Analiza: Osłabienie koniunktury uderza w zyski europejskich linii (cz. 1)

31 grudnia 2019 09:01
1 komentarz
Wyniki finansowe zdecydowanej większości największych europejskich linii lotniczych potwierdzają, że po okresie wyjątkowo dobrej koniunktury rynkowej mamy do czynienia z jej istotnym osłabieniem.
Reklama

Wyniki finansowe wybranych linii europejskich – trzy kwartały 2019.

Po długim okresie przerwy wracamy do publikowania zbiorczej, bardzo ogólnej analizy wyników finansowych najważniejszych graczy. Są one bardzo dobrym indykatorem zarówno sytuacji rynkowej, po stronie popytowej, jak i konkurencyjnej. Przedstawione dane pochodzą z oficjalnych stron internetowych przewoźników, którzy informują inwestorów o swojej sytuacji finansowej - wyjaśniają najważniejsze czynniki, które mają na nią wpływ oraz informują o planach na przyszłość.

Ponieważ wszystkie omawiane linie są spółkami giełdowymi to zakres i struktura informacji są określone prawem krajowym. Jednak duży wpływ ma tu również chęć pozyskania i utrzymania zaufania inwestorów.

Przeglądając i analizując przedstawiane dane musimy pamiętać, że zróżnicowane są tu waluty, choć przeważa euro, jak również wiele linii ma inne okresy rozliczeniowe niż rok kalendarzowy. W przypadku grup linii lotniczych zróżnicowany jest sposób prezentowania wyników poszczególnych jej członków. IAG podaje jedynie wyniki całej grupy, natomiast dwie pozostałe również wyniki operacyjne przewoźników.

Wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. w porównaniu z okresami poprzednimi

Uwagi: Wszystkie dane w EUR, chyba że podano inaczej. * wynik porównywalny, to wynik, który jest uzyskany po wyeliminowaniu czynników jednorazowych i nadzwyczajnych ** Grupa Lufthansy prezentuje wyniki tych dwóch linii jeszcze łącznie, ale wiadomo, że nie zostaną one połączone, a nowy przewoźnik przejmie od Eurowings operacje dalekodystansowe. Oznaczać to będzie nową strukturę organizacyjną *** Dane w tureckiej lirze, obecny kurs to 1 EUR = 6,54 Lira # Dane w SEK ## Dane w NOK


Wyniki finansowe za trzy kwartały 2019 w porównaniu z okresem poprzednim

Uwagi: Wszystkie dane w mln euro, chyba że podano inaczej. W przypadku SAS to cały rok rozliczeniowy (listopad 2018-październik 2019), dla easyJeta (październik – wrzesień), a Ryanaira i Wizz Air-a jest to półrocze rozliczeniowe (kwiecień – wrzesień). Uwagi dotyczące walut – patrz powyżej. * easyJet nie podał oddzielnie wyników trzeciego kwartału roku, ale jedynie wyniki całego roku rozliczeniowego ** Wizz Air nie podaje wyniku EBIT, ale EBITDAR

Powyższa tabela oraz dane, które pokażemy w części nr 2 to tylko najbardziej ogólne, najważniejsze parametry finansowe z bardzo obszernych raportów opublikowanych przez przewoźników. Dopiero ich wnikliwe przestudiowanie, razem z obszernymi omówieniami szefostwa linii daje pełny obraz ich sytuacji finansowej. Nasz przegląd to dopiero pewien rodzaj wstępu. W dalszej części artykułu bardzo ogólnie skomentujemy poszczególne wyniki finansowe.

Giganci ze słabszymi wynikami

Trzech gigantów sieciowych i jeden tani – easyJet – odnotowali pogorszenie wyników. Ogólne tło tej sytuacji to pogarszająca się koniunktura rynkowa, o czym pisaliśmy w poprzednich raportach. Niedługo przedstawimy kolejny – wyniki lotnisk europejskich. Oprócz tego przewoźnicy odnotowali wyższe ceny paliwa.

Zarząd Grupy Lufthansy jako dodatkowe powody pogorszenia wyników wskazuje - nadpodaż na kluczowych rynkach, prowadzącą do spadku wpływów jednostkowych. Podkreśla równocześnie wciąż bardzo dobrą sytuację na Północnym Atlantyku.

Jednak wyniki poszczególnych przewoźników wskazują, że problemem jest też Austrian Airlines. Tu największe znaczenie ma „agresja wiedeńska” tanich linii. Wojna cenowa doprowadziła do znacznych spadków wpływów jednostkowych, którego nie zrekompensowały dobre wyniki przewozowe linii. A Austrian pozostaje, pomimo wysiłków restrukturyzacyjnych, linią wysokokosztową.

Nadal poważnym problemem pozostaje też linia Eurowings, stąd ostatnie decyzje o zmianach w strukturze grupy. Jeżeli chodzi o pozytywy to stałym liderem, jeżeli uwzględnimy wielkość linii, pozostaje Swiss. To wspaniały przykład ogólnej zasady, że nowy przewoźnik zbudowany na bardzo zdrowych podstawach, ze świetną kadrą zarządzającą uzyskuje stabilnie dobre wyniki dopóki, kadra zarządzająca nie popsuje tego, na przykład poprzez nieracjonalną zmianę strategii.

Grupa odczuła bardzo silnie fatalną sytuację na rynku przewozów frachtowych – po trzech kwartałach notuje stratę 49 mln euro (EBIT), podczas, gdy rok temu wypracowała zysk w wysokości 159 mln euro.



Relatywnie dobre wyniki osiąga Grupa IAG. Niewątpliwie ogromną rolę odgrywa tu świetna sytuacja rynkowa na Północnym Atlantyku, który jest bardzo ważny dla British Airways i Aer Lingusa. Od czasu restrukturyzacji i wejścia do Grupy IAG „zdrową strategicznie i finansowo linią pozostaje Iberia.

Wyniki trzeciego kwartału i całego okresu byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie strajk pilotów British Airways w szczycie sezonu letniego.Bardzo dobre wyniki Grupy i świetna sytuacja finansowa to dodatkowe wytłumaczenie jej aktywności w zakresie przejmowania innych, wybranych linii, jak chociażby Air Europa czy Norwegian.

Z kolei w Grupie Air France-KLM stabilnie „zdrowa” jest jej holenderska część (KLM + Transavia), zaś Air France wciąż nie może wyjść na prostą. Ostatnim potwierdzeniem wysokiej oceny Transavii jest umożliwienie rozwoju jej taniej spółki – Transavia France.


Ryanair praktycznie nie notuje pogorszenia wyników, gdyż już w poprzednim roku miał ogromne problemy ze strajkami pilotów, które były dla niego bardzo kosztowne. Uziemienie maxów jest bolesne, przede wszystkim z punktu widzenia drastycznego ograniczenia możliwości rozwojowych. Ze względu na trudną sytuację konkurencyjną w Wiedniu, Laudamotion ma ujemne wyniki finansowe, ale i tak szybko rozwija swoją flotę A320 - z 23 samolotów w lecie 2019 do 38 maszyn w roku bieżącym.

Ryanair Sun ma już 17 boeingów 737, z których tylko sześć obsługuje rynek czarterowy, a pozostałe wykonują rozkładowe połączenia dla Ryanaira. Ze względu na „gry wewnętrzne” m.in. z pilotami, Ryanair rozbudowuje zdolności operacyjne mniejszych spółek zależnych. Na poziom wyniku netto duży wpływ miał dodatni wynik transakcji hedgingowych – aż 293 mln euro. W poprzednim roku finansowym wartość ta wynosiła 56,4 mln euro.



easyJet odnotował pogorszenie wyników na poziomie zbliżonym do wielu innych linii. Jako główny powód podał pogarszającą się sytuację po stronie popytowej, która spowodowała spadek współczynnika wykorzystania miejsc pasażerskich oraz średnich wpływów jednostkowych. Koszty jednostkowe, bez paliwa, spadły o 0,8 proc.

Turkish Airlines miał słabsze wyniki przewozowe i finansowe, głównie z powodu ogromnych, „naturalnych” problemów związanych ze zmianą lotniska bazowego na początku roku 2019. Istotne znaczenie ma też bardzo ostra walka konkurencyjna na najważniejszym dla linii rynku: Europa – Azja.

Trudny rok dla mniejszych linii

Finnair odnotował spadki średnich wpływów jednostkowych, z przyczyn podobnych do Turkisha - rynek azjatycki oraz istotnie wyższych kosztów paliwa. W Azji miał miejsce również znaczny spadek współczynnika wykorzystania miejsc pasażerskich. Na swoim „uzupełniającym” rynku interkontynentalnym – Północnym Atlantyku parametry przewozowe zdecydowanie poprawiły się, ale i tak przewozy azjatyckie są aż pięciokrotnie większe.

SAS znacznie poprawił wyniki w swoim czwartym kwartale finansowym, ale cały rok był zdecydowanie gorszy niż poprzedni. Główne problemy to niekorzystne trendy zmian w kursach walutowych, wzrost kosztów paliwa i akcja strajkowa pilotów na przełomie kwietnia i maja.

To, co pozostaje niezmienne to pytanie o przyszłość strategiczną linii. Nie wiemy nawet, czy właściciele - rządy skandynawskie, szukają obecnie branżowego inwestora strategicznego. A przy pogarszającej się koniunkturze rynkowej i ogólnej sytuacji ekonomicznej może być to coraz trudniejsze.


Wciąż dobre wyniki Wizz Aira dowodzą jak świetna jest koniunktura rynkowa w naszym regionie. Przewoźnik mknie do przodu zarówno pod względem wielkości przewozów, jak i poprawy wyników finansowych. Bardzo skutecznie wykorzystuje też atut redukcji kosztów jednostkowych, dzięki wprowadzeniu do floty A321 – największego samolotu wąskokadłubowego.

Dobra jest też sytuacja konkurencyjna, dzięki trwającym problemom Ryanaira – w ubiegłym roku seria strajków, a w tym uziemienie B737 MAX. Tymczasem irlandzka linia od kilku lat powtarza, że region Europy Środkowo – Wschodniej ma dla nie znaczenie priorytetowe.

Norwegian zdecydowanie poprawił wyniki, a działania restrukturyzacyjne w połączeniu ze zdecydowanym zwolnieniem tempa wzrostu przynoszą pozytywne skutki. Przewoźnik podkreśla, że że priorytetem przestał być rozwój, a stała się nim zdecydowana poprawa wyników finansowych.

Przewoźnik obniżył koszty jednostkowe – bez kosztów paliwa – aż o 6 proc. O 3 proc. wzrosły wpływy jednostkowe dzięki pozytywnym zmianom kursów walutowych – wzmocnieniu dolara oraz racjonalizacji siatki dalekiego zasięgu.


Bardzo duże znaczenie ma świetna sytuacja na największym już dla linii rynku – w USA. W pierwszym półroczu br. przychody ze Stanów stanowiły aż 22,5 proc. całości wpływów, a z Norwegii – 20,7 proc. Pogorszenie wyniku netto za trzy kwartały wynika ze zmian w przepisach księgowych dotyczących, m.in. kosztów leasingu samolotów, oraz pozytywnych transakcji finansowych w roku 2018.

Pomimo zdecydowanej poprawy sytuacji finansowej linii nadal nie wiadomo, czy podjęte działania restrukturyzacyjne wystarczą. Czy jednak właściciele nie zdecydują się na szukanie inwestora strategicznego. Innymi słowy, czy właśnie po odnotowaniu wyraźnych objawów „zdrowienia” linii nie uznają, że to właściwy moment, aby ją sprzedać na bardzo godziwych warunkach.

Koniec części pierwszej.

Marek Serafin

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_cf95f 2020-01-02 09:08   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
wynik za III kwartał zbliżony do wyników za 3 kwartały w sumie?!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy