×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


British Airways zawiera joint venture z China Southern


Linia British Airways ogłosiła podpisanie umowy joint venture (JV) z China Southern. To kolejny etap współpracy brytyjskiej linii z tym chińskim przewoźnikiem, który finalnie wprowadza dominację trzech JV na połączeniach Europa-Chiny.


British Airways pierwotnie zawarły umowę code-share z China Southern w 2017 roku. Pierwotna obejmowała ona 10 tras. Od tego czasu, na początku bieżącego roku obie linie podpisały list intencyjny w celu rozszerzenia tej umowy. Teraz brytyjski przewoźnik ogłosił kulminację tych rozmów - podpisanie porozumienia JV. 

Nowe porozumienie wejdzie w życie 2 stycznia 2020 roku. Dzięki niemu obie linie lotnicze nawiążą bardzo bliską współpracę w zakresie koordynacji rozkładów lotów, taryf czy programów lojalnościowych. Na początku, pasażerowie British Airways będą mieli możliwość zbierania punktów lojalnościowych za podróże z China Southern i na odwrót. Później oba programy lojalnościowe mają zostać jeszcze bardziej powiązane.


Z przyjemnością informujemy o tym porozumieniu joint-venture, które przybliży Wielką Brytanię i Chiny, zapewniając klientom British Airways i China Southern Airlines szeroki wachlarz korzyści. Umowa wzmacnia nasze zaangażowanie w rozwój turystyki i podróży służbowych pomiędzy tymi dwoma krajami i z niecierpliwością oczekujemy dalszego zacieśniania współpracy - mówi Alex Cruz, dyrektor generalny British Airways. 

W pierwszej fazie przewoźnicy umieszczą swoje kody na bezpośrednich trasach obsługiwanych przez nich między Londynem a chińskimi miastami - Pekinem, Szanghajem, Kantonem, Sanyią, Wuhan i Zhengzhou. Następnie wspólne kody będą rozszerzane na kolejne połączenia krajowe zarówno w Chinach jak i w Wielkiej Brytanii. Dzięki czemu linie będą mogły trafić do znacznie większego grona pasażerów. Jednym z elementów tej współpracy było przeniesienie się British Airways na nowe pekińskie lotnisko - Daxing. 

Brytyjski przewoźnik był pierwszą międzynarodową linią lotniczą, która zdecydowała się na zmianę portów, w celu wzmocnienia i rozwinięcia współpracy code-share z China Southern. Port Daxing może stać się w przyszłości głównym hubem obsługującym ruch przesiadkowy z Wielkiej Brytanii do Chin. Poza Pekinem, China Southern posiada huby m.in. w Kantonie, Chongqing, Szanghaju-Pudong, Shenzhen, Urumczi, a także 16 mniejszych węzłów przesiadkowych w Chinach. 


Umowy joint-venture podobnie jak w przypadku rynku transatlantyckiego mają coraz większe znaczenie w Chinach. Zdominowanie rynku Państwa Środka przez trzy wielkie sojusze joint-ventures po ogłoszeniu tej ostatniej współpracy nabierze dodatkowego rozpędu. Wcześniej podobną umowę zawarła Grupa Lufthansy z linią Air China, największym chińskim przewoźnikiem międzynarodowym, natomiast Grupa Air France-KLM posiada umowę z China Eastern oraz Deltą. 

Informacje o prowadzonych negocjacjach przez grupę IAG (British Airways) z China Southern pojawiły się kilkanaście miesięcy temu. Ten trzeci joint-venture do momentu faktycznego ustanowienia był pewnym brakującym ogniwem rynkowym przede wszystkim dla europejskich linii. W Chinach, czyli na rynku w pełni kontrolowanym przez państwo - m.in. w kontekście wolumenów podażowych czy slotów - posiadanie partnera, chińskiej linii państwowej, zapewnia w pewnym sensie swobodny dostęp i wiele ułatwień dla europejskich przewoźników. Dlatego też gigantom ze Starego Kontynentu zależało na osiągnięciu porozumień z chińskimi partnerami. To oczywiście stawia w niekorzystnej sytuacji mniejsze linie niezrzeszone w grupy czy sojusze JV, których ekspansja w ChRL będzie teraz jeszcze bardziej utrudniona. 

fot. mat. prasowegość_2b0a4 - Profil
gość_2b0a4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie