Hiszpańscy kontrolerzy ruchu lotniczego stanęli przed sądem

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
14 stycznia 2020 08:30
W ubiegły czwartek (9.01) przed sądem w Madrycie stanęło 133 kontrolerów ruchu lotniczego, których strajk w grudniu 2010 roku spowodował poważne, trwające dwa dni utrudnienia w ruchu lotniczym w Hiszpanii.
Reklama
Jednym z zarzutów, które postawiono ponad setce hiszpańskich kontrolerów jest doprowadzenie do ryzyka wystąpienia wypadków w ruchu lotniczym. Na ławie oskarżonych zasiadają między innymi byli członkowie zarządu związku zawodowego kontrolerów (USCA). Wszyscy są oskarżeni o udział w nielegalnym i niezapowiedzianym strajku oraz o nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy. Siedmioro spośród nich, nie przyznało się do stawianych zarzutów.

Pierwsze przesłuchania przed sądem odbędą się jutro, a sąd potwierdził, że do Madrytu dotarły już akta spraw prowadzonych w Barcelonie, Madrycie, La Corunie i Palma de Mallorca. Prokurator prezentujący akt oskarżenia wnosi, aby postawieni przed sądem kontrolerzy wypłacili łącznie 17,5 mln EUR zadośćuczynienia na rzecz 15 tys. podróżnych, których dotknęły utrudnienia wywołane przez strajk z 3 i 4 grudnia 2010 roku, a także którzy złożyli roszczenia z tytułu poniesionych strat. Zdaniem prokuratury strajk kontrolerów sprzed nieco ponad 9 lat spowodował odwołanie 1352 operacji lotniczych. Łącznie utrudnień doświadczyło ok. 700 tys. pasażerów, a zaburzenia dotknęły ponad 5 tys. lotów w Hiszpanii.


Śledztwo wykazało, że choć w trakcie nieoficjalnego strajku kontrolerzy rezygnowali z pełnienia obowiązków służbowych uzasadniając ten fakt nagłym obniżeniem formy psychofizycznej, co zgodnie z przepisami o zasadach pełnienia służby ruchu lotniczego daje podstawę do takiego zwolnienia. Prokuratura dotarła jednak do materiałów dźwiękowych będących nagraniami rozmów kontrolerów wieży kontroli lotniska, na których można usłyszeć, że była to tylko wymówka, zaś sama akcja strajkowa została przygotowana kilka dni wcześniej. Dodatkowo z materiału dowodowego wynika, że o planowanym proteście wiedzieli przedstawiciele związków zawodowych.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy