Alitalia na razie nie upadnie. Włoski rząd udziela kolejnej pożyczki

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
05 grudnia 2019 09:40
4 komentarze
Włoski rząd zatwierdził pożyczkę w wysokości 400 mln euro dla borykającego się z problemami finansowymi włoskiego przewoźnika, aby zapewnić mu niezbędne do przeżycia finansowanie, podczas gdy decyzja w sprawie strategii dotyczącej przyszłości Alitalii jest obecnie podejmowana.
Reklama

Pożyczka ma umożliwić zakończenie procesu przeniesienia własności przedsiębiorstwa do dnia 31 maja 2020 r. Pozwoli ona na sfinansowanie "nieodwołalnych potrzeb w zakresie zarządzania" dla linii oraz realizację - przez komisarzy Alitalii - inicjatyw strategicznych mających na celu zwiększenie efektywności struktury przedsiębiorstwa.

Działania rządu mające na celu utrzymanie działalności Alitalii są następstwem niepozyskania nowego partnera strategicznego. Linia (oraz spółka córka Alitalia Cityliner) od maja 2017 r. pozostają pod zarządem komisarycznym, a rezerwy gotówki starczą im zaledwie do końca 2019 r.

W listopadzie br. włoska grupa infrastrukturalna Atlantia wycofała się z zamiaru utworzenia konsorcjum ratunkowego dla Alitalii, czym postawiła przewoźnika w trudnej sytuacji. Analitycy szacują, że do tej pory utrzymanie Alitalii przy życiu kosztowało podatników ponad 9 mld euro. W tej chwili Włosi rozważają kilka scenariuszy, a jednym z najbardziej prawdopodobnych jest znacjonalizowanie przewoźnika na okres kilku lat i odsprzedanie linii, gdy ta będzie rentowna i zrestrukturyzowana.


Nie wiadomo jednak czy zgodę na taki zabieg wyrazi Unia Europejska. W tym samym czasie Komisja Europejska prowadzi niezależne dochodzenie w sprawie wcześniej udzielonych pożyczek, które zapewne zostanie rozszerzone o sprawę kolejnej udzielonej pożyczki. Mocna pozycja Włochów w Brukseli ma niebagatelny wpływ na dalsze losy przewoźnika i wyniki prowadzonego dochodzenia. Krytycy atakują unijnych urzędników, że podczas gdy w przeszłości inne europejskie linie bankrutowały lub musiały wyraźnie ograniczyć swoją ofertę, Alitalia od dwóch lat normalnie funkcjonuje i nawet uruchamia nowe połączenia, które zwłaszcza na początku są nierentowne.

Tymczasem związki zawodowe Alitalii naciskają na rząd w celu znalezienia długoterminowego rozwiązania, być może obejmującego ponowną nacjonalizację przewoźnika.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6a3b8 2019-12-05 15:54   
gość_6a3b8 - Profil gość_6a3b8
"W tym samym czasie Komisja Europejska prowadzi niezależne dochodzenie" DOBRE SOBIE
gość_4f5f2 2019-12-05 14:45   
gość_4f5f2 - Profil gość_4f5f2
No to czekamy z utęsknieniem na widok na flightradar jak flota Alitalii wraca do leasorów.
Widok wracających MALEVów był piorunujący
gość_f3101 2019-12-05 14:41   
gość_f3101 - Profil gość_f3101
le cabaret
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama