Katastrofa 737 UIA: Iran otworzy czarne skrzynki u siebie, ale z pomocą ekspertów

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
10 stycznia 2020 16:32
2 komentarze
Rejestratory parametrów lotu rozbitej maszyny mają być otwarte jeszcze w piątek (10.01), jak powiedział szef irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zadeklarowano także, że Iran będzie szukać pomocy u innych państw, jeżeli rejestratory okażą się być zniszczone.
Reklama
Iran, który w dalszym ciągu zaprzecza, że 737-800 został zestrzelony przez pocisk rakietowy, zakomunikował, że wydobycie informacji z rejestratora dźwięku z kokpitu i danych lotniczych może potrwać nawet dwa miesiące. Dodano także, że w razie kłopotów do pomoc będzie poproszona Rosja, Kanada, Francja lub Ukraina – informuje Reuters. Według przewidywań irańskich władz, śledztwo w sprawie katastrofy może trwać rok lub dwa.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że Iran nie przekaże amerykańskiemu producentowi czarnych skrzynek z rozbitej maszyny, władze tego kraju zaprosiły jednak ekspertów z The Boeing Company, aby aktywni włączyli się do śledztwa w sprawie środowej katastrofy. Cytowany przez agencję prasową IRNA rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu zaprosił do udziału w dochodzeniu zarówno Ukrainę, jak i firmę Boeing. Przedstawiciel rządu dodał, że mile widziani będą wszyscy inni eksperci z krajów, których obywatele zginęli w katastrofie 737.


Do współpracy przy śledztwie zaproszono także Francuskie biuro bezpieczeństwa lotniczego BEA. Do Iranu miał zostać już wysłany przedstawiciel wyznaczony i akredytowany przez stronę francuską. W Iranie znajduje się już także 45 ukraińskich specjalistów ds. badania wypadków lotniczych.

Boeing 737-800 linii UIA, który rozbił się po starcie z lotniska w Teheranie, według pierwszych informacji miał doznać awarii silnika krótko po starcie, najprawdopodobniej został przypadkowo zestrzelony przez aktywny irański system rakietowy. Maszyna została zestrzelona przez rosyjski system rakietowy Tor-M1, typu ziemia-powietrze. Informację tę potwierdziło nieoficjalnie trzech urzędników, w tym jeden z Pentagonu oraz jeden z amerykańskich służb wywiadowczych, o czym poinformowała redakcja amerykańskiego Newsweeka.

W tragedii zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, większości pochodzenia irańskiego, 10 Szwedów, czterech Afgańczyków, trzech Niemców i trzech Brytyjczyków oraz 11 Ukraińców, w tym 9 osobowa załoga.

Fot.: materiały prasowe, Agencja Prasowa Mehr

Ostatnie komentarze

gość_2f7fc 2020-01-11 09:04   
gość_2f7fc - Profil gość_2f7fc
@wodzduzybaton To nie Rosja czy inne dzikie republiki.
wodzduzybaton 2020-01-10 22:12   
wodzduzybaton - Profil wodzduzybaton
Czytaj: zniszczymy blackboxy tak żeby nie działały i do końca będziemy udawać ze nie strącilismy tego samolotu
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy