Lufthansa pracuje nad koncepcją klasy Premium Business

Marek Stus - Profil Marek Stus
17 stycznia 2020 09:35
3 komentarze
Lufthansa rozważa możliwość wprowadzenia nowej klasy serwisowej. Premium Business ma być ofertą pośrednią między obecnymi klasami biznes a pierwszą.
Reklama

Pojawienie się klasy Premium Business ma się zbiegać z udostępnieniem nowego produktu biznesowego w boeingach 777X, które zgodnie z obecnymi planami Boeinga zasilą flotę niemieckiego przewoźnika dopiero w przyszłym roku. Mimo że żadne wiążące decyzje w tym zakresie jeszcze nie zapadły o zaawansowanych pracach nad koncepcją kolejnej klasy serwisowej informuje portal aeroTELEGRAPH.

Klasa Premium Business miałaby być ofertą adresowaną do pasażerów oczekujących wyższego komfortu od dostępnego w kabinie biznesowej. Stałaby się zatem, przynajmniej do pewnego stopnia, substytutem pierwszej klasy, której nie przewidziano w boeingach 777X, ani w zamówionych w ubiegłym roku boeingach 787-9 i kolejnych airbusach A350-900. Oznacza to, że w kabinie wydzielona zostałaby osobna sekcja Premium Business lub Business Plus, a klienci lecący w tej klasie otrzymywaliby lepszy serwis.


Nie wiadomo na razie, czy wprowadzenie nowego produktu wiązałoby się także z zaprojektowaniem osobnych foteli. Przypomnijmy, że Lufthansa w 2017 roku zdradziła szczegóły przebudowanej konfiguracji klasy biznes, która zastąpi obecny, mocno odstający od rynkowych trendów produkt. Zamiast aktualnego układu miejsc 2-2-2 pasażerowie niemieckich linii uzyskają wreszcie nieskrępowany dostęp do przejść oraz dużo więcej prywatności. Problem jednak w tym, że długo wyczekiwana zmiana oferty biznesowej Lufthansy przyniesie rozwiązania stosowane już przez wielu przewoźników. Jej nowa klasa biznes będzie prezentowała się solidnie, ale nie wywoła rynkowej rewolucji. Wręcz przeciwnie - gdy pojawi się w przyszłym roku będzie produktem co najwyżej przeciętnym na tle zrealizowanych lub zapowiedzianych w między czasie innowacji przez m.in. ANA, Qatar Airways, Turkish Airlines, British Airways czy Aerofłot. Jest więc prawdopodobne, że wraz z ofertą kolejnej klasy serwisowej Lufthansa chce po prostu dogonić konkurencję. Nieoficjalnie mówi się, że w Premium Business mogłyby zostać zamontowane zupełnie nowe fotele z zamykanymi drzwiczkami tworzące mini-apartamenty. Znacząco podniosłoby to więc komfort podróży.


Warto podkreślić poza tym, że pomysł oferowania pośredniego rozwiązania między standardowymi klasami biznes i pierwszą nie jest oryginalny. Kabiny takie są już dostępne na pokładach samolotów Malaysia Airlines i Asiana Airlines. Obaj azjatyccy przewoźnicy niedawno zrezygnowali całkowicie z klasy pierwszej i zastąpili ją właśnie produktem hybrydowym łączącym w sobie elementy obu serwisów. Odpowiada to coraz bardziej zauważalnej tendencji na rynku. Pierwsza klasa traci bowiem stopniowo swoich klientów z uwagi na ograniczanie kosztów podróży, ale także coraz lepszą, często porównywalną ofertę różnych linii w klasach biznesowych. Z tego względu przewoźnicy zmniejszają podaż miejsc w tej klasie rezygnując z jej instalowania w nowych samolotach. Takie działania podjęła również Lufthansa.

Ostateczne decyzje w sprawie nowej klasy Premium Business mają zapaść w Lufthansie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_82e40 2020-01-17 14:06   
gość_82e40 - Profil gość_82e40
Dziwny pomysł. Ale najciekawsze jest, że mówi się, że nawet planowana klasa Biznes, z układem foteli 1-2 1 jest już "przestarzała", bo konkurencja, nawet BA czy Aeroflot, oferują o wiele lepsze rozwiązania, kiedy nasz rodzimy LOT ma wciąż przedpotopową kabinę, z układem 2-2-2, brakiem np. baru czy pokładowego lounge'u ( dostępnego w identycznych 787-9 w QR, TK czy VS), brakiem IWFI. Trochę obciach, LOT!
gość_d01d1 2020-01-17 11:26   
gość_d01d1 - Profil gość_d01d1
To chyba pomysł dedykowany Varadi Jozsef...
gość_13dd0 2020-01-17 11:14   
gość_13dd0 - Profil gość_13dd0
Ciekawy koncept. I w sumie wykonalny nawet bez zmiany twardego produktu - wystarczy do standardowej klasy bizzness dodać dostęp do First Class Terminal, limuzyne i lepszy serwis na pokładzie
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama