Grupa Air France-KLM i Japan Airlines chcą zdobyć udziały w Malaysia Airlines
Grupa Air France-KLM jest zainteresowania objęciem 49 proc. udziałów w linii Malaysia Airlines, podczas gdy Japan Airlines rozważa nabycie 25 proc. udziałów w malezyjskiej linii.
Reklama
Udziałami w malezyjskiej linii jest także zainteresowana Grupa AirAsia oraz linia Malindo Air, oba przedsiębiorstwa również złożyły swoje propozycje. Rząd Malezji uznał propozycje zagranicznych linii lotniczych za bardziej atrakcyjne, ale suwerenny fundusz majątkowy, który jest właścicielem Malaysia Airlines, opowiada się za zawarciem umowy z AirAsia - donosi "Reuters", powołując się na swoje źródła.
Oferty od zagranicznych przewoźników są bardziej kompleksowe i strategiczne, ponieważ obaj planują wykorzystać strategiczne położenie Malezji do realizacji swoich połączeń. Malezyjski rząd szuka strategicznego partnera dla swojej narodowej linii lotniczej, która walczyła o przetrwanie po dwóch tragediach w 2014 roku - tajemniczym zniknięciu lotu MH370 i zestrzeleniu lotu MH17 nad wschodnią Ukrainą.
W tamtym roku linia została przejęta przez państwowy fundusz majątkowy Khazanah Nasional, który zapłacił 1,4 mld ringgit (345 mln dolarów) za 30 proc. pozostałych udziałów. Zarówno Grupa Air France-KLM jak i Japan Airlines nie skomentowały doniesień o potencjalnym przejęciu udziałów. Japońska linia zaznaczyła z kolei, że zamierza rozszerzyć swoje partnerstwo z Malindo Airlines poprzez spółkę joint venture.
Malezyjski rząd otrzymał w sumie pięć propozycji, od momentu ogłoszenia poszukiwań nowego partnera strategicznego. Premier Malezji, Mahathir Mohamad, odmówił jednak na tym etapie podania nazw zainteresowanych przedsiębiorstw.
Oficjalny termin zawarcia umowy nie został wyznaczony, ale jedno ze źródeł Reutersa podaje, że rząd chce doprowadzić do sfinalizowania inwestycji jeszcze w tym kwartale.
Linia Malaysia Airlines podpisała w zeszłym roku umowę joint venture z JAL obejmującą loty między Malezją a Japonią, która według japońskich linii lotniczych może w przyszłości zostać rozszerzona na loty amerykańskie. Malezyjskie linie lotnicze i JAL są członkami sojuszu oneworld, natomiast Air France-KLM jest częścią konkurencyjnego sojuszu SkyTeam.
Według doniesień Grupa Air France-KLM zaproponowała utworzenie w Malezji centrum utrzymania i napraw samolotów, podczas gdy Japan Airlines zaoferowało utworzenie regionalnego hubu w Malezji, również dla połączeń budżetowych. Wybór międzynarodowego partnera byłby prawdopodobnie korzystniejszy, ponieważ Grupa AirAsia obawiałaby się konkurencji. Ze względu na ogromny potencjał malezyjskiego hubu, zagraniczne linie lotnicze widzą w Malaysia Airlines dużą wartość.
Malezyjski portal biznesowy, "Focus Malaysia" donosi, że fundusz Khazanah naciska na połączenie AirAsia z Malaysia Airlines. Doradcą w zakresie potencjalnego przejęcia jest firma Morgan Stanley, która ściśle współpracuje z malezyjskim rządem. Połączenie linii AirAsia i AirAsia X z malezyjską linią zostało także zaproponowane przez Tony'ego Fernandesa, dyrektora generalnego AirAsia.
fot. mat. prasowe