×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Od września więcej lotów do Ostrawy


Polski przewoźnik podwoi od września 2020 r. liczbę lotów realizowanych między Warszawą a Ostrawą, dzięki dodatkowemu wsparciu ze strony lokalnych władz.


Przypomnijmy, że inaugurację połączenia do stolicy kraju morawsko-śląskiego (Moravskoslezský kraj) zaplanowano na 30 marca 2020 r. Ustalono, że loty będą realizowane pięć razy tygodniowo (codziennie za wyjątkiem śród i niedziel), zapewniając w ten sposób mieszkańcom silnie zurbanizowanego regionu możliwość podróży z przesiadką w Warszawie z ich domowego lotniska w Mošnovie, które na co dzień dysponuje zaledwie jednym regularnym połączeniem do Londynu-Stansted (Ryanair).

W przyciągnięcie LOT-u do Ostrawy zaangażowane były władze Kraju morawsko-śląskiego, czyli jednostki administracyjnej odpowiadającej polskiemu województwu. Przeznaczyły one pierwotnie na finansowanie rejsów do Warszawy ok. 10 mln koron, co przekłada się na 1,6 mln złotych.


Jak jednak pisze dziś portal zdopravy.cz, decydenci zdecydowali się przeznaczyć na ten cel dwukrotnie większą kwotę, tłumacząc, że wraz z podniesieniem tygodniowej liczby rejsów mieszkańcy zyskają znacznie lepszą ofertę, a przy tym inwestycja pozostanie nadal opłacalna:

- Zaktualizowaliśmy naszą analizę ex ante, aby sprawdzić czy połączenie między Ostrawą a Warszawą osiągnęłoby rozsądny zwrot z inwestycji, gdyby zwiększono liczbę rejsów i dofinansowanie. Okazuje się, że nawet przy 20 mln koron rocznie wsparcia, połączenie pozostaje ekonomicznie uzasadnione dla całego regionu - powiedział Ivo Vondrak, hejtman [wojewoda - przyp. red.] kraju morawsko-śląskiego.

Według włodarzy pierwotnie zapewniona częstotliwość będzie niewystarczająca dla pasażerów podróżujących służbowo i "godna raczej przewoźników niskokosztowych a nie tradycyjnych". Warto dodać, że według portalu zdopravy.cz od września nie zmienią się samoloty na opisywanej trasie - będą to nadal bombardiery Q400 lub embraery 175.

LOT na razie nie chce komentować tych doniesień, zasłaniając się trwającymi wciąż rozmowami biznesowymi.gość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie