×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katastrofa 737 UIA: Samolot prawdopodobnie został zestrzelony


Boeing 737-800 linii UIA, który wczoraj rozbił się po starcie z lotniska w Teheranie prawdopodobnie został przypadkowo zestrzelony przez aktywny system rakietowy.


​​Zniszczony we wczorajszej katastrofie Boeing 737 linii UIA, według pierwszych informacji miał doznać awarii silnika krótko po starcie, co wykluczałoby możliwość jego zestrzelenia przez pocisk - wynikało z informacji podawanych przez "Reuters". Agencja powoływała się na pięć źródeł – trzy kanadyjskie, jedno amerykańskie i jedno europejskie, a wieści miały być pozyskane przez zachodni wywiad. Teraz na jaw wychodzą nowe dowody, które wskazują, że przyczyną katastrofy mogło być jednak zestrzelenie przez pocisk. 

Obecnie uważa się, że samolot został zestrzelony przez rosyjski system rakietowy Tor-M1, typu ziemia-powietrze, znany w NATO jako Gauntlet. Informację tę potwierdziło nieoficjalnie trzech urzędników, w tym jeden z Pentagonu oraz jeden z amerykańskich służb wywiadowczych - donosi amerykański "Newsweek". 

Według oceny Pentagonu wypadek był przypadkowy. Irańskie przeciwlotnicze systemy rakietowe były prawdopodobnie wciąż aktywne po ataku wojsk amerykańskich w tym kraju, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu. Oficjalnie Amerykanie nie komentują jeszcze doniesień "Newsweeka". W pierwszych relacjach medialnych z miejsca katastrofy podawano, że jej przyczyną była awaria silnika. Ambasada ukraińska w Teheranie początkowo podzieliła ten pogląd w swoim oświadczeniu, jednak później go wycofała zaznaczając, by nie wyciągać wniosków ze wstępnych ocen.

Scenariusz zestrzelenia przez pocisk staje się coraz bardziej wiarygodny, zważywszy, że wczoraj na przedmieściach na południowy-zachód od Teheranu znaleziono pozostałości po czymś, co według ekspertów może być fragmentem rakiety Tor M-1. Inne potencjalne scenariusze obejmowały - zderzenie z bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV) lub innym obiektem latającym, awarię techniczną czy atak terrorystyczny.

Prezes Irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, Ali Abedzadeh, zaprosił Kanadę i Szwecję do współpracy w dochodzeniu w sprawie wypadku, jednocześnie podkreślając, że nie przekaże Stanom Zjednoczonym czarnych skrzynek z feralnego samolotu, które mogą zawierać szczegóły dotyczące ostatnich chwil lotu. Z ostatnich informacji wynika jednak, że zapisy z czarnych skrzynek są niekompletne. Abedzadeh odrzuca także możliwość, że Boeing 737 został zestrzelony.

Kanadyjski minister spraw zagranicznych, Francois-Philippe Champagne, rozmawiał ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Javadem Zarifem, któremu podkreślił potrzebę szybkiego umożliwienia kanadyjskim urzędnikom dostępu do Iranu w celu zapewnienia usług konsularnych, pomocy w identyfikacji osób zmarłych i udziału w dochodzeniu w sprawie katastrofy. Kanadyjczycy na razie oficjalnie nie komentują doniesień o zestrzeleniu samolotu. 

fot. Agencja Informacyjna Mehr, mat. prasowe gość_43197 - Profil
gość_43197
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie