Poradnik Pasażera: Jak łatwo zdobyć status Star Alliance Gold w 2020 roku?

6 stycznia 2020 10:45
12 komentarzy
Złota karta Star Alliance ułatwia podróżowanie i daje przywileje w wielu liniach na świecie. Żeby ją łatwo zdobyć trzeba dobrze wybrać program lojalnościowy, a początek nowego roku sprzyja opracowaniu najlepszej strategii w tym zakresie.
Reklama
Priorytetowa odprawa i boarding, zwiększony limit bagażu, darmowy wstęp do poczekalni biznesowych dla siebie i gościa, możliwość uzyskania upgrade'u do wyższej klasy - to niektóre z przywilejów przysługujących posiadaczom złotej karty Star Alliance. Uzyskanie jej wymaga często wielu lotów w kosztownych taryfach.


Droga do tego wysokiego statusu oraz kryteria konieczne przy tej okazji do spełnienia nie są jednak identyczne we wszystkich z ponad 20 programów lojalnościowych prowadzonych przez linie należące do sojuszu Star Aliiance. Różnice między nimi bywają całkiem spore.

Najpopularniejszy wśród polskich pasażerów program Miles&More, do którego poza liniami z grupy Lufthansy należy m.in. również LOT, wymaga do uzyskania statusu Senator, czyli złotej karty Star Alliance, zdobycia w ciągu jednego roku kalendarzowego aż 100 tys. mil statusowych. Obniżenie w ostatnich latach liczby mil przyznawanych za loty różnych linii nie ułatwia tego zadania. Wprawdzie zasady kwalifikacji statusowej w Miles&More ulegną zasadniczej zmianie od 2021 roku, ale nawet po niej nadal będzie to program przewidujący jeden z najwyższych progów kwalifikacyjnych na złotą kartę w całym sojuszu.

Planując strategię statusową na bieżący rok warto więc poszukać łatwiejszych opcji zdobycia statusu Star Alliance Gold w innych programach. Wybraliśmy spośród nich cztery gwarantujące obecnie, naszym zdaniem, najłatwiejsze do spełnienia pod różnymi względami warunki uzyskania wymarzonej złotej karty:


ShebaMiles, czyli raj dla segmentowców

Egzotyczny program Ethiopian Airlines, ShebaMiles to świetny wybór dla osób regularnie latających na krótkich dystansach, a do tego najczęściej w niskich (=najtańszych) klasach rezerwacyjnych. Zasady kwalifikacji w ShebMiles są bardzo proste. Status Gold zdobywa się po zgromadzeniu 50 tys. mil statusowych za przeloty dowolnymi liniami zrzeszonymi w sojuszu, albo odbyciu 40 kwalifikowanych lotów (segmentów) w ciągu roku kalendarzowego. Nas interesuje ta druga metoda, która sprowadza się do:
  • zgromadzenia na koncie lojalnościowym 40 dowolnych kwalifikowanych segmentów, czyli takich lotów, za które w programie naliczane są mile statusowe
  • zdobycia wymaganej liczby segmentów w ciągu jednego roku kalendarzowego
  • zrealizowana tych segmentów dowolnymi liniami z sojuszu Star Alliance, przy jednoczesnym braku wymogu odbycia jakiegokolwiek lotu Ethiopian Airlines
Spełniając powyższe kryteria otrzymujemy status Star Alliance Gold ważny w roku jego uzyskania i przez kolejny rok kalendarzowy. W celu jego odnowienia należy w następnym roku ponownie zgromadzić 40 segmentów na swoim koncie.

ShebaMiles - kwalifikowane klasy rezerwacyjne dla rejsów LOT w klasie ekonomicznej

Ogromną zaletą ShebaMiles jest to, że jako kwalifikowany segment liczy się w tym programie każdy rejs krajowy i zagraniczny LOT-u. Za przeloty polskimi liniami przysługują bowiem mile we wszystkich "płatnych" klasach rezerwacyjnych, a więc również w tych najtańszych dostępnych np. na rejsach krajowych po Polsce.


Przykład: kupując bilet z Warszawy do Krakowa w najniższej klasie "O" otrzymujemy w programie 38 mil statusowych (= 25% przebytego dystansu), 125 mil premiowych oraz jeden segment kwalifikowany do statusu. Ceny takiego segmentu rozpoczynają się w promocjach LOT-u od kilkudziesięciu złotych.

Jak łatwo obliczyć do zdobycia złotej karty wystarczy odbycie 40 lotów krajowych w najtańszej klasie rezerwacyjnej. To zaledwie 10 segmentów więcej niż potrzeba do uzyskania popularnej wśród członków Miles&More karty FTL odpowiadającej jedynie niższemu statusowi Silver w Star Alliance.

Oczywiście w Sheba Miles można zbierać też cenne segmenty latając innymi liniami, ale nie zawsze liczy się dana klasa rezerwacyjna. Przykładowo w razie podróży Lufthansą nie są brane pod uwagę przeloty w klasie "K" (najtańsza ekonomiczna klasa rezerwacyjna) oraz "P" (najtańsza biznesowa klasa rezerwacyjna). Zawsze warto więc starannie sprawdzić, czy nasz rejs nadaje się do zdobycia segmentu. Wykaz kwalifikowanych klas rezerwacyjnych dla poszczególnych linii lotniczych znajduje się na stronie programu.

Miles+Bonus, czyli najniższy próg milowy + greckie wakacje

Dla osób, które latają rzadziej, ale za to na dłuższych dystansach lub w wyższych klasach (=przynoszących więcej mil) optymalnym wyborem będzie należący do greckich linii Aegean Airlines program Miles+Bonus. Zasady kwalifikacji są tutaj nieco bardziej skomplikowane, ale zarazem obowiązuje w nim najniższy w całym Star Alliance próg milowy do uzyskania złotego statusu. Kwalifikacja formalnie przebiega dwuetapowo - najpierw w ciągu maksymalnie 12 miesięcy należy uzyskać w programie status Silver, a więc zgromadzić przynajmniej 12 tys. mil statusowych za przeloty dowolnymi liniami zrzeszonymi w Star Alliance (pierwszy 1000 mil otrzymujemy jako bonus powitalny przy rejestracji do programu) oraz odbyć dwa loty Aegean Airlines i/lub Olympic Air, a następnie w ciągu kolejnych 12-miesięcy zebrać 24 tys. mil statusowych i 4 dodatkowe loty greckimi liniami. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby drogę do statusu znacznie przyspieszyć pamiętając, że wtedy konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:
  • zgromadzenie 36 tys. mil statusowych (12 tys. wymaganych na srebrną kartę + kolejnych 24 tys.)
  • odbycie 6 dowolnych przelotów Aegean Airlines i/lub Olympic Air (które zarazem dają też mile statusowe)
Uzyskany tą drogą status Star Alliance Gold będzie ważny wprawdzie tylko przez rok, ale wyjątkowo korzystne prezentują się wymogi jego odnowienia. W ciągu 12 miesięcy od pierwszej kwalifikacji wystarczy naliczyć na koncie zalediwe 12 tys mil statusowych i odbyć 4 loty Aegean Airlines i/lub Olympic Air. Warto także pamiętać, że członkowie Miles+Bonus, którzy nie spełnią wymogu przelotów własnymi rejsami greckiego przewoźnika, mogą ciągle zarówno uzyskać, jak i odnowić złotą kartę, tyle że po zgromadzeniu znacznie większej liczby mil statusowych.

Aegean Airlines latają z Warszawy oraz sezonowo (od marca do października) z Krakowa do Aten. Linie często mają atrakcyjne ceny na posezonowe podróże po Grecji i na Bliski Wschód, a więc wymóg odbycia lotów koniecznych do uzyskania statusu można wykorzystać jako pretekst do zorganizowania sobie krótszych lub dłuższych wypadów w te rejony. W większości przypadków dość dobrze prezentuje się także przelicznik mil statusowych uzyskiwanych za loty poszczególnymi liniami ze Star Alliance, ale i w tym wypadku zalecamy dokładną weryfikację klas rezerwacyjnych dających mile w Miles+Bonus.

Asiana Club, czyli koreańska alternatywa dla milowych ciułaczy

Program południowokoreańskich linii Asiana Airlines, Asiana Club będzie najlepszym wyborem dla osób, które nie są pewne swoich planów wyjazdowych na nadchodzący rok i dlatego na wszelki wypadek chciałby mieć więcej czasu na spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Status Diamond (odpowiadający Star Alliance Gold) zdobywa się tutaj po zgromadzeniu 40 tys. mil statusowych za przeloty Asiana Airlines i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu w ciągu 24 miesięcy od momentu rejestracji w programie. Alternatywnie można ten cel osiągnąć także odbywając 50 lotów koreańskimi liniami. Z punktu widzenia polskich pasażerów to drugie kryterium jest oczywiście zupełnie niepraktyczne. A zatem by cieszyć się statusem Star Alliance Gold w Asiana Club trzeba spełnić poniższe kryteria:
  • zgromadzić 40 tys. mil statusowych
  • zrealizować loty dowolnymi liniami z sojuszu Star Alliance bez konieczności odbycia podróży na pokładach Asiana Airlines
  • zgromadzić wymaganą liczbę mil statusowych najpóźniej w ciągu 24 miesięcy od przystąpienia do programu
Status Diamond będzie ważny zasadniczo dwa lata, ale im wcześniej go uzyskamy, tym dłużej będziemy go posiadać, gdyż jest on przyznawany od razu i pozostaje ważny do upływu danego okresu kwalifikacyjnego oraz przez kolejne 24 miesiące. Oznacza to, że przy dobrej strategii można się nim cieszyć nieprzerwanie nawet przez prawie cztery lata! Aby później odnowić raz uzyskany status należy w ciągu 24 miesięcy po upływie poprzedniego okresu kwalifikacyjnego uzyskać minimum 30 tys. mil statusowych.

Planując zdobycie statusu Star Alliance Gold w Asiana Club warto oczywiście zapoznać się z zasadami naliczania mil statusowych za loty w poszczególnych klasach rezerwacyjnych u danego przewoźnika. Może się bowiem okazać, że niektóre z nich są wyłączone i nie dadzą nam żadnych mil. Zwykle dotyczy to najtańszych taryf ekonomicznych, ale nie tylko. Szczegółowe zestawienia są dostępne na stronie programu.

Miles&Smiles, czyli ekspresowa ścieżka dla lojalistów innych linii lotniczych

To doskonała opcja dla posiadaczy wysokich statusów w innych liniach, którzy chcą skorzystać z przyspieszonej drogi do zdobycia złotej karty Star Alliance. Oferuje ją program lojalnościowy Turkish Airlines Miles&Smiles. Zamiast spełniać standardowe kryteria kwalifikacji wystarczy poprosić przewoźnika o tzw. status match, czyli wyrównanie statusów. Dzięki niemu od ręki otrzymujemy status Elite w Miles&Smiles i cieszymy się wszystkimi przywilejami Star Alliance Gold, a po spełnieniu dodatkowych warunków możemy go utrzymać nawet przez kolejne dwa lata. Aby skutecznie ubiegać się o status match w Miles&Smiles należy:
  • być posiadaczem jednego z następujących wysokich statusów: oneworld Emerald (np. karty Gold w British Airways), SkyTeam Elite Plus (np. złotej karty w Air France-KLM), Gold lub Platinum w Emirates, Gold lub Platinum w Etihad Airways, Platinum lub Top Platinum w El Al.
  • wysłać wniosek o wyrównanie statusu przez formularz kontaktowy na stronie Turkish Airlines załączając numer konta w programie Miles&Smiles, zdjęcia/skany obu stron karty w programie, z którego chcemy wykonać status match, pierwszej strony paszportu, a także zrzut z konta konkurencyjnego programu pokazujący naszą aktywność przez ostatnie 3 miesiące
Jeżeli odpowiedź na wniosek będzie pozytywna otrzymamy status Elite (=Star Alliance Gold) ważny przez 4 miesiące. W celu jego przedłużenia trzeba dodatkowo:
  • odbyć jeden dowolny lot międzynarodowy Turkish Airlines w ciągu pierwszych 4 miesięcy, co przedłuży ważność statusu o kolejnych 8 miesięcy
  • zgromadzić 15 tys. mil statusowych lotami międzynarodowymi Turkish Airlines do końca pierwszego roku, co przedłuży ważność statusu o kolejny rok.
Spełniając wszystkie wymienione kryteria będziemy od ręki cieszyli się statusem Star Alliance Gold i to aż przez okres dwóch lat. Planując wykorzystanie w pełni zalet tej oferty trzeba jednak być gotowym do zarezerwowania kilku przelotów tureckimi liniami. W przeciwnym razie łatwo uzyskany status stracimy po 4 miesiącach.

O czym należy pamiętać wybierając dla siebie program lojalnościowy?

ShebaMiles, Miles+Bonus, Asiana Club czy Miles&Smiles - decydując się na zmianę programu lojalnościowego lub dokonując po raz pierwszy jego wyboru warto zadbać o to, aby mieć dobrze przemyślaną strategię pozwalającą na szybkie i skuteczne osiągnięcie celu. Przede wszystkim należy starannie zweryfikować plany wyjazdowe oraz sprawdzić ich dopasowanie do warunków kwalifikacji statusowej konkretnego programu. W tym kontekście trzeba pamiętać, że ten sam lot odbyty danymi liniami na podstawie określonego biletu może w różnych programach dawać większą lub mniejszą liczbę mil statusowych, albo nie przynosić ich wcale, może liczyć się jako kwalifikowany segment lub nie itp. Zatem o wyborze konkretnego programu lojalnościowego powinna decydować nie tylko częstotliwość, z jaką przewidujemy przyszłe lotnicze podróże, ale również najczęściej wybierani czy też najwygodniejsi z punktu widzenia naszych potrzeb przewoźnicy, typowe trasy oraz klasy rezerwacyjne, w których na ogół są wystawiane nasze bilety.

Nie można wreszcie zapomnieć o innych aspektach uczestnictwa w danym programie: o mniej lub bardziej korzystnych warunkach wykorzystania zgromadzonych w nim mil lub punktów, obowiązujących zasadach przedłużenia raz zdobytego statusu, czy możliwości i celowości awansu na jeszcze wyższy status w hierarchii określonego przewoźnika z dostępem do nowych, atrakcyjnych benefitów. Dopiero taka kompleksowa analiza warunków danego programu lojalnościowego, jak i naszych własnych potrzeb podróżniczych pozwoli na podjęcie właściwej decyzji co do celowości uzyskania złotej karty i wyboru najbardziej korzystnej dla nas drogi do jej zdobycia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b8a3e 2020-01-10 09:43   
gość_b8a3e - Profil gość_b8a3e
gość_49e30: czasem trzeba wybrać czy wolisz zbierać miłe na tańszy bilet, czy na złoty status. Akurat w sheba wybór jest dosc prosty, jeśli latasz dużo, ale w tanich taryfach i na krótkich dystansach będzie to 125 lub góra 250 mil za lot. Moim zdaniem warto poświecić w takiej sytuacji 5000 mil wzamian za złoty status. Szczególnie jeśli lata się często...
gość_b8a3e 2020-01-10 09:41   
gość_b8a3e - Profil gość_b8a3e
vscrew: rozumiem z nicka, ze pracujesz na pokładach, ale raczej nie latasz jako pasażer. Siedzę w samolocie ok. 100 razy w roku, mam złota kartę Miles and Smiles i srebrna M&M, poza minami wymaganymi do rekwalifikacji złotej karty, miłe zbieram na kartę M&M, czyli na boardingu mam LO*FTL, a złota kartę osobno. Nigdy nie miałem najmniejszego problemu z wejściem do jakiegokolwiek saloniku, zarówno własnego linii *A jak i kontraktowego. Podobnie z priority boardingiem. Fakt, przypisanie do boardingu karty srebrnej nie daje przywieszki priorytetowego bagażu, ale nic poza tym. No i jeszcze jedno, w zależności od tego co się przypisze do odprawy rożna jest dostępność miejsc w samolocie. Wystarczy zreszta poczytać trochę wpisów na niepolskojęzycznych forach, by zobaczyc, ze akurat wejście do saloniku w sytuacji gdy miłe idą na konto innej karty, a wejście załatwia inna karta, nie stanowi zadnego problemu.
gość_49e30 2020-01-09 23:56   
gość_49e30 - Profil gość_49e30
mysle, ze problemem w sheba miles jest tez kwestia wykorzystania mil. w miles & more mozesz jako nagrode zabookowac mega wiele portow, w sheba miles natomiast tylko te do ktorych lata ethiopian. Takie mam info, ale bylbym zobowiazany, gdyby pasazer.com mogl potwierdzic to info.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy