British Airways zawiera joint venture z China Southern

19 grudnia 2019 10:00
2 komentarze
Linia British Airways ogłosiła podpisanie umowy joint venture (JV) z China Southern. To kolejny etap współpracy brytyjskiej linii z tym chińskim przewoźnikiem, który finalnie wprowadza dominację trzech JV na połączeniach Europa-Chiny.
Reklama
British Airways pierwotnie zawarły umowę code-share z China Southern w 2017 roku. Pierwotna obejmowała ona 10 tras. Od tego czasu, na początku bieżącego roku obie linie podpisały list intencyjny w celu rozszerzenia tej umowy. Teraz brytyjski przewoźnik ogłosił kulminację tych rozmów - podpisanie porozumienia JV.

Nowe porozumienie wejdzie w życie 2 stycznia 2020 roku. Dzięki niemu obie linie lotnicze nawiążą bardzo bliską współpracę w zakresie koordynacji rozkładów lotów, taryf czy programów lojalnościowych. Na początku, pasażerowie British Airways będą mieli możliwość zbierania punktów lojalnościowych za podróże z China Southern i na odwrót. Później oba programy lojalnościowe mają zostać jeszcze bardziej powiązane.


- Z przyjemnością informujemy o tym porozumieniu joint-venture, które przybliży Wielką Brytanię i Chiny, zapewniając klientom British Airways i China Southern Airlines szeroki wachlarz korzyści. Umowa wzmacnia nasze zaangażowanie w rozwój turystyki i podróży służbowych pomiędzy tymi dwoma krajami i z niecierpliwością oczekujemy dalszego zacieśniania współpracy - mówi Alex Cruz, dyrektor generalny British Airways.

W pierwszej fazie przewoźnicy umieszczą swoje kody na bezpośrednich trasach obsługiwanych przez nich między Londynem a chińskimi miastami - Pekinem, Szanghajem, Kantonem, Sanyią, Wuhan i Zhengzhou. Następnie wspólne kody będą rozszerzane na kolejne połączenia krajowe zarówno w Chinach jak i w Wielkiej Brytanii. Dzięki czemu linie będą mogły trafić do znacznie większego grona pasażerów. Jednym z elementów tej współpracy było przeniesienie się British Airways na nowe pekińskie lotnisko - Daxing.

Brytyjski przewoźnik był pierwszą międzynarodową linią lotniczą, która zdecydowała się na zmianę portów, w celu wzmocnienia i rozwinięcia współpracy code-share z China Southern. Port Daxing może stać się w przyszłości głównym hubem obsługującym ruch przesiadkowy z Wielkiej Brytanii do Chin. Poza Pekinem, China Southern posiada huby m.in. w Kantonie, Chongqing, Szanghaju-Pudong, Shenzhen, Urumczi, a także 16 mniejszych węzłów przesiadkowych w Chinach.


Umowy joint-venture podobnie jak w przypadku rynku transatlantyckiego mają coraz większe znaczenie w Chinach. Zdominowanie rynku Państwa Środka przez trzy wielkie sojusze joint-ventures po ogłoszeniu tej ostatniej współpracy nabierze dodatkowego rozpędu. Wcześniej podobną umowę zawarła Grupa Lufthansy z linią Air China, największym chińskim przewoźnikiem międzynarodowym, natomiast Grupa Air France-KLM posiada umowę z China Eastern oraz Deltą.

Informacje o prowadzonych negocjacjach przez grupę IAG (British Airways) z China Southern pojawiły się kilkanaście miesięcy temu. Ten trzeci joint-venture do momentu faktycznego ustanowienia był pewnym brakującym ogniwem rynkowym przede wszystkim dla europejskich linii. W Chinach, czyli na rynku w pełni kontrolowanym przez państwo - m.in. w kontekście wolumenów podażowych czy slotów - posiadanie partnera, chińskiej linii państwowej, zapewnia w pewnym sensie swobodny dostęp i wiele ułatwień dla europejskich przewoźników. Dlatego też gigantom ze Starego Kontynentu zależało na osiągnięciu porozumień z chińskimi partnerami. To oczywiście stawia w niekorzystnej sytuacji mniejsze linie niezrzeszone w grupy czy sojusze JV, których ekspansja w ChRL będzie teraz jeszcze bardziej utrudniona.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_37ec7 2019-12-19 11:10   
gość_37ec7 - Profil gość_37ec7
A w ilu joint-ventures bierze udział PLL LOT? :-)
gość_8b80a 2019-12-19 10:27   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
(to ja ec29) A co z Finnairem? Ja spodziewam się ogromnego spadku wyników Finnaira w latach 2018 - 2022 gdyż ta linia jest przerośnięta w stosunku do rynku macierzystego. Porównajcie sobie potencjał połączeń Londyn - Pekin, Pekin - chińskie miasta regionalne, Londyn - chińskie miasta regionalne kontra Londyn - Helsinki i Helsinki - chińskie miasta regionalne.

Finnairowi dali jakiś code share, ale dotować jego wielkich strat nie będą. A straty będą rosły (straty z latania do Chin), bo nowe lotnisko w Pekinie oznacza likwidację ograniczeń slotowych w Pekinie, zaś współpraca z BA to praktycznie brak ograniczeń slotowych na Heathrow. Z punktu widzenia miast bezpośrednim konkurentem Helsinek jest Pekin, bezpośrednim konkurentem lotniska jest duoport Capital/Daxing, zaś bezpośrednim konkurentem Finnaira od strony chińskiej są Air China, China Eastern, Hainan i do pewnego stopnia również China Southern.

Zwolennicy CPK powinni zrozumieć, że bezpośrednim konkurentem CPK byłby nie tylko Frankfurt, Monachium, Wiedeń, Paryż, Amsterdam, Moskwa, Dubaj, Stambuł, ale też duoport w Pekinie, Toronto, czy lotniska w USA. Wyniki Finnaira za lata 2018 - 2022 pokazują, że przerośnięte w stosunku do rynku macierzystego linia i lotnisko to gwarancja strat.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy