×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT pozyska cztery airbusy A320


LOT zawarł porozumienie w sprawie wet-leasingu z firmą Avion Express, największym operatorem ACMI samolotów wąskokadłubowy na świecie. Dla polskiego przewoźnika będą latać cztery wynajęte airbusy A320.


Na mocy umowy ACMI, ważnej do 31 maja 2020 r., dwa samoloty Airbus A320 rozpoczną wykonywanie połączeń dla LOT-u od 14 stycznia 2020 r., a pozostałe dwa rozpoczną loty od 1 lutego 2020 r. Wszystkie samoloty będą stacjonować na Lotnisku Chopina i będą obsługiwać połączenia krajowe i międzynarodowe. 

Od kilku miesięcy rozmawialiśmy z LOT-em o potencjalnych możliwościach biznesowych i to bardzo dobrze, że rozmowy te się urzeczywistniły. LOT jest jednym z najbardziej doświadczonych i dynamicznie rozwijających się przewoźników na obecnym rynku. Będzie nam miło świadczyć usługi ACMI dla tego przewoźnika - powiedział Darius Kajokas, prezes zarządu Avion Express. 

Jak wcześniej informowaliśmy, obecnie na 78 samolotów we flocie polskiego przewoźnika, regularne operacje lotnicze wykonują 63 maszyny, czyli 80 proc. wszystkich. Największym problemem jest pięć uziemionych od marca boeingów 737 MAX oraz pięć odstawionych boeingów 787. 

Po zakończeniu napraw chwilowo wycofane samoloty wrócą do służby, zaś w przyszłym roku flota przewoźnika powiększy się o dwa kolejne boeingi 787-9 Dreamliner. Pod znakiem zapytania jest natomiast data powrotu do eksploatacji boeingów 737 MAX, LOT w tym zakresie zdaje się na wytyczne amerykańskich i europejskich regulatorów. Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem LOT-u, dlatego decyzję o powrocie samolotów do służby uzależniamy od wytycznych Amerykańskiej Administracji Lotnictwa (FAA) oraz Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Na bieżąco monitorujemy koszty ponoszone przez LOT i pozostajemy w stałym kontakcie z przedstawicielami firmy Rolls-Royce i Boeing  - mówił Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego LOT-u, w rozmowie z Pasazer.com.

Pozyskanie czterech airbusów A320 pomoże polskiej linii w wypełnieniu luki flotowej spowodowanej uziemieniem boeingów 737 MAX. Już wcześniej w celu utrzymania siatki połączeń LOT wyleasingował dodatkowe samoloty do obsługi połączeń, na których były zaplanowane rejsy uziemionych maszyn. W formule dry-lease pozyskane zostały trzy samoloty typu Boeing 737-800, jeden samolot Boeing 737-700 oraz trzy embraery E195, zaś w formie wet-lease (ACMI) LOT wynajmuje jeden samolot typu Airbus A320.

Avion Express jest największym operatorem ACMI samolotów wąskokadłubowych na świecie, który z powodzeniem współpracuje z klientami w Europie, a także w Afryce, Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Południowej. W 2019 roku linia osiągnęła największą dotychczas flotę, składającą się z 22 samolotów z rodziny Airbus A320. Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku, w 2019 roku Avion Express powołał do życia Avion Express Malta, spółkę zależną z siedzibą na Malcie, która również obsługuje samoloty z rodziny Airbus A320.

Avion Express jest spółką należącą do Avia Solutions Group, największej grupy biznesowej z branży lotniczej w Europie Środkowej i Wschodniej, posiadającej 67 biur i stacji produkcyjnych świadczących usługi i rozwiązania dla lotnictwa na całym świecie.

fot. mat. prasowe gość_f6bb7 - Profil
gość_f6bb7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie