Katowice: Prawie 930 tys. pasażerów w czwartym kwartale 2019 r.

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
10 stycznia 2020 09:20
12 komentarzy
Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło w czwartym kwartale ubiegłego roku 928 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o niespełna 8 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2018 roku.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
W październiku z usług lotniska skorzystało 359 tys. pasażerów, zatem w przewozach odnotowano delikatny spadek (-3,7 proc.). Wyraźnie spadła liczba podróżujących w ruchu regularnym (216 tys., tj. -14 proc.), przybyło natomiast pasażerów w sektorze czarterowym (139 tys. tj. +19 proc.).

Dzięki uruchomieniu bazy przez Ryanaira, w listopadzie wyniki uległy znaczącej poprawie. W sumie przez port w jedenastym miesiącu przewinęło się 290 tys. pasażerów (+20 proc.). Przewoźnicy regularni przewieźli 233 tys. pasażerów (+23 proc.), natomiast czarterowi - 47 tys. (-0,5 proc.).

W ostatnim miesiącu roku obsłużono niespełna 279 tys. pasażerów (+14 proc.), uzyskując nieco wolniejszą niż w listopadzie dynamikę wzrostów w zakresie przewozów regularnych (+17 proc.) i niewielki spadek w zakresie przewozów czarterowych (-4 proc.).


W całym ub. roku w Pyrzowicach odnotowano 4,84 mln pasażerów, tj. o blisko 6 tys. więcej niż rok wcześniej. Spadła liczba pasażerów w ruchu regularnym (2,8 mln, -1 proc.), ale delikatny wzrost (+2 proc.) odnotowano w ruchu nieregularnym. Ta ostatnia, niewielka zmiana pozwoliła portowi obsłużyć 2-milionowego pasażera w ciągu roku w segmencie przewozów czarterowych.

Pierwszy kwartał br. w Katowicach zapowiada się bardzo dobrze. Oferowanie ze strony Wizz Aira zostanie podtrzymane (473 tys. miejsc), natomiast dzięki Ryanairowi pasażerowie zyskają w tym okresie ponad 200 tys. miejsc więcej niż rok temu (288 tys. miejsc, +242 proc.). LOT i Lufthansa, podobnie jak Węgrzy, utrzymają swoją dotychczasową ofertę, a jedyną zmianą w ruchu regularnym będzie zmniejszenie liczby oferowanych miejsc ze strony Transavii (niespełna 9 tys. miejsc, spadek o 34 proc.), wynikające z ograniczenia częstotliwości rejsów.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ab99d 2020-01-14 01:46   
gość_ab99d - Profil gość_ab99d
Balice są dla Pyrzowic morderczym konkurentem, co od początku zmuszało zarząd lotniska w Pyrzowicach do szukania niszy rynkowej dla tego lotniska i odnalezienia jej w ruchu czarterowym. Na pewnym etapie rozwoju, który Pyrzowice już jakiś czas osiągnęło, ruch niskokosztowy i czarterowy to jednak nie wszystko i dla harmonijnego rozwoju lotniska Pyrzowice, jak tlenu potrzebują teraz połączeń z głównymi hub-ami przesiadkowymi Europy w formule code-share, na poziomie co najmniej dwóch rotacji dziennie w dni robocze. Bez tego rozwój nie tylko Pyrzowic, ale i całej konurbacji górnośląsko-dąbrowskiej będzie poważnie utrudniony, a mieszkańcy i biznesmeni z tego regionu nabijać będą (ze smutnej konieczności) statystyki ruchu Balic. W dalszej perspektywie, brak regularnych połączeń z hubami biznesowymi Europy spowoduje, że biznes zagraniczny będzie lokował swe siedziby nie na Śląsku, czy Zagłębiu Dąbrowskim, lecz w Krakowie, skąd po prostu będzie mu bliżej w świat.

Co zatem zrobić, aby przełamać dominację Balic - trzeba dopłacić do połączeń typu code-share z głównymi hubami przesiadkowymi Europy (przynajmniej Monachium - Josef Strauss, Amsterdam - Schiphol) przez okres 2-3 lat, aby ryzyko rozkręcenia ruchu na tych kierunkach i w tej formule nie spoczywało jedynie na liniach lotnicznych. Zważywszy na ilość trwających w Katowicach inwestycji w nieruchomości biurowe, po tym okresie połączenia te staną się samodzielnie rentowne. Przykład takiego działania mamy tuż za miedzą w Ostrawie - gdzie włodarze kraju śląsko-morawskiego mądrze potraktowali taki sponsoring lotów LOT-u do Warszawy jako czystą inwestycję w rozwój gospodarczy ich regionu. Pyrzowice inwestują dużo w infrastrukturę. Czas się obudzić i dostrzec, że rozwój siatki połączeń strategicznych dla regionu jest także inwestycją i to niezbędną!

Doprawdy nie pojmuję, że zarząd lotniska w Pyrzowicach nie potrafi dostrzec jak ważne jest to lotnisko dla rozwoju gospodarczego regionu i uparcie trwa przy ciasnej strategii czartery albo śmierć.
gość_9cf17 2020-01-13 10:49   
gość_9cf17 - Profil gość_9cf17
Jestem z Krakowa i kibicuję KRK więc jak dla mnie to zarząd Pyrzowic powinien dostać medal i pracować na rzecz tego lotniska dożywotnio:-)
Oby jak najwięcej mieli takich sukcesów jak w 20919 roku...
gość_16653 2020-01-12 21:08   
gość_16653 - Profil gość_16653
gość_9cf17 Czy ten ujemny wynik uwzględnia przekierowania w 2018? Ocenianie lotniska/zarządu tylko na podstawie przyrostu paxów jest lekkim nieporozumieniem.
Porównując przyrosty w KRK to i FRA wypada blado :)
Nie jestem z zarządu i nie pracuję na lotnisku. Żadnym.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama