×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


SWISS zakończył modernizację kabin airbusów A340


Szwajcarskie linie lotnicze zakończyły modernizację wnętrz ostatniego airbusa A340-300. Obecnie wszystkie samoloty tego typu we flocie przewoźnika dysponują nowym produktem pokładowym.


SWISS posiada pięć samolotów airbus A340-300, które obsługują codzienne połączenia z Zurychu do Bostonu, Johannesburga i Szanghaju, a od marca br. będą latały również do Osaki. Realizację programu ich odnowienia rozpoczęto, z niemal dwuletnim poślizgiem, na wiosnę ubiegłego roku. Jej całkowite koszty pochłonęły blisko 100 mln franków. Kolejne maszyny były wyłączane ze służby na okres sześciu tygodni niezbędnych do przeprowadzenia pełnej wymiany wyposażenia kabiny. Dzięki temu airbusy A340-300 uzyskały we wszystkich trzech klasach taki sam produkt pokładowy, który już od dłuższego czasu dostępny jest w latających w barwach szwajcarskiego przewoźnika boeingach 777-300ER. Szczegółowo prezentowaliśmy go w klasie biznes w "Oblatywaczu"


W klasie pierwszej zamontowano osiem nowych foteli w układzie 1-2-1 wyposażonych w 32-calowe monitory. Siedzenia w klasie biznes mogącej pomieścić 47 podróżnych zostały ustawione w "szachownicę", czyli w zależności od rzędu różnią się położeniem względem siebie. Przy oknach zamontowano na przemian po jednym lub dwa fotele, zaś w centralnej sekcji kabiny znajdują się dwa miejsca, dając wymiennie układ 1-2-2 i 2-2-1 z wbudowanymi 16-calowymi monitorami. Z kolei w klasie ekonomicznej 164 foteli tworzy konfigurację 2-4-2. Każdy pasażer ma do dyspozycji 11-calowy ekran. W airbusach zainstalowano także zupełnie nowy system indywidualnej rozrywki oraz urządzenia pozwalające na korzystanie w trakcie lotu z internetu. 


Mimo że airbusy A340 są wycofywane na świecie ze względu na ich dużo wyższe od konkurencyjnych dwusilnikowych maszyn koszty eksploatacji, SWISS nie zamierza na razie rezygnować z tego modelu. Średnia wieku egzemplarzy znajdujących się we flocie przewoźnika nieco przekroczyła 16 lat. W przyszłym roku SWISS zamierza rozpocząć instalowanie w "340-tkach" także nowej klasy ekonomicznej premium, a więc konfiguracja kabin tych samolotów zostanie jeszcze raz zmodyfikowana. 

Zakończenie wymiany przez SWISS produktu pokładowego w airbusach A340-300 oznacza, że kabiny starszej generacji są już tylko w airbusach 330-300. Wiele wskazuje na to, że ich wnętrza nie będą w ogóle zmodernizowane, gdyż docelowo miałby zostać zastąpione przez nowe airbusy A350. Ich dostaw spodziewa się w najbliższych latach Grupa Lufthansa i prawdopodobnie trafią one w dużej części właśnie do SWISS, który z kolei mógłby wówczas przekazać swoje boeingi 777-300ER do Austrian Airlines. W ten sposób udałoby się ujednolicić flotę obu linii. Plany te jednak nie zostały na razie oficjalnie potwierdzone przez niemieckiego przewoźnika. 

Fot. SWISS

gość_d99a3 - Profil
gość_d99a3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie