Qantas: Do Australii także z Frankfurtu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
17 grudnia 2019 12:00
2 komentarze
Jako potencjalne bezpośrednie kierunki z Australii pojawiały się dotychczas Londyn–Heathrow, Nowy Jork–JFK, Paryż–Charles de Gaulle czy São Paulo–Guarulhos. Do tej listy dołączyć ma także Frankfurt.
Reklama

Największy port lotniczy w Niemczech może być trzecim lotniskiem w Europie, z którego polecimy bezpośrednio do Australii – przekonuje kierownictwo Qantas. Połączenie miałoby być zaoferowane w drugiej fali ekspansji Project Sunrise, ok. 2025 r. Samoloty z Frankfurtu mają lądować w Sydney oraz Melbourne.

Na liście Project Sunrise znajdują się obecnie trzy europejskie kierunki. Są to Londyn, Paryż i właśnie Frankfurt. W te trzy miejsca chcemy polecieć bezpośrednio. W przeszłości lataliśmy już do Frankfurtu przez inny hub, więc szansa na powodzenie połączenia jest naprawdę spora. Wyniki Qantas we Frankfurcie od pewnego czasu były wtedy gorsze, a wycofanie się było nieuniknione. Problemem był wykorzystywany samolot. Niemcy jednak wciąż są świetnym rynkiem – powiedział Alan Joyce, dyrektor generalny Qantas Group.


Do 2013 r. Qantas obsługiwał codzienne loty pomiędzy Sydney a Frankfurtem przez SIngapur–Changi, jednak trasa przynosiła straty. Lotów zaprzestano wraz z rozpoczęciem partnerstwa z Emirates. Do obsługi trasy wykorzystywano czterosilnikowy samolot Boeing 747-400, który był nieekonomiczny i generował znaczne koszty. Przyszłe loty non-stop do Frankfurtu mają się odbywać oszczędniejszymi maszynami – najprawdopodobniej airbusami A350-1000.

Joyce wspominał także, że Qantas przygotowywał się do uruchomienia bezpośrednich lotów z Perth do Paryża i Frankfurtu, jednak start tych połączeń uniemożliwił „spór z lotniskiem w Perth”. Australijski przewoźnik uzyskał nawet wszystkie niezbędne zgody na loty do francuskiej stolicy, które cały czas są w mocy, więc „połączenie może wystartować w każdym czasie”. Obecnie B787-9 latają jedynie pomiędzy Perth a Londynem–Heathrow.

14 listopada 2019 r. miał miejsce drugi próbny lot w ramach Project Sunrise. Boeing B787-9 wystartował z Londynu–Heathrow, by wylądować w Australii po ponad 19 godzinach lotu. Ostatni z trzech badawczych rejsów odbędzie się już 17 grudnia. Będzie to lot z Nowego Jorku–JFK do Sydney–Kingsford Smith. Po zakończeniu etapu lotów testowych i zebraniu wielu istotnych danych, Qantas ma podjąć ostateczną decyzję dotyczącą ultradługich lotów z Australii.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_60af5 2019-12-17 19:33   
gość_60af5 - Profil gość_60af5
jak musiał ktoś przyblokować KRK, jak wybrali jakiś Frankfurt czy Paryż zamiast KRK. Bankowo sprawka warszafki
gość_018cc 2019-12-17 14:06   
gość_018cc - Profil gość_018cc
Szkoda, ze na liście nie ma Krakowa Gdańska czy Poznania
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama