737 MAX gate: Kolejne wady uziemionego samolotu

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
21 stycznia 2020 10:20
9 komentarzy
Choć Boeing zapowiada rychły powrót maxów do służby, a operatorzy tych maszyn oczekują tego momentu z niecierpliwością, to okazuje się, że uziemienie znowu się przedłuży. Tylko od początku stycznia wykryto dwie kolejne wady modelu.
Reklama

W pierwszych dniach stycznia br., amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała, że zidentyfikowane zostały nowe problemy z konstrukcją boeinga 737 MAX. Chodziło o wiązki elektryczne samolotu, przekazujące sygnały sterujące do statecznika wysokości, który w boeingach jest ruchomy i odpowiada za trymowanie samolotu w płaszczyźnie poziomej.

Odkryta wada może potencjalnie prowadzić do zwarcia przewodów, co w efekcie spowodować może utratę przez pilotów kontroli nad maszyną. Usterka ta wiąże się też pośrednio z systemem zapobiegającym przeciągnięciu MCAS, którego wady doprowadziły już do dwóch tragicznych katastrof. Jeśli MCAS podejmuje interwencję to porusza właśnie statecznikiem poziomym.

Wada została rozpoznana podczas prac nad ponowną certyfikacją 737 MAX. Boeing wciąż analizuje prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia podczas lotu. Źródło powiązane z producentem donosi, że podczas wewnętrznej telekonferencji Greg Smith, pełniący obowiązki dyrektora generalnego, powiedział, że zmiany w okablowaniu maszyny zostaną wprowadzone jedynie jeśli będą możliwe do zrealizowania jako zmiany kompleksowe.

Gdyby faktycznie planowano wprowadzić zmiany, każdy z już wyprodukowanych samolotów musiałby zostać poddany pracom serwisowym, ale na szczęście dla Boeinga nie byłyby one zbyt czasochłonne i trwałyby około jednej do dwóch godzin na samolot.

Z kolei w ubiegły piątek, 17 stycznia, Boeing ujawnił odnalezienie kolejnego problemu, tym razem dotyczącego oprogramowania systemu sterowania samolotu. Usterka dotyczy funkcji monitorowania parametrów maszyny, a polega na tym, że jeden z monitorów systemu nie uruchamia się prawidłowo i nie komunikuje się z drugim komputerem sterującym parametrami lotu. Dokładniejsze szczegóły nie są jeszcze znane, tak samo jak nie wiadomo jak skomplikowane i długotrwałe może być usuwanie tego błędu oprogramowania boeinga 737 MAX.


W ostatnich dniach poszczególne linie lotnicze będące operatorami boeingów 737 MAX ponownie zaktualizowały swoje rozkłady usuwając z nich operacje zaplanowane do wykonania przez maxy w okresie zimowym i wiosennym.


Tymczasem dla Boeinga, rok 2019 był jednym z najgorszych w historii i z całą pewnością najgorszym od dekad. Producent zanotował rekordowo niska liczbę zamówień i zrealizowanych dostaw, a także borykał się z licznymi aferami, które miały związek z boeingami 737 MAX oraz ich wątpliwą jakością pod kątem zapewniania bezpieczeństwa lotniczego i współpracy z FAA.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9a53e 2020-01-21 23:15   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
W kwietniu ubiegłego roku podano, że po zakończeniu uziemienia potrzebne będzie około miesiąca na przywrócenie wszystkich maszyn do stanu użyteczności. Aktualnie to chyba okres minimum 4 - 5 miesięcy ze względu na większą ilość maszyn, coraz powiększającą się ilość usterek oraz braki kadrowe (jaki ma sens szkolenia się do obsługi czegoś co nie tylko nie lata, ale w dodatku nawet nie wiadomo jeszcze jak to będzie trzeba obsługiwać do końca). Ten rok w przypadku B737 Max jest już pozamiatany tak czy siak.

Dobry przykład to słynny i markowy Rolls-Royce oraz jego szrotowe silniki. Od kilku już lat nie mogą sie pozbierać z tym tematem. Można sobie tylko wyobrazić jaka będzie skala improwizacji w przypadku Boeing'a po powrocie do służby B737 Max. Cały ten projekt to porażka w klasycznym wydaniu. LOT ma twardy orzech do zgryzienia w tym momencie.
gość_abd44 2020-01-21 19:40   
gość_abd44 - Profil gość_abd44
chyba raczej... przyczyna: jak najszybciej, jak najtaniej ; natomiast efektem to jest na przykład uziemienie
gość_29476 2020-01-21 18:09   
gość_29476 - Profil gość_29476
Można gdzieś za pieniądze obstawiać datę powrotu do służby MAXów? ;) Z pozycji zupełnego laika nie wierzyłem w żaden podanych dotąd terminów, nie wierzę również w czerwiec 2020 jak życzy sobie AA. Skoro ciągle znajdują kolejne problemy, to obstawiam najwcześniej przełom 20/21.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama