Hong Kong Airlines na skraju niewypłacalności

Marek Stus - Profil Marek Stus
01 grudnia 2019 10:04
Linie Hong Kong Airlines mają coraz większe problemy z regulowaniem bieżących rachunków. Przewoźnik wstrzymał listopadowe wypłaty dla pracowników, ogłosił dalsze cięcia w siatce połączeń oraz zawiesił dostęp do systemu rozrywki pokładowej.
Reklama

Należące do chińskiej HNA Group linie od dłuższego czasu notują poważne problemy finansowe. Sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc w obliczu przedłużających się społecznych niepokojów w Hongkongu i związanego z nimi spadku popytu na podróże. Przewoźnik stanął wobec konieczności przeprowadzenia głębokiej restrukturyzacji oraz wyhamowania dotychczasowego, szybkiego rozwoju swojej siatki połączeń zarówno na regionalnych rynkach azjatyckich, jak i trasach międzykontynentalnych.

W konsekwencji w październiku br. skasował zainaugurowane zaledwie dwa lata temu bezpośrednie loty z Hongkongu do San Francisco. Linie zapowiedziały również wycofanie się z obsługi rejsów do Los Angeles i Vancouver. W obu przypadkach nastąpi to w lutym 2020 roku i będzie oznaczało całkowitą rezygnację Hong Kong Airlines z połączeń długodystansowych. Już wcześniej skasowane zostały m.in. loty do Rosji, Australii i Nowej Zelandii. Ograniczenia nie omijają też tras lokalnych. W najbliższych miesiącach linie zaprzestaną rejsów m.in. do Ho Chi Minh City i Tiencin. Wraz z cięciami w siatce połączeń uziemionych zostało w tym roku już kilkanaście samolotów wykorzystywanych przez przewoźnika.


Niezależnie od tego w mijającym tygodniu Hong Kong Airlines poinformowały swoich pracowników o opóźnieniu w wypłacie listopadowych wynagrodzeń. Problem dotknie niemal połowę spośród ponad 3,5 tys. osób zatrudnionych przez linię. Wypłaty na czas mają otrzymać jedynie załogi samolotów oraz pracownicy zagraniczni przewoźnika. Pozostałych poproszono o cierpliwość i obiecano, że zaległe pensje trafią na ich konta pod koniec pierwszego tygodnia grudnia. Linie tłumaczą tę nadzwyczajną sytuację gwałtownym spadkiem przychodów wynikającym z przedłużającego się kryzysu w Hongkongu, a także rozpoczęciem sezonu zimowego, który jest słabszy pod względem przewozowym.

Z tych samych powodów Hong Kong Airlines wyłączają w swoich samolotach dostęp do systemu rozrywki pokładowej. Przewoźnik szuka aktualnie porozumienia z dostawcami w tej sprawie. Wszystko wskazuje na to, że zabrakło mu funduszy na uregulowanie bieżących rachunków za dystrybucję treści w IFE.

Kolejne drastyczne kroki Hong Kong Airlines wskazują, że linia znalazła się na progu wypłacalności. Gorszy sezon, trwające niepokoje polityczne wokół Hongkongu oraz kurcząca się siatka połączeń nie rokują zbyt dobrze na przyszłości. Przewoźnik nie może też liczyć na pomoc HNA Group, która sama znalazła się w sporych tarapatach finansowych. Jej problemy odbijają się m.in. na kondycji dużych chińskich linii lotniczych Hainan Airlines. To wszystko może skutkować rychłym upadkiem hongkońskiego przewoźnika.

Hong Kong Airlines są obecne na rynku od 2006 roku. Flota linii składa się obecnie z 44 samolotów: 12 airbusów A320, 26 airbusów A330 (w tym pięciu w wersji cargo) oraz sześciu airbusów A350.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama