Rosyjska załoga pomyliła pasy startowe

Marek Stus - Profil Marek Stus
20 stycznia 2020 09:50
1 komentarz
Załoga samolotu rosyjskich linii lotniczych IrAero pomyliła drogi startowe na moskiewskim lotnisku Domodiedowo i wylądowała na pasie będącym dopiero w fazie konstrukcji.
Reklama

Do groźnego incydentu doszło w ubiegły czwartek (16.01) po godz. 14:15 czasu miejscowego. Suchoj superjet 100 wykonywał rejs oznaczony numerem IO 4284 z portu lotniczego Sabetta na Półwyspie Jamalskim. Piloci otrzymali zgodę na lądowanie na pasie 32R, jednak zamiast tego samolot przyziemił na będącej w budowie drodze startowej zlokalizowanej równolegle, na prawo od niego. Nikt z obecnych na pokładzie nie odniósł obrażeń. Szczęśliwie nawierzchnia konstruowanego pasa była w stanie pozwalającym już na lądowanie bez większych komplikacji. Po odkryciu pomyłki załoga zatrzymała maszynę, a pasażerów ewakuowano. Zgodnie z informacjami podanymi przez moskiewskie lotnisko podróżni feralnego rejsu musieli czekać w hali odlotów do godz. 18 na dostarczenie bagaży.


Okoliczności, w jakich doszło do pomyłki załogi linii IrAero, nie są na razie znane. Rosyjscy komentatorzy podkreślają jednak, że zawinić mogła niechlujna dokumentacja lotniska. Domodiedowo posiada obecnie dwa czynne pasy startowe oznaczone jako 32L i 32R oraz trzeci, w konstrukcji, oznaczony jako 32. To właśnie na nim wylądował samolot. Problem w tym, że aktualna karta podejścia nie zawiera informacji, że pas ten znajduje się dopiero w budowie i w związku z tym jest wyłączony z użytkowania. To mogło zmylić pilotów nieznających dobrze moskiewskiego portu - otrzymując zgodę na lądowanie na prawym pasie wybrali ten najbardziej skrajnie położony na prawo, zamiast właściwego środkowego.

Linie IrAero powstały w 1999 roku i ich główną bazą jest port lotniczy w Irkucku. Linia obsługuje przede wszystkim loty krajowe, a także rejsy do Azerbejdżanu, Chin, Kazachstanu, Mongolii i Uzbekistanu. We flocie przewoźnika poza ośmioma suchojami znajdują się samoloty antonov An-24 i An-26, bombardiery CRJ200 oraz boeingi 777-200ER.

Fot. IrAero

Ostatnie komentarze

gość_13dd0 2020-01-20 12:29   
gość_13dd0 - Profil gość_13dd0
Zdarza się...
zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama