Azerbaijan Airlines planuje podwoić swoją flotę

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
16 grudnia 2019 08:00
Linia Azerbaijan Airlines (AZAL) planuje uruchomienie nowych połączeń długodystansowych i pozyskanie nowych samolotów produkcji Airbusa i Boeinga.
Reklama

AZAL planuje zakup ponad 20 samolotów nowej generacji od produkcji amerykańskich i europejskich - podaje azarski "Marja.az". Podpisano już umowę na zakup dwóch szerokokadłubowych samolotów typu Boeing 777, wprowadzając całkowicie nowy typ samolotu do floty AZAL. Boeingi mają dołączyć do floty w 2021 lub 2022 r. i będą wykorzystywane do obsługi połączeń trwających ponad sześć godzin.

- Rozważamy również nabycie ośmiu samolotów Boeing 787 Dreamliner i trzech kolejnych samolotów typu Boeing 777. Ta decyzja zwiększy zasięg naszych połączeń długodystansowych - powiedział Jahangir Askerov, prezes AZAL, cytowany przez "Trend".

Askerov ma omówić zakup samolotów z prezesem Boeinga Dennisem Muilenburgiem podczas wizyty w biurach firmy w Seattle.


W międzyczasie AZAL prowadzi negocjacje z Airbusem, w sprawie dostawy 10 samolotów typu Airbus A320neo. Państwowy AZAL jest największym przewoźnikiem lotniczym w Azerbejdżanie, posiadającym jedną z najmłodszych flot w regionie Morza Kaspijskiego. Składa się ona z ponad 20 samolotów zakupionych od Airbusa i Boeinga, w tym boeingów 757-200, 767-300 oraz 787-8, a także airbusów A319, A320 oraz A340.

Dreamlinery są wykorzystywane do obsługi codziennych lotów z Baku do Nowego Jorku. AZAL był pierwszą linią lotniczą we Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP), która zakupiła dreamlinery w 2014 roku. Linia oczekuje także na dostawę 10 samolotów typu irkut MC-21-300.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku AZAL obsłużył nieco ponad 3 mln pasażerów, czyli o 9 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ponad 2,5 mln pasażerów przesiadało się w Baku na inne połączenia przewoźnika.

fot. mat. prasowe
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama