bagażowej koniecznością usprawnienia obsługi rejsów i poprawy ich punktualności, a w konsekwencji podniesienia komfortu dla swoich klientów.

– To dla nas istotne, aby wszyscy mieli dobre doświadczenia, gdy korzystają z usług Norwegiana. To powszechne nieporozumienie, że w samolotowych schowkach jest wystarczająco dużo miejsca, by wszyscy pasażerowie mogli zmieścić tam swój bagaż podręczny. W rzeczywistości większość naszych samolotów zabiera na pokład 186 pasażerów, a w schowkach jest miejsce na ok. 80 takich bagaży. Dlatego wprowadzając naszą nową politykę, głównym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której boarding będzie odbywał się gładko. Abyśmy mogli uniknąć tracenia czasu na przesuwanie walizek w schowkach i mieli pewność, że nasze samoloty będą startowały punktualnie – deklaruje Cecilie Nybø Carlsen, wicedyrektor linii ds. produktu.


Nowa polityka bagażowa norweskiego przewoźnika sprowadza się do:
  • likwidacji możliwości bezpłatnego zabrania na pokład standardowego bagażu podręcznego; staje się to usługą dodatkowo płatną od 5 do 9 euro w zależności od trasy (dotyczy to wszystkich połączeń linii)
  • zwiększenia dopuszczalnych rozmiarów darmowego przedmiotu osobistego z 25x33x20 cm na 30x20x38cm
  • podniesienia maksymalnego limitu bagażu rejestrowanego z 20 do 23 kg
W konsekwencji Norwegian wprowadza trzy grupy limitów bagażowych w zależności od zarezerwowanej taryfy:

Taryfa LowFare

Pasażerowie wykupujący bilet w tej taryfie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu bez dodatkowych opłat jedynie przedmiot osobisty (np. niewielką torbę, cieńki pokrowiec na laptopa, torbę ze sklepu wolnocłowego) pod warunkiem, że:
  • jego maksymalne wymiary wynoszą 30x20x38cm, a waga nie jest większa niż 10 kg
  • mieści się on pod poprzedzającym fotelem
Standardowy bagaż podręczny kosztuje w tej opcji 5-9 euro i jego wymiary nie mogą przekroczyć 55x40x23 cm.Taryfa LowFare+

W tej taryfie klienci Norwegiana mogą bez opłat:
  • zabrać ze sobą na pokład zarówno przedmiot osobisty, jak i standardowy bagaż podręczny, a ich łączna waga nie może przekroczyć 10 kg
  • nadać bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg
Taryfa Flex, Premium i PremiumFlex

Taryfy te zawierają najwyższe limity bagażowe. Wybierając jedną z nich podróżni mogą za darmo:
  • zabrać ze sobą na pokład zarówno przedmiot osobisty, jak i standardowy bagaż podręczny, a ich łączna waga nie może przekroczyć 15 kg
  • nadać dwa bagaże rejestrowane o wadze do 23 kg każdy

Niezależnie od zmian dotyczących limitu bagażu norweski przewoźnik po cichu zlikwidował także dostęp do poczekalni biznesowych dla pasażerów podróżujących w klasie premium na trasach długodystansowych. Oryginalnie był on gwarantowany dla wszystkich klientów tej klasy, bez względu na rodzaj zarezerwowanej taryfy. Na początku ubiegłego roku linia ograniczyła ten przywilej tylko do osób lecących w najdroższej taryfie PremiumFlex. Obecnie także i ci klienci nie będą otrzymywać zaproszeń do salonów biznesowych przed odlotem. Norwegian nie posiada własnych poczekalni, więc dotychczas miał podpisane stosowne umowy z wybranymi salonami kontraktowymi na lotniskach obsługujących jego loty długodystansowe.

fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

gość_b7ff1 2020-01-28 17:51   
gość_b7ff1 - Profil gość_b7ff1
Porażka, mam nadzieję że klienci odpowiednio docenią ruch przewoźnika.
gość_c6930 2020-01-27 21:58   
gość_c6930 - Profil gość_c6930
30x20x38cm to są jakieś wymiary z kosmosu. W takich wymiarach mieści się jakiś mikroplecaczek. Zwykły plecak byłby wg tych wymiarów już podstawą do pobrania opłaty mimo, że spokojnie mieści się pod fotelem.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama