Zakaz wwożenia owoców i warzyw spoza Unii Europejskiej

Marek Stus - Profil Marek Stus
15 grudnia 2019 10:10
2 komentarze
Od soboty (14.12) turyści wracający do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej muszą uważać, co ze sobą przywożą. W myśl nowych przepisów zakazane jest wwożenie niemal wszystkich owoców i warzyw.
Reklama

Ograniczenia te nie dotyczą jedynie pięciu gatunków owoców: ananasów, bananów, daktyli, durianów i kokosów. Zakazane jest także przywożenie jakichkolwiek warzyw, nasion i kwiatów bez spełnienia określonych wymogów formalnych. Dotyczy to również osób prywatnych przywożących sadzonki czy roślinne produkty żywnościowe na własne potrzeby. Analogiczne ograniczenia obowiązują w pozostałych państwach członkowskich.


Modyfikacja dotychczasowej polityki jest efektem zaostrzenia prawa unijnego i - jak tłumaczy Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa - służy zwiększeniu bezpieczeństwa fitosanitarnego państw członkowskich. Na wwożonych spoza Unii Europejskiej owocach i roślinach mogą bowiem być przenoszone różne bakterie, grzyby i wirusy. To z kolei może zagrażać rodzimym uprawom i spowodować rozwój szkodliwych epidemii wśród roślin.

Uregulowania unijne nie są w tym względzie żadnym wyjątkiem. Podobnie restrykcyjne reguły obowiązują już w wielu krajach na świecie. Żadnych owoców nie można wwozić m.in. do Australii i Nowej Zelandii, daleko idące ograniczenia wprowadzono także m.in. w Brazylii, Japonii, Meksyku czy Stanach Zjednoczonych. W wielu przypadkach zakazy dotyczą nie tylko owoców i warzyw nabytych w krajach trzecich, ale także otrzymanych np. w trakcie podróży na pokładzie samolotu.

Fot. Flickr.com.
Reklama

Ostatnie komentarze

Ryszard Binczyk 2019-12-16 21:26   
Ryszard Binczyk - Profil Ryszard Binczyk
Jabłek z Anglii już nie przywieziemy raczej.
gość_18306 2019-12-16 00:01   
gość_18306 - Profil gość_18306
Ograniczenia te nie dotyczą jedynie pięciu gatunków owoców: ananasów, bananów, daktyli, durianów i kokosów.. Gratuluję! W Singaputze durianów nie wolno przewozić nawet metrem! Dlaczego? Bo potwornie cuchną, choć smakują znakomicie...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama