SAS planuje inwestycje, mimo słabszych wyników

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
11 grudnia 2019 11:30
SAS planuje kolejną fazę odnowy swojej floty, tym razem samolotów zabierających od 120 do 150 pasażerów. Nowych planów inwestycyjnych przynajmniej na razie nie zakłócają słabsze wyniki finansowe.
Reklama
Skandynawski przewoźnik w przedziale samolotów od 120 do 150 pasażerów, wykorzystuje airbusy A319 i boeingi 737-700. Linia już prowadzi odnowę swojej floty samolotów wąskokadłubowych, dzięki zamówionym airbusom A320neo. Dodatkowo niedawno SAS odebrał pierwszego airbusa A350-900.

Jednak dyrektor generalny, Rickard Gustafson uważa, że przewoźnik musi jeszcze bardziej udoskonalić swój model operacyjny, aby zwiększyć produktywność i elastyczność. Około 20 proc. kierunków jest obsługiwanych przez samoloty wielkości pomiędzy 180-osobowymi A320neo a 90-osobowym bombardierami CRJ900 swojego regionalnego partnera - Nordiki.

- Jednolitość floty ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia rentowności, ale jest również ważną częścią naszej drogi w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości - mówi Gustafson.

SAS nie wskazał opcji, które mógłby rozważyć dla samolotów w segmencie 120-150 miejsc siedzących, planowanych do zastąpienia w ciągu najbliższych kilku lat. Przewoźnik będzie rozważać zamówienie, biorąc pod uwagę posiadanie jednolitej floty we poszczególnych przedziałach wielkości. Jednocześnie linia twierdzi, że w tym momencie na rynku nie są dostępne odpowiednie samoloty.

Wysiłki na rzecz odmłodzenia floty zostały zintensyfikowane po podaniu wyniku rocznego, który dyrektor generalny przewoźnika określił jako niezadowalający. Wymiana samolotów w dłuższej perspektywie przyniosłaby zatem wymierną redukcję kosztów.

Przewoźnik twierdzi, że nie zrealizował dwóch z trzech celów finansowych na miniony rok finansowy zakończony w październiku. Podczas gdy zapasy finansowe pozostają solidne, Gustafson opisuje 8-proc. zwrot z zainwestowanego kapitału jako rozczarowujący i zauważa, że wzrósł stosunek długu netto do wskaźnika EBITAR.


- Wynik ten nie jest zadowalający i wzmacnia potrzebę dodatkowych wysiłków na rzecz poprawy naszej efektywności operacyjnej i konkurencyjności - stwierdza.

Skandynawski przewoźnik planuje do 2023 r. zaoszczędzić 158-211 mln dolarów, dzięki zwiększeniu efektywności. Z czego w przyszłym roku korzyść ta ma wynieść ok. 63 mln dolarów. Około 120 mln (12,64 mln dolarów) przeznaczono na pokrycie kosztów restrukturyzacji, ponieważ linia planuje przyspieszenie automatyzacji zadań administracyjnych w celu zmniejszenia ogólnych kosztów.

Linia do 2022 r. planuje wdrożyć nowy system planowania w celu poprawy wykorzystania zasobów i załogi. Linia lotnicza przewiduje, że inicjatywa przyniesie w 2020 r. oszczędności rzędu 75 mln koron szwedzkich (7,9 mln dolarów) i poprawi wytrzymałość operacyjną.

Gustafson oczekuje, że realizowany obecnie przez SAS program ujednolicenia floty wąskokadłubowej wokół rodziny Airbus A320neo przyniesie znaczące korzyści, a niektóre z nich zmaterializują się od 2021 r. Twierdzi on jednak, że ze względu na konieczność szkoleń personelu dla nowych airbusów, w najbliższych latach spadnie wydajność operacyjna.

SAS twierdzi, że w czwartym kwartale 2019 r. doświadczył wzrostu popytu. Zyski przed opodatkowaniem wzrosły do 1,1 mld koron szwedzkich (115 mln dolarów) z 789 mln koron szwedzkich, przy wyższych o 6 proc. przychodach, które wyniosły 13,5 mld koron szwedzkich (1,42 mld dolarów).

Według przewoźnika lepsze wyniki zostały częściowo skompensowane przez niekorzystne efekty walutowe. SAS dostrzega utrzymującą się słabość korony szwedzkiej i norweskiej w stosunku do dolara amerykańskiego i euro. Konieczność płacenia wyższych rachunków w obcych walutach m.in. za paliwo przyczyniła się do pogorszenia wyników finansowych.

Całoroczny wskaźnik EBIT spadł o ponad 61 proc. do 794 mln szwedzkich koron (83,61 mln dolarów), podczas gdy przychody wzrosły o 2 mld do poziomu 46,7 mld koron (4,92 mld dolarów).

W przyszłym roku przewiduje się, że niepewne perspektywy gospodarcze i postępujące spowolnienie w kluczowych branżach, będą miały negatywny wpływ na popyt ze strony klientów. SAS spodziewa się się wyższej straty w pierwszym kwartale bieżącego roku finansowego.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy