LATAM nie utworzy joint-venture z IAG
Grupa LATAM Airlines zrezygnowała z planów utworzenia joint-venture grupą International Airlines Group (IAG) po wcześniejszym podjęciu decyzji o odejściu z sojuszu Oneworld.
Reklama
Pomysł utworzenia spółki joint venture pomiędzy LATAM i International Airlines Group został po raz pierwszy ogłoszony w 2016 r., na długo przed tym, jak Delta Air Lines zakupiła udziały w latynoamerykańskim przewoźniku.
W ubiegłym tygodniu, IAG i LATAM wspólnie zadecydowali, że zapowiadana wcześniej współpraca JV nie zostanie wdrożona, jednocześnie potwierdzone zostało, że wszelkie umowy code-share, umowy interline, programy lojalnościowe oraz dostęp do poczekalni biznesowych dla pasażerów, będą funkcjonowały na tych samych zasadach, co wcześniej.
Decyzja LATAM o odejściu z sojuszu Oneworld była powszechnie oczekiwana po tym, jak amerykańska Delta ogłosiła we wrześniu br., że inwestuje 1,9 mld dolarów w linię z Ameryki Południowej. Ta decyzja była dużym szokiem dla konkurencyjnego przewoźnika - American Airlines, który polegał na swoim południowym partnerze i miał mu pomóc wzmocnić go jako dominującą linią w Ameryce Łacińskiej.
Dzięki temu, że Delta posiada obecnie 20 proc. udziałów w LATAM, linie lotnicze sfinalizowały nową umowę code-share na początku tygodnia. W ten sposób LATAM zrezygnuje z wcześniejszych planów dotyczących nowej umowy code-share z American Airlines. Zmiana wejdzie w życie począwszy od 31 stycznia 2020 roku.
Zarówno LATAM, jak i American Airlines wcześniej pracowały nad nową umową code-share. Pierwotna umowa o współpracy, którą IAG zaproponowało już w 2016 r., wiązałaby się z komercyjnym przedsięwzięciem joint venture pomiędzy LATAM, Iberią i British Airways na lotach pomiędzy Unią Europejską i Ameryką Południową. Przewoźnicy mieli rozpocząć intensywną współpracę handlową, zwiększyć liczbę tras i częstotliwość na istniejących, a także zaproponować wspólne taryfy biletowe.
Rezygnacja z planu współpracy z IAG nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że Delta posiada teraz 20 proc. udziałów w LATAM. W najbliższym czasie okaże się z kim grupa będzie współpracować przy połączeniach między Europą a Ameryką Południową i czy dołączy do sojuszu SkyTeam. Najprawdopodobniej nowym europejskim partnerem zostanie grupa Air France-KLM, z którą w przyszłości LATAM może przystąpić do wspólnego joint-venture.
Dodatkowo Delta przekaże latynoamerykańskiej linii 350 mln USD w ramach wsparcia wychodzenia z oneworld oraz integracji ze swoją siatką połączeń. Współpraca osiągnie założoną intensywność nie wcześniej niż za rok, ale nie później niż za dwa lata. Delta kupi również od LATAM cztery samoloty Airbus A350 i przejmie zobowiązania na zamówione kolejne 10 sztuk tych maszyn. Szerokokadłubowe airbusy maja zostać dostarczone w latach 2020-2025.
Delta posiada również udziały w grupie Aeromexico, spółkach Air France/KLM, China Eastern, Virgin Atlantic i Korean Air Lines. W ramach strategii zwiększania swojej obecności na arenie międzynarodowej Amerykanie negocjowali również nabycie 10 proc. udziałów w Alitalii, jednak obecnie włoska linia nie jest już raczej przedmiotem dyskusji.
Transakcja z LATAM jest największą inwestycją Delty od czasu, gdy dziesięć lat temu połączyła się z Northwest Airlines. Przedstawiciele Americana, który jest od dawna wiodącym amerykańskim przewoźnikiem w regionie starającym się w przeszłości poszerzyć sojusz z LATAM, stwierdzili, że utrata chilijskiego partnera nie wpłynie znacząco na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Ponadto dla American partnerstwo z LATAM miało ograniczony potencjał, zwłaszcza po decyzji Sądu Najwyższego Chile, który nie zgodził się na plany współpracy tych przewoźników na trasach, na których funkcjonowały już porozumienia z innymi członkami sojuszu oneworld tj. British Airways i Iberią.
fot. mat. prasowe