Dokąd LOT chce polecieć latem 2020 roku? Znamy nowe, niezapowiedziane jeszcze trasy
LOT zaaplikował o sloty w sezonie letnim 2020 r. na kilkunastu nowych europejskich i pozaeuropejskich lotniskach. Część nowych połączeń została już ogłoszona, pozostałe zapewne poznamy w niedalekiej przyszłości. Interesująco prezentuje się także planowana aktywność innych graczy na Lotnisku Chopina.
Reklama
W sezonie letnim 2020 r. polski przewoźnik zaaplikował o sloty na 15 nowych lotniskach w stosunku do poprzedniego sezonu letniego, zaś na 9 trasach planowane jest zwiększenie częstotliwości - wynika ze wstępnego raportu koordynatora slotowego na warszawskim Okęciu.
LOT zaplanował w sezonie letnim loty z Warszawy do Aten. Do stolicy Grecji linia latała już wcześniej - do 2014 r. i w 2016 r. Kolejnym greckim kierunkiem jest Santorini i Chania, do której przewoźnik latał m.in. w latach 2009-2010, niewykluczone, że będzie to połączenie czarterowe. Kolejnym z nich może być trasa do Cancun w Meksyku, do którego polska linia latała już wcześniej na zlecenie biur podróży. Możliwe jednak, że LOT podobnie jak w przypadku Sri Lanki zdecyduje się na sprzedaż biletów również klientom indywidualnym.
Wśród kierunków turystycznych znalazła się jeszcze wyspa Kos, a także Rimini, Rijeka i Tirana. Rejsy w dwóch ostatnich kierunkach zostały niedawno ogłoszone.
- Warszawa - Ateny (LOT)
- Warszawa - Santorini (LOT)
- Warszawa - Chania (LOT)
- Warszawa - Cancun (LOT)
- Warszawa - Kos (LOT)
- Warszawa - Rimini (LOT)
LOT zaaplikował także o sloty na kolejnym moskiewskim lotnisku i zapewne chodzi o wznowione rejsy do Moskwy-Domodiedowo. Polski przewoźnik może także latać z Okęcia do Dublina. Wśród innych kierunków widnieje Rzym-Fiumicino, do którego wykonywano rejsy do 2014 r. Zupełną nowością jest z kolei Iwano-Frankiwsk.
- Warszawa - Moskwa-Domodiedowo (LOT)
- Warszawa - Dublin (LOT)
- Warszawa - Rzym-Fiumicino (LOT)
- Warszawa - Manchester (LOT)
- Warszawa - Iwano-Frankiwsk (LOT)
Polski przewoźnik zaplanował także połączenie do Ostrawy, które zostało niedawno oficjalnie ogłoszone. Od 30 marca 2020 r. LOT zaoferuje bezpośrednie rejsy między Warszawą Ostrawą. Połączenie będzie wykonywane 5 razy w tygodniu (oprócz śród i niedziel). W raporcie znalazło się także połączenie do San Francisco, które zostało zapowiedziane wraz ze zniesieniem wiz do Stanów Zjednoczonych. Nowe, bezpośrednie połączenie LOT-u do Północnej Kalifornii ruszy 5 sierpnia 2020 r.
Ostatnim kierunkiem zaplanowanym przez LOT jest Manchester, do którego polska linia chce latać aż dwa razy dziennie. Loty mają obsługiwać 118-miejscowe embraery E195.
Oprócz tego LOT zaaplikował o dodatkowe sloty na trasach z Warszawy do Bydgoszczy, Delhi, Göteborga, Lublina, Norymbergi, Poznania, Pekinu, Berlina-Tegel i Wiednia.
Na Lotnisku Chopina inni przewoźnicy również zaplanowali rozbudowę swojego rozkładu lotów. Linia Emirates zaaplikowała o dodatkowe sloty umożliwiające wykonywanie drugiej codziennej rotacji, co ciekawe o codzienne połączenie do Dubaju wystąpił też budżetowy flyDubai.
Z kolei Qatar Airways chce wykonywać o sześć rejsów tygodniowo więcej.
- Warszawa - Dubaj (flyDubai)
Ryanair Sun (Buzz) planuje nowe połączenie na Sycylię oraz do Szczecina. Ta ostatnia trasa widniała w rozkładzie do początku stycznia 2019 r. O loty z Warszawy do Sztokholmu zaaplikował SAS, z kolei Aegean zaplanował nową trasę na Rodos, zaś Egypt Air do Kairu.
- Warszawa - Szczecin (Buzz)
- Warszawa - Sycylia (Buzz)
- Warszawa - Rodos (Aegean)
- Warszawa - Sztokholm (SAS)
- Warszawa - Kair (Egypt Air)
Ciekawie przedstawia się także sytuacja na lotniskach regionalnych. Aer Lingus zabezpieczył sloty pod realizację nowych połączeń z Dublina do Krakowa i Poznania. Natomiast Ryanair planuje zwiększenie częstotliwości lotów ze stolicy Irlandii do Rzeszowa, a także uruchomienie nowego połączenia ze Szczecina do Manchesteru.
- Kraków - Dublin (Aer Lingus)
- Poznań - Dublin (Aer Lingus)
- Szczecin - Manchester (Ryanair)
Według raportu koordynatora przewoźnicy otrzymali sloty na realizację wyżej wymienionych tras. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich będą realizowane, gdyż w międzyczasie może dojść do zmian natury handlowej czy operacyjnej. Można się jednak spodziewać, że przynajmniej część z nich zostanie wkrótce ogłoszona przez przewoźników.
fot. mat. prasowe