×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rosyjska załoga pomyliła pasy startowe


Załoga samolotu rosyjskich linii lotniczych IrAero pomyliła drogi startowe na moskiewskim lotnisku Domodiedowo i wylądowała na pasie będącym dopiero w fazie konstrukcji.


Do groźnego incydentu doszło w ubiegły czwartek (16.01) po godz. 14:15 czasu miejscowego. Suchoj superjet 100 wykonywał rejs oznaczony numerem IO 4284 z portu lotniczego Sabetta na Półwyspie Jamalskim. Piloci otrzymali zgodę na lądowanie na pasie 32R, jednak zamiast tego samolot przyziemił na będącej w budowie drodze startowej zlokalizowanej równolegle, na prawo od niego. Nikt z obecnych na pokładzie nie odniósł obrażeń. Szczęśliwie nawierzchnia konstruowanego pasa była w stanie pozwalającym już na lądowanie bez większych komplikacji. Po odkryciu pomyłki załoga zatrzymała maszynę, a pasażerów ewakuowano. Zgodnie z informacjami podanymi przez moskiewskie lotnisko podróżni feralnego rejsu musieli czekać w hali odlotów do godz. 18 na dostarczenie bagaży.


Okoliczności, w jakich doszło do pomyłki załogi linii IrAero, nie są na razie znane. Rosyjscy komentatorzy podkreślają jednak, że zawinić mogła niechlujna dokumentacja lotniska. Domodiedowo posiada obecnie dwa czynne pasy startowe oznaczone jako 32L i 32R oraz trzeci, w konstrukcji, oznaczony jako 32. To właśnie na nim wylądował samolot. Problem w tym, że aktualna karta podejścia nie zawiera informacji, że pas ten znajduje się dopiero w budowie i w związku z tym jest wyłączony z użytkowania. To mogło zmylić pilotów nieznających dobrze moskiewskiego portu - otrzymując zgodę na lądowanie na prawym pasie wybrali ten najbardziej skrajnie położony na prawo, zamiast właściwego środkowego. 

Linie IrAero powstały w 1999 roku i ich główną bazą jest port lotniczy w Irkucku. Linia obsługuje przede wszystkim loty krajowe, a także rejsy do Azerbejdżanu, Chin, Kazachstanu, Mongolii i Uzbekistanu. We flocie przewoźnika poza ośmioma suchojami znajdują się samoloty antonov An-24 i An-26, bombardiery CRJ200 oraz boeingi 777-200ER. 

Fot. IrAerogość_228db - Profil
gość_228db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie