Ryanair nie powie pasażerom, że lecą Boeingiem 737 MAX

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
17 grudnia 2019 08:20
6 komentarzy
W trakcie procesu rezerwacji biletów pasażerowie Ryanaira nie będą informowani, że ich loty będą wykonywane boeingiem 737 MAX. Ryanair nie widzi w tym problemu.
Reklama

System rezerwacyjny przewoźnika działa w ten sposób, że pasażerowie nie są informowani, o tym jakim samolotem będą lecieć. Michael O'Leary, dyrektor generalny holdingu Ryanaira nie uważa, że ten ruch byłby problemem dla klientów jego firmy - donosi "Flight Global". O'Leary twierdzi, że takie powiadamianie nie będzie konieczne, ponieważ zaufanie do samolotu zostanie wkrótce przywrócone. Ponadto samoloty do obsługi tras są przydzielane na bieżąco, a klienci często kupują bilety z sześciotygodniowym, ośmiotygodniowym wyprzedzeniem.

O'Leary nie widzi większego problemu, gdy maxy wreszcie wrócą do normalnej eksploatacji. Uważa, że takie uziemienia się zdarzają, a podobne miało miejsce w 2013 r., gdy boeingi 787 zostały tymczasowo wycofane z powodu obaw o bezpieczeństwo. Dziś te konstrukcje z powodzeniem obsługują połączenia lotnicze na całym świecie i rzadko są kwestionowane przez pasażerów.

- Myślę, że najlepszym przykładem [podobnego problemu z typem samolotu] jest Boeing 787 - kiedy miał problem z baterię litowo-jonową i został uziemiony na czas wymiany baterii, wtedy też były obawy o nastroje klientów - dodał O'Leary.


Mimo że większość podróżnych odzyskała zaufanie do dreamlinerów, odbudowanie go w stosunku do boeingów 737 MAX może zająć więcej czasu. Dwie śmiertelne katastrofy i przedłużające się uziemienie, jak również błędy przy certyfikacji zostały nagłośnione przez media na całym świecie.

Podejście Ryanaira jest przeciwne do polityki stosowanej przez inne linie lotnicze. Chociażby linia United zobowiązała się, że będzie informować pasażerów, że ci lecą boeingiem 737 MAX i nie zmusi nikogo do wejścia na pokład tego samolotu. Niechętni pasażerowie będą mogli bezpłatnie zostać przekierowani na inne połączenia.

Dla irlandzkiej linii Boeing 737 MAX jest jednak paradoksalnie dużo ważniejszy niż dla amerykańskiego przewoźnika. Ryanair chce uczynić z maxów fundament swojej floty, zaś dotychczasowe uziemienie i opóźnienia w dostawach kosztowały linię dziesiątki, jak nie setki milionów dolarów. Niedawno przewoźnik ogłosił, że w sezonie letnim 2020 r. odbierze tylko 10 boeingów 737 MAX, czyli mniej niż wcześniej zapowiadane 20 maszyn. Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnym planem odebranych miało zostać aż 58 samolotów.

Ryanair jest jednym z najważniejszych klientów Boeinga 737 MAX i zarówno w interesie producenta jak i linii jest przywrócenie zaufania pasażerów do tej konstrukcji, tak aby nie czuli oni różnicy, czy lecą boeingiem 737-800, czy 737-8 (MAX).

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b8a3e 2019-12-17 18:55   
gość_b8a3e - Profil gość_b8a3e
Nie wiem z czym jest problem. Lot nagminnie informuje, ze lot odbędzie się E175, później na otwarcie odprawy pokazuje się E195, a koniec końców leci B737 i jakoś nikt z tego powodu nie rezygnuje :-)
gość_04dec 2019-12-17 16:53   
gość_04dec - Profil gość_04dec
No to Wizz Air się cieszy a LOT też tylko że sam ma kilka MAXów zamówionych. Dla LOTu to jest dobry czas na zastanowieniem się czy nie zmienić na Airbusy 321 ale wiadomo że z obecną ekipą z Nowogrodzkiej "miłość" LOTu do Boeinga jest im przypisana do grobowej deski. Oby tak nie było dosłownie tym bardziej że Boeing nie ma produktu o takich parametrach/osiągach jaki oferuje Airbus tzn. A321LR/XLR.
gość_1573c 2019-12-17 15:16   
gość_1573c - Profil gość_1573c
kolejmy powod by nie latac ta linia.
A pozatym to juz calkiem realne, ze 737Max nigdy juz nie poleca nigdzie.
wiec po problemie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama