×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Praga: W 2019 roku 6 proc. pasażerów więcej


Port lotniczy im. Václava Havla obsłużył w 2019 r. ponad milion podróżujących więcej niż w roku 2018. Na trasach długodystansowych Praga wypracowała dwuliczbowy wzrost.


Praski port lotniczy obsłużył w 2019 r. 17,8 mln pasażerów. Jest to wzrost o 6 proc. względem poprzedniego roku kalendarzowego, kiedy z usług lotniska skorzystało 16,8 mln podróżujących. W ciągu minionego roku regularne połączenia pasażerskie z Pragi oferowało 71 linii lotniczych, które latały łącznie na 165 kierunkach, z czego 15 dalekodystansowych.

– Wzrost liczby obsłużonych pasażerów o 6 proc. to świetny wynik. Nieznacznie przekroczyliśmy nawet nasze prognozy z początku 2019 r. Przyczyną coraz lepszych wyników jest przede wszystkim stale zwiększająca się liczba połączeń długodystansowych, a także wzrost odlatujących na najbardziej ruchliwych europejskich trasach, takich jak Londyn, Amsterdam i Moskwa – powiedział Vaclav Rehor, prezes zarządu praskiego lotniska.


Najbardziej ruchliwym miesiącem w 2019 r. był sierpień, z 1,99 mln obsłużonych pasażerów. Średni dzienny ruch na lotnisku w Pradze wyniósł ok. 49 tys. pasażerów, a najruchliwszym pojedynczym dniem okazał się piątek, 28 czerwca 2019 r., kiedy obsłużono 71 tys. pasażerów, co stanowi dla lotniska. historyczny rekord.

Nowe kierunki, na których można było polecieć z czeskiej stolicy bezpośrednio w 2019 r., to Billund, Bournemouth, Florencja, Charków, Kiszyniów, Lwów, Moskwa–Żukowskij, Newark–Liberty, Nur-Sułtan, Perm, Pescara, Sztokholm–Skavsta oraz Zadar.

W ciągu ostatniego roku na lotnisku Václava Havla wykonano 158 tys. startów i lądowań, co, pomimo wzrostu liczby pasażerów, stanowi spadek operacji lotniczych o 0,5 proc. względem poprzedniego roku. Powodem jest wyższy współczynnik wypełnienia samolotów oraz wykorzystanie przez przewoźników na operacjach do Pragi większych maszyn.

Na ten rok spodziewamy się dalszego wzrostu liczby pasażerów, co może już oznaczać przekroczenie naszych możliwości operacyjnych. Rozpoczniemy więc kilka ważnych inwestycji, bezpośrednio w terminalach. Niestety te zmiany na lepsze mogą tymczasowo wpłynąć na komfort pasażerów, jednak ostatecznie będą skutkować jeszcze bardziej nowoczesnym i wygodnym lotniskiem – dodał Rehor.


Port lotniczy odnotował wyraźny wzrost liczby pasażerów na trasach długodystansowych – o 10,9 proc. Kierownictwo lotniska przewiduje, że ta tendencja utrzyma się w 2020 r., kiedy z czeskiej stolicy wystartują dwa nowe połączenia dalekodystansowe – Chicago–O'Hare (American Airlines) oraz Hanoi (Bamboo Airways). 

Podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej oblegane były trasy do ​​Wielkiej Brytanii. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się Włochy, Rosja, Hiszpania i Francja. Najczęstszymi miejscami docelowymi dla odlatujących z Pragi były Londyn, Paryż, Moskwa, Amsterdam i Frankfurt. Największy wzrost liczby obsługiwanych pasażerów w stosunku do 2018 r. nastąpił na wakacyjnej trasie do Antalyi (+41 proc.).

Fot.: Wikimedia Commons, materiały prasowegość_d5575 - Profil
gość_d5575
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie