Katastrofa 737 UIA: Samolot prawdopodobnie został zestrzelony

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
09 stycznia 2020 19:02
8 komentarzy
Boeing 737-800 linii UIA, który wczoraj rozbił się po starcie z lotniska w Teheranie prawdopodobnie został przypadkowo zestrzelony przez aktywny system rakietowy.
Reklama
​​Zniszczony we wczorajszej katastrofie Boeing 737 linii UIA, według pierwszych informacji miał doznać awarii silnika krótko po starcie, co wykluczałoby możliwość jego zestrzelenia przez pocisk - wynikało z informacji podawanych przez "Reuters". Agencja powoływała się na pięć źródeł – trzy kanadyjskie, jedno amerykańskie i jedno europejskie, a wieści miały być pozyskane przez zachodni wywiad. Teraz na jaw wychodzą nowe dowody, które wskazują, że przyczyną katastrofy mogło być jednak zestrzelenie przez pocisk.

Obecnie uważa się, że samolot został zestrzelony przez rosyjski system rakietowy Tor-M1, typu ziemia-powietrze, znany w NATO jako Gauntlet. Informację tę potwierdziło nieoficjalnie trzech urzędników, w tym jeden z Pentagonu oraz jeden z amerykańskich służb wywiadowczych - donosi amerykański "Newsweek".

Według oceny Pentagonu wypadek był przypadkowy. Irańskie przeciwlotnicze systemy rakietowe były prawdopodobnie wciąż aktywne po ataku wojsk amerykańskich w tym kraju, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu. Oficjalnie Amerykanie nie komentują jeszcze doniesień "Newsweeka".W pierwszych relacjach medialnych z miejsca katastrofy podawano, że jej przyczyną była awaria silnika. Ambasada ukraińska w Teheranie początkowo podzieliła ten pogląd w swoim oświadczeniu, jednak później go wycofała zaznaczając, by nie wyciągać wniosków ze wstępnych ocen.

Scenariusz zestrzelenia przez pocisk staje się coraz bardziej wiarygodny, zważywszy, że wczoraj na przedmieściach na południowy-zachód od Teheranu znaleziono pozostałości po czymś, co według ekspertów może być fragmentem rakiety Tor M-1. Inne potencjalne scenariusze obejmowały - zderzenie z bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV) lub innym obiektem latającym, awarię techniczną czy atak terrorystyczny.

Prezes Irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, Ali Abedzadeh, zaprosił Kanadę i Szwecję do współpracy w dochodzeniu w sprawie wypadku, jednocześnie podkreślając, że nie przekaże Stanom Zjednoczonym czarnych skrzynek z feralnego samolotu, które mogą zawierać szczegóły dotyczące ostatnich chwil lotu. Z ostatnich informacji wynika jednak, że zapisy z czarnych skrzynek są niekompletne. Abedzadeh odrzuca także możliwość, że Boeing 737 został zestrzelony.

Kanadyjski minister spraw zagranicznych, Francois-Philippe Champagne, rozmawiał ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Javadem Zarifem, któremu podkreślił potrzebę szybkiego umożliwienia kanadyjskim urzędnikom dostępu do Iranu w celu zapewnienia usług konsularnych, pomocy w identyfikacji osób zmarłych i udziału w dochodzeniu w sprawie katastrofy. Kanadyjczycy na razie oficjalnie nie komentują doniesień o zestrzeleniu samolotu.

fot. Agencja Informacyjna Mehr, mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7620d 2020-01-13 01:17   
gość_7620d - Profil gość_7620d
gość_4583a : ale jakie "nagłe przerwanie zapisu"? O co chodzi?
Przerwanie zapisu parametrów lotu. Zapis kończy się na wysokości 7925 stóp i prędkości 275 węzłów. Gdyby samolot spadł na skutek błędu pilotów np przeciągnięcia zarejestrowana zostałaby utrata wysokości i spadek prędkości (w przypadku nieprzeciągnięcia wzrost prędkości)
gość_0e1fe 2020-01-10 00:00   
gość_0e1fe - Profil gość_0e1fe
@wodzduzybaton
Lufthansa i Austran dopiero dzisiaj zawiesiły loty do Iranu ...
gość_00546 2020-01-09 23:15   
gość_00546 - Profil gość_00546
Nie został zestrzelony. To jest robota służb specjalnych z wiadomego kraju.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama