ESTA krok po kroku

10 stycznia 2020 10:01
9 komentarzy
Polska stała się członkiem programu Visa Waiver w listopadzie 2019 r. Dzięki temu do USA wjedziemy bez dodatkowych formalności wizowych. Trzeba jednak pamiętać, aby przed podróżą zarejestrować się w systemie Electronic System for Travel Authorization (ESTA).
Reklama

Kogo nie obejmuje Visa Waiver Program?

Nim rozpoczniemy aplikację w systemie ESTA warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w po 1 marca 2011 r. nie odwiedziliśmy choćby jednego z wymienionych krajów:
  • Irak,
  • Iran
  • Jemen,
  • Korea Północna,
  • Libia,
  • Somalię,
  • Sudan,
  • Syria.
Obostrzenia dotyczyć będą także osób z podwójnym obywatelstwem w tym: irańskim, irackim, północnokoreańskim, sudańskim i syryjskim.

Jeśli jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria, nie możesz wjechać do USA bez wizy. W związku z tym obejmuje Cię taka sama procedura pozyskania pozwolenia na wjazd jak przed 11 listopada 2019 r. Trzeba będzie złożyć stosowny wniosek i umówić się na spotkanie z konsulem.

"Dawna" ścieżka pozyskania dokumentów będzie dotyczyła także osób, które chcą jechać do USA na dłużej niż 90 dni lub w celach innych niż turystyczne lub biznesowe.

fot. Dominik Sipinski

Co przygotować prze aplikacją ESTA?

Obowiązkiem rejestracji w systemie ESTA objęci są wszyscy obywatele krajów należących do Visa Waiver Program (z wyjątkiem osób spełniających kryteria wymienione wyżej). Nie trzeba się z kolei rejestrować, jeśli już posiada się ważną wizę do celów turystycznych lub biznesowych.

Aby móc dokonać formalności w amerykańskim systemie, należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy. Trzeba mieć ważny adres e-mail, adres zamieszkania i telefon. Musimy przygotować także dane osoby do kontaktów w nagłych przypadkach. Uzyskanie akredytacji kosztuje 14 dolarów amerykańskich (ok. 54 zł). Płatności dokonujemy za pomocą systemu PayPal lub popularnych kart kredytowych.

O potwierdzenie rejestracji trzeba się starać minimum 72 godziny przed planowanym wyjazdem. Warto to jednak zrobić dużo wcześniej, zdarza się bowiem, że system odrzuca wniosek. Wtedy trzeba odbyć typowy proces wizowania, który wymaga wizyty w wyznaczonej jednostce konsularnej.

Promesa wydawana jest zwykle na 2 lata lub do końca ważności paszportu (jeśli ten ważny jest krócej niż 24 miesiące od daty aplikacji). Potwierdzenie otrzymuje się od razu lub w ciągu kilku godzin od złożenia wniosku.


Składamy wniosek. Krok po kroku

Wniosek ESTA najlepiej i najtaniej złożyć osobiście za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Można to także zlecić pośrednikowi. Wtedy trzeba będzie zapłacić więcej - doliczana jest bowiem opłata serwisowa. Sam serwis ESTA dostępny jest w polskiej wersji językowej. Na stronie tytułowej możemy trzy podstawowe zakładki: "Złóż wniosek", "Sprawdź status ESTA" oraz "Pomoc". Dodatkowo u dołu strony dostępne są podstawowe informacje o systemie i wymaganiach dla wnioskujących.


Aby rozpocząć składanie wniosku, klikamy w prostokąt "Utwórz wniosek". Wyświetlą się dwie opcje: "Pojedynczy wniosek" lub "Wnioski dla grupy". Wybieramy interesującą nas opcję.


Na początku wyświetla nam się "Powiadomienie o bezpieczeństwie i danych". Musimy je zaakceptować.


Kolejno wyświetla nam się "Klauzula o zrzeczeniu się odpowiedzialności". Aby kontynuować musimy się z nią zapoznać i zaznaczyć okienko "Tak, zapoznałem/zapoznałam się z informacjami, rozumiem je i akceptuję niniejsze warunki". Potem klikamy przycisk "Dalej".


Zostajemy skierowani do formularza z danymi osobowymi. U góry strony wypełniamy podstawowe informacje jak imię, nazwisko, płeć, datę i miejsce urodzenia, kraj pochodzenia, nr paszportu i obywatelstwo.


Aby kontynuować trzeba przesunąć stronę na dół i uzupełnić informację o innych obywatelstwach oraz wpisać ważny adres e-mail. Warto uważać czy wpisujemy go poprawnie. To bowiem na niego zostanie wysłany kod autoryzacyjny i nr wniosku. W tym miejscu możemy także wniosek zapisać i wrócić do niego w ciągu 7 dni (Zapisz i wyjdź). Jeśli chcemy od razu kontynuować - klikamy w "Dalej".


Nastąpi weryfikacja adresu e-mail, który podaliśmy. Po kliknięciu "Wyślij kod" zostanie wysłany na niego 4-znakowy kod, który ważny jest przed 25 min. od momentu wysłania. W tym momencie ciągle możemy jeszcze zmienić nasz adres e-mail ("Zmień adres").


W kolejnym okienku ukaże się miejsce na 4-cyfrowy kod. Wpisujemy to, co otrzymaliśmy mailem.


W kolejnym kroku podajemy informacje dotyczące używanych pseudonimów, a także paszportów innych krajów jeśli je posiadamy lub kiedykolwiek zostały one dla nas wydane. Trzeba także wypełnić informacje teleadresowe. Po uzupełnieniu klikamy "Dalej".


Następna strona dotyczy informacji o naszej podróży. System pyta o jej cel. Tutaj wpiszemy także dane kontaktowe do osoby, którą trzeba powiadomić w nagłych wypadkach. Po uzupełnieniu klikamy "Dalej".


Dalej system żąda odpowiedzi na pytania kwalifikacyjne. Większość z nich znana jest z wniosków wizowych. Trzeba m.in. zadeklarować swój stan zdrowia (głównie dotyczy to poważnych chorób zakaźnych), niekaralność, problemy z narkotykami, nieposiadanie kontaktów z terroryzmem itp.


Następnie system prosi o sprawdzenie wniosku.


W tym celu można cofnąć się do wszystkich poprzednio wypełnianych formularzy i potwierdzić ich poprawność. Tutaj także trzeba jeszcze raz zweryfikować swoją tożsamość przez wpisanie nr paszportu, obywatelstwa, nazwiska i daty urodzenia. Te dane będą zresztą wymagane przy sprawdzaniu statusu ESTA. Kiedy przy wszystkich wierszach mamy status "Sprawdzone" (świeci się na zielono) i uzupełniliśmy wszystkie pola, możemy kliknąć "Dalej".


System nadaje numer naszego wniosku. Teraz trzeba zadeklarować płatność. Aby jej dokonać mamy zwykle 7 dni. Można w tym momencie wydrukować złożony wniosek lub go pobrać na swoje urządzenie. Najlepiej opłaty dokonać od razu. Kolejny raz musimy zaznaczyć okienko "Zrzeczenia się odpowiedzialności" i następnie klikamy w przycisk "Zapłać teraz".


Zostajemy przekierowani na stronę płatności. Możemy jej dokonać przez PayPal lub popularnymi kartami kredytowymi. Po wyborze formy rozliczenia klikamy "Dalej". System skieruje nas do wypełnienia danych płatnika. Należy postępować za wskazówkami strony, a potem postępować zgodnie z wymaganiami banku, w którym się rozliczamy.


Często wnioskowi nadawany jest status od razu. Przeważnie trzeba poczekać. Proces weryfikacji może trwać do 72 godzin, zwykle jednak status możemy sprawdzić w ciągu kilku godzin od złożenia aplikacji. W tym celu będziemy potrzebowali nr wniosku, naszego nr paszportu i daty urodzenia. Sprawdzić go możemy klikając w zakładkę "Sprawdź status ESTA" na stronie głównej i następnie wybierając "Sprawdź status swojego wniosku".

fot. (o ile nie podano inaczej): mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f6ba3 2020-03-09 18:38   
gość_f6ba3 - Profil gość_f6ba3
Zgodnie z polskim prawem dla zatarcia skazania ważny jest koniec odbywania kary, czyli w przypadku zawieszenia koniec okresu próbnego. Generalna zasada jest tu okres 10-letni, chyba ze sąd zasądzi inaczej, ale te 10 lat liczy się od dnia zakończenia odbywania kary lub okresu próby. Jeśli sprawa była w Polsce i sadzony byłeś w Polsce, to prawo amerykańskie nie ma w tym wypadku znaczenia, bo nawet gdyby zadano zaświadczenia o niekaralności, to po zatarciu skazania takowe byś dostał, bo w świetle prawa jesteś osoba niekarana.
gość_b47cc 2020-03-09 16:32   
gość_b47cc - Profil gość_b47cc
Mam pytanie odnośnie karalności: niestety miałem wyrok w zawieszeniu za wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym sprzed 10 lat, już dawno zakończył mi się okres próby. Jako tak jestem karany, bo w USA nie ma prawa przedawnienia. A to przestępstwo kwalifikuje się do odrzucenia wniosku, tak? Czy jest sens go w ogóle składać, czy lepiej od razu iść po tradycyjną wizę do konsulatu? I tu rodzi się kolejne pytanie: czy ambasada i tak nie potraktuje tego jako zabójstwa? Bo może średnio ich to obchodzić, że było to nieumyślne i będzie podstawą do odrzucenia wniosku?
Odzyskałem prawo jazdy kilka lat temu, w USA nie planuję podróżować autem. Wybieram się się zaledwie na 7 dni, na ślub.
gość_0a505 2020-01-11 17:01   
gość_0a505 - Profil gość_0a505
Czy lecąc do Kanady, a później mając zamiar raz czy dwa przekroczyć granicę drogą lądową, z 1 lub 2-dniowym pobytem w USA sposób wypełnienia ESTA będzie inny, a na przejściach drogowych czekają nas dodatkowe formalności? Oczywiście o formularzu do Kanady wiem. Proszę o informację jeśli ktoś po wprowadzeniu ESTA dla Polaków przekraczał tak granicę. Dzięki.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy