×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Eurowings staje przed historycznym wyzwaniem


Przed należącymi do grupy Lufthansy liniami Eurowings stanie wkrótce historyczne wyzwanie. Przewoźnik będzie obsługiwał bezpośrednie loty między Prisztiną a Belgradem.


Po amerykańskich mediacjach Kosowo i Serbia uzgodniły wznowienie po ponad 20-letniej przerwie połączenia lotniczego między stolicami obu krajów. Zarazem jest to symboliczny przełom w ich wrogich od dawna relacjach. 

- To wydarzenie stanowi kolejny krok w naszych wysiłkach zmierzających do znormalizowania stosunków między Kosowem a Serbią - napisał na Twitterze prezydent Kosowa Hashim Thaci. Osiągnięcie przełomowego porozumienia było możliwe dzięki zaangażowaniu Roberta O'Briena, doradcy prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz ambasadora USA w Berlinie Richarda Grenella. Dokument podpisano w stolicy Niemiec z udziałem przedstawicieli obu zainteresowanych państw. 


Połączenie pomiędzy Prisztiną i Belgradem będzie realizowane przez Eurowings, które od ubiegłego roku posiada swoją bazę operacyjną na lotnisku w stolicy Kosowa. Niemiecki przewoźnik przeznaczył do jej obsługi jednego airbusa A319. Obecnie Eurowings oferują rejsy z Prisztiny do Düsseldorfu, Frankfurtu, Genewy, Hamburga, Hanoweru, Monachium i Stuttgartu. 

Na razie nie sprecyzowano daty inauguracji lotów do Belgradu, ani ich częstotliwości. Oba miasta dzieli odległość 350 km i ogromny bagaż trudnych relacji. Ostatni raz na tej trasie kursowały samoloty jugosłowiańskiego JAT-u (dziś Air Serbia). Połączenie zostało zerwane w 1998 roku po wybuchu wojny w Kosowie między albańskimi oddziałami partyzanckimi i serbskimi służbami bezpieczeństwa. Wskutek zbrojnej interwencji sił NATO i trwających prawie trzy miesiące nalotów Serbia utraciła kontrolę nad swą prowincją w 1999 roku. Tragiczny konflikt pochłonął ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych. Kosowo formalnie oddzieliło się od Serbii w 2008 roku ogłaszając niepodległość, która jest aktualnie uznawana rzez ponad 100 państw na świecie, w tym przez Polskę, ale nie przez Serbię, Rosję i Chińską Republikę Ludową. 

Fot. Eurowingsgość_763e4 - Profil
gość_763e4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie