Groźny wirus w Chinach. Władze wprowadzają tymczasową blokadę Wuhan
W związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym rząd chiński zdecydował o wstrzymaniu połączeń kolejowych i lotniczych do Wuhan. Mieszkańcy miasta muszą pozostać na miejscu.
Reklama
Blokada 11-milionowego miasta nastąpiła dziś (23.01) o godz. 10 rano czasu miejscowego. Wstrzymano funkcjonowanie transportu publicznego, w tym wszystkich linii metra, a także odwołano loty krajowe i międzynarodowe przewidziane z i do obsługującego tę chińską metropolię lotniska Tianhe. Mieszkańcom Wuhan zalecono, aby unikali tłumów i zgromadzeń publicznych, tymczasowo nie mogą też opuszczać miasta.
W Chinach zmarło w ostatnich dniach już co najmniej 17 osób zakażonych koronawirusem nowego typu, a ponad 540 osób zostało nim zarażonych. Stwierdzono też pierwsze przypadki zakażeń w Tajlandii, Korei Południowej, na Tajwanie, w Japonii i USA. Tajemniczy wirus ze stolicy prowincji Hubei, gdzie już przez Nowym Rokiem doszło do wybuchu lokalnej epidemii, powoduje ostre zapalenie płuc, które jest porównywane jest do zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej SARS, czyli tzw. nietypowego zapalenia płuc. Po raz pierwszy pojawiło się ono w 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong. Mimo że pochodzenie i właściwości nowego koronawirousa nazwanego 2019-nCoV nie są jeszcze znane chińscy eksperci nie mają już wątpliwości, że przenosi się on między ludźmi.
Wczoraj (21.01) w związku z niepojącym rozwojem sytuacji chińskie władze lotnicze wydały oświadczenie, w którym zwróciły uwagę na ogromną rolę linii lotniczych w działaniach mających zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Przewoźnicy oferujący swoje loty do Wuhan zapowiedzieli możliwość rezygnacji lub zmiany dat podróży przez zainteresowanych klientów bez żadnych dodatkowych kosztów. Nową politykę w tym zakresie ogłosiły m.in. Air China, Capital Airlines, Cathay Pacific, Chengdu Airlines, China Airlines, China Eastern, China Southern, China United Airlines, Juneyao Airlines, Lucky Air, Hainan Airlines, OK Air, Scoot, Shandong Airlines, Shenzhen Airlines, Spring Airlines, Suparna Airlines, Tianjin Airlines, West Air, Urumqi Air i Xiamen Air. Pasażerowie tych linii mogą oddać bezpłatnie bilety z/do Wuhan, jeśli ich podróż była zaplanowana do końca marca br.
W związku z niespodziewanie ogłoszoną blokadą Wuhan kolejne loty są sukcesywnie odwoływane. Lotnisko przyjmowało samoloty jedynie w godzinach porannych. Zgodnie z planem wczoraj wieczorem wystartował w kierunku Wuhan także samolot Air France w Paryża. Francuski przewoźnik, jako jedyna z europejskich linii, obsługuje bezpośrednie połączenie ze stolicą prowincji Hubei. Airbus A330-200 wylądował na lotnisku Tianhe o 9:35 czasu miejscowego.
O możliwości refundacji zarezerwowanych biletów do Wuhan z kilkudziesięciu stacji w całym kraju poinformowały na swojej stronie internetowej również Państwowe Koleje Chińskie.
Specjalne prawo do rezygnacji z pobytu w Wuhan przewidziało także kilka sieci hotelowych. Hilton poinformował, że klienci hoteli zlokalizowanych w tym mieście mogą bez opłat odwołać swoje rezerwacje przewidziane na okres do 2 lutego br. Z podróży mogą także wycofać się mieszkańcy samego Wuhan, jeżeli w najbliższym czasie planowali pobyt w jakimkolwiek hotelu tej sieci na świecie. Z kolei francuski Accor rozciągnął możliwość anulacji bez kosztów, także do 2 lutego br., na wszystkie rezerwacje w hoteli na terenie Chin. Podobne polityki ogłosiło też wiele lokalnych sieci hotelowych w samych Chinach.
Niepokój związany z rozwojem nieznanej dotąd odmiany choroby wzmaga się z uwagi na zbliżające się obchody Chińskiego Nowego Roku. Od najbliższego weekendu miliony mieszkańców Państwa Środka ruszą w podróż do różnych części kraju, aby odwiedzić swych bliskich w tym świątecznym okresie.
Fot. T. Śniedziewski, EPA-EFE