LOT pozyska kilkanaście embraerów E195

20 stycznia 2020 17:00
53 komentarzy
LOT w najbliższych latach chce stopniowo pozyskiwać kolejne embraery E195 z rynku wtórnego. Docelowo do floty polskiej linii ma dołączyć do 30 samolotów tego typu.
Reklama
Polski przewoźnik będzie stopniowo pozyskiwał embraery E195, wycofywane przez linię Azul - dowiedział się nieoficjalnie Pasazer.com. Maszyny będą zastępować mniejsze embraery E170 i E175 oraz zostaną wykorzystane do powiększenia floty samolotów wąskokadłubowych.

Obecnie we flocie LOT-u znajduje się siedem embraerów E195, które poprzednio latały w barwach brazylijskiej linii. Sześć z nich dołączyło do floty polskiej linii w 2018 r., natomiast ostatni dotarł w lipcu ubiegłego roku. Wszystkie z nich wyposażone są w 118 miejsc w klasie ekonomicznej, zaś ich leasingodawcą jest firma Nordic Aviation Capital (NAC). Oprócz tego dla linii latają także dwa embraery E195, które wcześniej były eksploatowane przez Saratov Airlines. Łącznie we flocie polskiego przewoźnika obecnie znajduje się 15 samolotów tego typu.

Wyposażenie embraerów E195 linii Azul różni się od pozostałych E-Jetów, oryginalnie latających we flocie LOT-u. Najbardziej widoczną dla pasażerów różnicą na pokładzie w porównaniu ze standardowymi maszynami LOT-u jest liczba foteli. Na pokładzie tych embraerów E195 jest 118 miejsc, o sześć więcej niż w maszynach używanych dotychczas przez LOT. Mniej widoczne, choć odczuwalne, są różnice w konfiguracji bufetów. Używane embraery nie zostały wyposażone w podgrzewacz wody, służący m.in. do przygotowywania kawy, jak również nie posiadają piekarnika. Dodatkowo na pokładach tych maszyn nie ma śmietnika w stałej zabudowie.


Jak wcześniej informowaliśmy, brazylijski lowcost w ramach odnowy floty linia planuje wynająć innym liniom do 32 embraerów E195 starszej generacji, w miarę otrzymywania kolejnych maszyn E195-E2. Według planów w 2020 r. Azul odbierze dziewięć nowych samolotów, zaś w 2021 r. aż 17 embraerów nowej generacji. Dostawy dla brazylijskiej linii mają się zakończyć ok. 2022-2023 r., wtedy też wszystkie E195 starszej generacji mają być już wycofane.

Dostawy używanych embraerów E195 dla LOT-u będą realizowane stopniowo od 2020 do 2023 r. Docelowo do floty polskiej linii ma dołączyć 30 samolotów tego typu. Część z nich zastąpi mniejsze embraery E170 (6 maszyn) i E175 (10 maszyn), zaś pozostałe posłużą do wzmocnienia floty wąskokadłubowej. LOT prawdopodobnie zdecyduje się też przeznaczyć część pozyskanych samolotów do rozwoju swojej bazy w Budapeszcie.

- W fazie dynamicznego rozwoju stale monitorujemy dostępność różnych modeli samolotów na rynku, a nasi eksperci prowadzą analizy wielu statków powietrznych. Nie komentujemy spekulacji medialnych na ten temat - tłumaczy w rozmowie z Pasazer.com, Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego LOT-u.


Przypomnijmy, że plany ekspansji połączeń z Węgier zostały znacznie opóźnione z powodu problemów flotowych polskiego przewoźnika. Termin uruchomienia niektórych połączeń czy zwiększenia częstotliwości na pozostałych, został przesunięty na koniec maja 2020 r., wtedy LOT może dysponować już kolejnymi E195 od Azula.

Prezes LOT-u, Rafał Milczarski, w wywiadzie udzielonym "Business Insiderowi" stwierdził, że strategia dalszego wzrostu i rozwoju LOT-u jest oparta, niezależnie od uziemienia boeingów 737 MAX, właśnie na embraerach E195.

Pierwsze embraery E195 mają przylecieć do Polski w trakcie sezonu letniego 2020 r., a w tym roku LOT ma odebrać w sumie kilka samolotów tego typu. Polski przewoźnik sukcesywnie prowadzi szkolenia i rekrutacje personelu pokładowego i kokpitowego latającego na embraerach E195, aby sprostać zwiększonym potrzebom operacyjnym.

fot. mat. prasowe, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
spotter10 2020-01-27 07:30   
spotter10 - Profil spotter10
F16 poruszył bardzo ważną kwestię. Chyba każdy zapomina o takim tworze jak PKP i o tym, ile mln PLN'ów do niego trafia rocznie z budżetu Państwa czy samorządów. I to nie tylko u nas, ale na całym świecie. Koleje się dotuje, aby nie wykluczać jakichkolwiek regionów, o ile oczywiście Państwu czy lokalnym włodarzom na tym zależy. I jakoś nikt nie krzyczy, że PKP powinno upaść i na jego miejsce prywatny przewoźnik. Tylko że prywatny przewoźnik wchodzi tam, gdzie zarobi a resztą się nie interesuje.

Nie wiem, dlaczego względem linii lotniczych przyjęto inną strategię, że linie lotnicze mają same na siebie zarabiać. Przez to trzeba kombinować i zamiast wprost dopłacać liniom, robi się to poprzez kontrakty reklamowego. Ile milionów PLN'ów rocznie trafia od lokalnym samorządów w ręce tanich, NIE POLSKICH linii lotniczych? Po to, aby nie wykluczać danego regionu z sieci transportu lotniczego. O tym jakoś nie krzyczycie, bo każdy chce mieć jakieś połączenia ze swojego podwórka a na dodatek każde połączenie, jakie jest wykonywane z danego lotniska, generuje dodatkowy dochód dla gospodarki lokalnej, ale również ma swój mały wkład w PKB Polski.

Więc dlaczego Państwo nie miałoby wspierać narodowego przewoźnika lotniczego? Czemu na tym mają korzystać TYLKO tanie linie, które zgarniają gigantyczne opłaty za "promocję", a tak naprawdę są to tylko dopłaty, aby latali a ludzie mieli niskie ceny biletów. Dlaczego te pieniądze mają być transferowane za granicę? Więc część z was, zanim kolejny raz zacznie pluć na LOT i życzyć mu upadku, zastanowi się trochę nad tym.
F16 2020-01-23 17:46   
F16 - Profil F16
@wodzduzybaton wiesz co, już wolę, że rośnie i są pompowane w niego publiczne pieniądze, niż by miał upaść i być przejęty przez jakąś linię z zagranicy
wodzduzybaton 2020-01-23 02:56   
wodzduzybaton - Profil wodzduzybaton
@F16 rosnąć sobie może skoro są w niego pompowane publiczne pieniądze, haha. Daj znać kiedy zacznie zarabiać, ok?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy