Monachium: W 2019 roku prawie 48 mln pasażerów

14 stycznia 2020 08:00
1 komentarz
Monachijskie lotnisko odprawiło w minionym roku prawie 48 mln pasażerów, tj. o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej.
Reklama
W bawarskiej stolicy odprawiono zatem 1,7 mln więcej pasażerów niż rok wcześniej. Port chwali się, że tym samym uzyskał największy bezwzględny wzrost liczby podróżnych ze wszystkich niemieckich lotnisk. Warto również zaznaczyć, że dla Monachium to już dziesiąty z rzędu rekordowy rok.

Liczba startów i lądowań wzrosła w minionym roku o około 1 proc. do ponad 417 tys. operacji lotniczych. Znacząco zwiększyła się liczba startów i lądowań w przypadku rejsów międzykontynentalnych - do około 34 tys. (+6 proc.). W ruchu wewnątrz-europejskim dynamika była nieco niższa i wyniosła 4 proc., natomiast w przypadku rejsów krajowych, co warto zauważyć, spadła - o około 1 proc.

Port nie zdecydował się podać liczby obsłużonych pasażerów na poszczególnych rodzajach tras, wiadomo natomiast, że w przypadku tras dalekodystansowych odnotowano wzrost ruchu aż o 9 proc.

Wyniki cargo na lotnisku w Monachium - zgodnie z globalnym trendem w branży - pogorszyły się. W 2019 r. przeładowano 350 tys. ton frachtu lotniczego i poczty lotniczej, co stanowi spadek o 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego.


Zarząd lotniska jednak optymistycznie spogląda w przyszłość. Zgodnie z aktualnymi prognozami, pomimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, ruch pasażerski w porcie lotniczym w Monachium w 2020 r. będzie wzrastał, głównie dzięki decyzji Lufthansy o uruchomieniu dodatkowych połączeń dalekodystansowych, w tym także umieszczeniu w porcie im. Straussa kolejnych airbusów A380.

Wśród nowości na bieżący rok znalazły się: Bengaluru, Detroit, Seattle, a także Las Vegas i Orlando. Do dwóch ostatnich miast polecą samoloty Eurowings - spółki-córki Lufthansy.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_8b80a 2020-01-14 09:14   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
Dziwić może tak niska liczba pasażerów. PKB Niemiec to 3 344 mld EUR (dla porównania Polski to 496 mld EUR, Austrii to 385 mld EUR, Węgier to 134 mld EUR, Czech to 208 mld EUR). PKB Bawarii to 625 mld EUR.

Na dokładkę Monachium uchodzi za turystyczne, a Frankfurt nie. Dlatego Lufa rozpoczęła przenoszenie A380 do Monachium. Oczywiście "metodologia" PKB landów krzywdzi Frankfurt, bo Hesja jest mała i catchment area FRA jest większy, niż land.

Patrząc na PKB landów nie można się nadziwić, że hubu nie ma Nadrenia Północna-Westfalia. PKB samego landu to 705 mld EUR (dla porównania Berlin plus Brandenburgia to 221 mld EUR). Oczywiście Lufa, która sama ma siedzibę w Kolonii dobrze wie jaki tam jest potencjał i dlatego, gdy dzieliła Air Berlin sama wzięła sobie DUS, a Easyjetowi oddała BER.

Długoterminowo spodziewam się spadku FRA i wzrostu MUC, DUS i STR. Chyba, że zaostrzą "walkę z klimatem" i przerobią Europę na skansen.

(stary ec29)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy