Alitalia liczy na przejęcie przez Lufthansę

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
12 grudnia 2019 11:59
7 komentarzy
Kolejna próba uratowania bankrutującej włoskiej linii Alitalia ma jeden cel - jest nim przejęcie przez Grupę Lufthansy. Włoski rząd w celu zdobycia zainteresowania Niemców opracuje nowy biznesplan i rozpocznie restrukturyzację linii.
Reklama
W ubiegłym tygodniu włoski rząd zlecił nowemu zarządcy komisarycznemu, zarządzającego Alitalią, opracowanie biznesplanu, który zaspokoi zapotrzebowanie Lufthansy na restrukturyzację upadających linii lotniczych, w zamian za udział niemieckiej grupy w jej prowadzeniu - donosi "Bloomberg", powodując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

- Zawsze mówiliśmy, że jesteśmy zainteresowani zrestrukturyzowaną Alitalią - potwierdza rzecznik Lufthansy, w rozmowie z "Bloombergiem".

W liście z 19 listopada br. do włoskiego rządu, Lufthansa wystosowała serię próśb, w tym o zmniejszenie floty Alitalii o około 30 proc., W liście przedstawiciele Lufthansy poinformowali, że są otwarci na inwestycję kapitałową w wysokości nawet 160 mln euro. Niemcy byliby również gotowi zapłacić Alitalii aż 50 mln euro jako rekompensatę za przejście z sojuszu Sky Team do Star Alliance. Interes niemieckiego przewoźnika jest uzależniony od rentowności Alitalii.

Moglibyśmy również wyobrazić sobie konwencjonalne partnerstwo z Alitalią. Oprócz zmiany sojuszu, nowy administrator Alitalii, Giuseppe Leogrande, przygotowuje się do redukcji zatrudnienia - pisze włoski dziennik "la Repubblica".


Podczas gdy w liście Lufthansy nie wspominano o zwolnieniach, dyskutowano na temat ewentualnej sprzedaży firmy handlingowej Alitalii i planów oszczędności kosztów w dziale utrzymania i napraw samolotów. Włoski minister rozwoju gospodarczego, Stefano Patuanelli, odpowiadając na doniesienia o możliwym podziale jednostek przewoźnika, powiedział w ubiegłym miesiącu, że Alitalia "musi pozostać jednością" - podała agencja prasowa Ansa.

Przedstawiciele Alitalii i włoskie ministerstwo finansów nie komentują najnowszych doniesień. Na początku tego miesiąca, rząd w Rzymie zatwierdził nową pożyczkę w wysokości 400 mln euro na utrzymanie Alitalii przy życiu. Linia stara się znaleźć inwestorów zainteresowanych pomocą w "restarcie" przewoźnika. Państwowy operator kolejowy Ferrovie oraz gigant infrastrukturalny Atlantia poinformowali w listopadzie, że nie jest możliwe opracowanie realistycznej strategii inwestycyjnej dla linii, chociaż Atlantia później zgłosiła otwartość na dalsze omówienie planu restrukturyzacji firmy.

Alitalia od 2017 r. pozostaje w zarządzie komisarycznym, od tego czasu firma przepaliła co najmniej 900 mln euro (3,9 mld zł), sfinansowane pożyczką od włoskiego rządu.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_79256 2019-12-14 18:25   
gość_79256 - Profil gość_79256
@gość_b3c7f - czyli nie możemy nawet liczyć na uczciwą konkurencję wewnątrz UE? Oligarchowie z tzw zachodu mogą dotować swoje linie? W takim przypadku to nie unia ale kolonializm.
gość_b3c7f 2019-12-14 15:20   
gość_b3c7f - Profil gość_b3c7f
"Francja to Francja" a "Polska to Polska" - która to zawsze zostanie w ogonie Europy - historycznire i geograficznie. Polska to jest już Wschód, i czy tego chcą Polacy czy nie, zostanie zawsze byłym krajem Wschodniego Bloku. Także na żadną pomoc czy ulgi dla PLL LOT nie ma co liczyć. Sam LOT musi jako linia wschodniej Europy wypracować sobie swoją markę i pozycję (a przy własności Skarbu Państwa, będzie o to bardzo trudno).
gość_95988 2019-12-13 10:54   
gość_95988 - Profil gość_95988
"Jesteśmy w Unii Europejskiej i ponoć takie samo nas obowiązuje." - rozumiem że żartujesz? Np Francja od wielu lat przekracza wszelkie dozwolone wskaźniki deficytu budżetowego, na co poprzedni przewodniczący KE miał krótką żołnierską odpowiedź - "Francja to Francja".
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy