American Airlines nie wpuszcza na pokład tysięcy pasażerów. Przez overbooking

3 grudnia 2019 12:22
3 komentarze
Tylko przez trzy miesiące ostatniego lata przez overbooking na pokłady samolotów American Airlines nie wpuszczono kilku tysięcy pasażerów.
Reklama
Od lipca do września 2019 r. American Airlines odmówiło wejścia na pokład ponad 3,4 tys. pasażerów z powodu overbookingu – wynika za danych przedstawionych przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych. To znacznie więcej niż w przypadku innych amerykańskich przewoźników łącznie.


Dla porównania, według amerykańskiego resortu, podobnych przypadków w tym samym okresie w Southwest Airlines było 314, w United Airlines zaś 15, natomiast linie Delta Air Lines nie zastosowały podobnej praktyki względem żadnego pasażera.

Z raportu wynika także, że pasażerów niewpuszczanych na pokład samolotów jest w Stanach Zjednoczonych z roku na rok coraz mniej, jednak gwałtownie wzrosła liczba takich przypadków właśnie w American Airlines. Autorzy raportu uważają, że winę za taki stan rzeczy ponosi uziemienie odrzutowców 737 MAX oraz spór pomiędzy linią lotniczą a związkami zawodowymi zrzeszającymi mechaników AA, który w lipcu 2019 r. doprowadził do odwołań i opóźnień dziesiątek lotów.


Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Linie lotnicze lubią latać pełnymi samolotami, ponieważ dzięki temu loty są bardziej opłacalne. Jednym ze sposobów, w jaki starają się to osiągnąć, jest overbooking, a więc nadmierna sprzedaż miejsc przy jednoczesnym założeniu, że niektórzy pasażerowie nie stawią się na lot (ang. no show) lub oddadzą swój bilet tuż przed podróżą.

Jeżeli okaże się, że chętnych na wejście na pokład samolotu jest więcej niż miejsc, przewoźnik zobowiązany jest w pierwszej kolejności poszukać pasażerów chętnych do rezygnacji z lotu, w zamian za określone korzyści. Dodatkowo linia lotnicza musi zapewnić tym osobom prawo wyboru między pełnym zwrotem kosztów biletu a zmianą rezerwacji.


W kwietniu 2017 r., na lotnisku Chicago–O'Hare, przed wylotem wieczornego rejsu linii United Airlines do Louisville, wezwani przez załogę samolotu policjanci wynieśli z pokładu pasażera, który nie chciał dobrowolnie zgodzić się na rezygnację z lotu, a którego wylosował system. Był to lekarz, który następnego dnia rano miał dyżur w szpitalu w Louisville. Z tego powodu odmówił on opuszczenia pokładu. Linie United Airlines zostały surowo skrytykowane za taką reakcję przez opinię publiczną, jak i internautów.

Po tym zajściu, przewoźnik zmienił swoje procedury i podejście do pasażerów w przypadku wystąpienia overbookingu, a także zobowiązał się, że będzie wypraszać pasażerów z samolotów tylko w ostateczności. Jak pokazują dane Departamentu Transportu, od lipca do września 2019 r. w United Airlines doszło jedynie do 15 sytuacji odmowy wejścia na pokład.

Fot.: materiały prasowe, T. Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_26dc8 2019-12-04 13:41   
gość_26dc8 - Profil gość_26dc8
Rowniez Easy Jet stosuje ta praktyke. Doswiadczylem tego osobiscie. Ale personel okazal sie pomocny. Dostalem na ten sam dzien bilety do Wawy z Lufthansa i odszkodowanie wyplacone w ciagu 2 tygodni. Ale stres przy bramce byl ogromny.....
gość_067ae 2019-12-04 09:46   
gość_067ae - Profil gość_067ae
Overbooking można było zrozumieć w czasach kiedy gro biletów się rezerwowało, ale wykupywało na lotnisku. Dziś to ułamek procenta, gro to bilety uprzednio wykupione, znaczna część bez możliwości zmian, więc sprzedawanie dwóch biletów na to samo miejsce to nieuprawniona korzyść linii lotniczej. Nawet jeśli ktoś nie wsiądzie do samolotu to i tak firma zarobiła, więc takie działania powinny być zakazane.
gość_3b80e 2019-12-03 12:36   
gość_3b80e - Profil gość_3b80e
W Europie z overbookingu słynie Lufthansa, tylko, że ona stara się nie dopuścić do sytuacji wyrzucania z samolotu a problem rozwiązuje już w check in-ie, przez to nie dochodzi do kłopotliwych sytuacji.
Przez to, że posiadają bardzo bogatą siatkę połączeń jak i umów wszelakich, pasażer dostaje od razu KASĘ jak i organizują transport alternatywny, że pasażer jest zadowolony i nie robi szopki medialnej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy