Analiza: Osłabienie koniunktury uderza w zyski europejskich linii (cz. 2)

2 stycznia 2020 09:00
3 komentarze
Boom popytowy na europejskim rynku zaczyna się wyraźnie kończyć, choć jeszcze za wcześnie, aby mówić tu o kryzysie. Gdy ten jednak nadejdzie, to jako pierwsze najbardziej odczują go małe i średnie linie.
Reklama

Styczeń – wrzesień 2019 w porównaniu z okresem poprzednim, łączne przychody, dostępna gotówka (free Cash flow)

Uwagi: W przypadku SAS to rok rozliczeniowy listopad 2018 – październik 2019, Ryanaira – półrocze rozliczeniowe kwiecień–wrzesień, a easyJeta - rok rozliczeniowy październik-wrzesień. * w tureckiej lirze. ** w GBP *** w NOK


Dane dotyczące przychodów dowodzą, że w całej Europie nastąpiło osłabienie koniunktury po stronie popytowej. Indeksy wzrostu, w przypadku prawie wszystkich linii, są niższe niż rok temu. W szczególnie drastycznym stopniu dotyczy to przewozów frachtowych, których wielkość od kilkunastu miesięcy w Europie wciąż spada. W zdecydowanej wielkości przypadków pogorszenie parametrów płynnościowych wynika wprost ze słabszych wyników finansowych na poziomie EBIT.

Szczegółowa analiza przychodów pozwala na stwierdzenie kilku interesujących faktów. Jednym z nich jest zdecydowane spowolnienie Grupy Lufthansy, gdzie głównym problemem jest Austrian, który odnotował spadek w efekcie „wojny konkurencyjnej” z tanimi liniami o Wiedeń, a także linie Eurowings. Stałym liderem wzrostów jest Swiss.

Dla KLM-u coraz większym problemem w rozwoju stają się ograniczenia slotowe w porcie amsterdamskim, natomiast wciąż szybko rośnie Transavia, dla której bardzo ważne są inne bazy. W przypadku Grupy Lufthansy indeks wzrostu przychodów był istotnie niższy niż wzrostu przewozów, mierzonych zarówno liczbą pasażerów, jak i w RPK. Dla Grupy Air France-KLM oraz Grupy IAG był on nieznacznie wyższy. W przypadku tej drugiej grupy niewątpliwie istotne znaczenie miała świetna koniunktura na Północnym Atlantyku.

Linia Turkish Airlines odnotowała jedynie minimalny wzrost przewozów, przy równoczesnej zmianie ich struktury, polegającej na zdecydowanym wzroście udziału ruchu międzynarodowego. Tak duży wzrost przychodów w walucie lokalnej to efekt jej dewaluacji.

Finnair wypracował o kilka punktów procentowych wyższy przychód od wzrostu przewozów - to efekt trudniejszej sytuacji konkurencyjnej. Warto tu podać, że aż 44,1 proc. przychodów jest generowane przez trasy azjatyckie, a „tylko” 39,9 proc. - przez europejskie. Finnair to jeden z kilku wyjątkowych przypadków tak niszowych, wyspecjalizowanych linii lotniczych. W Europie inne przykłady to niewątpliwie TAP – Południowy Atlantyk oraz Icelandair – Północny Atlantyk.

Wizz Air również rozwija się w zakresie rosnących przychodów. Jest on aż o prawie 6 p.p. wyższy niż wzrost liczby pasażerów (+15,9 proc.). Przewoźnik dokonał ogromnego przesunięcia w strukturze przychodów. Wpływy z biletów wzrosły jedynie o 11,4 proc. natomiast przychody dodatkowe aż o 38,8 proc. Oznacza to, że wzrost tych drugich, na jednego pasażera wyniósł aż 17,8 proc.

Wyniki węgierskiej linii pokazują, że dwie silne handlowo linie, obsługujące nasz region są beneficjentami wciąż bardzo dobrej tu koniunktury rynkowej. Ta druga linia to oczywiście LOT, jednak odpowiedź na pytanie, czy i w jego przypadku rozwój jest połączony z poprawą wyników finansowych poznamy dopiero za wiele miesięcy i to na pewno nie do końca.

Wszystkie zbiorcze parametry pokazują, że czasy boomu popytowego się kończą, ale na pewno jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o początkach kryzysu. Konieczne jest baczne obserwowanie sytuacji. Jeżeli będzie się ona nadal pogarszała, to jako pierwsi odczują to najsłabsi, tacy, jak wciąż czekająca na „zbawienie” Alitalia.

Marek Serafin

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e37e7 2020-01-02 12:11   
gość_e37e7 - Profil gość_e37e7
gość_cf95f: trzeba jeszcze umieć z nich korzystać...
gość_cf95f 2020-01-02 09:27   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
jak już się bierze za zestawienie to się je równa do jednej waluty... po to są tabele kursów
gość_d38ea 2020-01-02 09:10   
gość_d38ea - Profil gość_d38ea
"Konieczne jest baczne obserwowanie sytuacji." - a myślałem, że Pan Serafin już teraz pokusi się o jakieś prognozy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy