Doradca strategiczny dla CPK prawie znany

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
29 listopada 2019 11:00
1 komentarz
Trwa wybór doradcy strategicznego dla spółki CPK. Choć informacje o przebiegu procedury są objęte tajemnicą handlową potencjalnych oferentów może być zaledwie kilku.
Reklama
Spółka CPK wybiera doradcę strategicznego. Zgodnie ze słowami Marcina Horały, nowego pełnomocnika rządu ds. CPK, jest to drugi główny cel spółki (obok powołania prezesa zarządu) na najbliższe cztery miesiące. Zapytanie ofertowe zostało skierowane do operatorów portów lotniczych, czyli instytucji, które zarządzają lotniskami. Udział w postępowaniu został uzależniony od pięciu kryteriów, które powinien spełnić przyszły partner.


Po pierwsze oferent powinien być operatorem portu lotniczego, który obsłużył co najmniej 45 mln pasażerów w 2018 r. Warunek ten ma zapewnić, że doradcą CPK będzie firma posiadająca doświadczenie w kierowaniu lotniskiem o skali nie mniejszej niż planowany port „Solidarność”. Zgodnie z danymi Airline Business lotnisk takich jest na świecie 43. Jako, że niektórzy operatorzy mają w swoim portfelu więcej niż jeden taki port (np. hiszpańska AENA) to realna liczba potencjalnych oferentów oscyluje wokół 40.

Po drugie port lotniczy, którym zarządza oferent musi posiadać pięć albo cztery gwiazdki w rankingu prowadzonym przez brytyjską firmę Skytrax. Taka klasyfikacja lotnisk funkcjonuje od 2000 r. Celem tego kryterium jest wyłonienie doradcy, który potrafi utrzymać wysoką jakość operacyjną portu, którym kieruje. To kryterium spełnia połowa spośród wspomnianych wyżej 40.

Trzeci warunek wymaga wykazania przeprowadzenia znaczącej rozbudowy portu przez operatora po 2008 r. W tym przypadku chodzi zapewne o wyeliminowanie firm, które od 10 lat nie prowadziły dużych projektów budowlanych. Kryterium to jest niezbyt precyzyjnie, bo użyte angielskie słowa major expansion można interpretować na wiele sposobów.


Czwarte kryterium wymaga od oferenta udowodnienia, że realizował międzynarodowe projekty wspierające rozwój lub operacyjne zarządzanie portami lotniczymi. Ten wymóg ma na celu wytypowanie tylko takich oferentów, którzy posiadają doświadczenie we współpracy międzynarodowej. Wreszcie ostatnie kryterium, powiązane z poprzednim, wymaga, aby jednym ze wspieranych portów było lotnisko, które obsłużyło 45 mln pasażerów w 2018 r. Oczywiście chodzi o inne lotnisko niż macierzyste operatora.

Po zastosowaniu drugiego kryterium w grze pozostają operatorzy następujących portów lotniczych: Amsterdam, Barcelona, Chengdu, Dauha, Delhi, Frankfurt, Hongkong, Kanton, Kuala Lumpur, Londyn-Heathrow, Monachium, Paryż-Charles de Gaulle, San Francisco, Seul, Singapur, Szanghaj, Tajpej, Tokio-Haneda i Toronto.

Trzy ostatnie wymogi eliminują z dalszego wyścigu wszystkie porty chińskie z ChRL-D, Hongkongu i Tajwanu. Odpadają też Barcelona, Dauha, Delhi, Kuala Lumpur, Londyn-Heathrow, San Francisco, Tokio-Haneda i Toronto. Na placu boju pozostaje jedynie holenderski Schiphol Group, niemieckie Fraport i Flughafen München, francuska Groupe ADP, singapurska Changi Airport Group oraz koreański Incheon International Airport Corporation. Tak więc z dużym prawdopodobieństwem tylko do tych 6 podmiotów sprowadzi się wybór spółki CPK, jeśli oczywiście firmy te zgłosiły swój akces do konkursu.


Niezależnie od faktu czy wszystkie sześć firm złożyło oferty, wybór nastąpi pomiędzy firmami z Europy i Azji. Zaletą firm europejskich jest ich bardzo dobra znajomość realiów gospodarczych i regulacyjnych Unii Europejskiej (UE). Z kolei Azjaci mają doświadczenia w budowaniu lotnisk od podstaw tzw. greenfield. Najsilniejszą ofertę mogą z pewnością przedstawić Singapurczycy, bo są obecni nie tylko w Azji, ale również w UE i w Europie Wschodniej. Nie wiadomo jednak czy oferta z Changi, której wydaje się kibicować p.o. prezesa CPK Mikołaj Wild, będzie atrakcyjna cenowo.

Procedura wyboru doradcy będzie odbywać się w formule dialogu technicznego. Oferenci zostali zaproszeni do składania propozycji 8 listopada br. Na złożenie wniosku mieli czas do 22 listopada br. W czwartek (27.11) wszyscy zainteresowani dostali potwierdzenie zaproszenia albo odmowę. Spółka wie już teraz ile podmiotów weźmie udział w dialogu. Pierwszy jego etap ma odbyć się do końca 2019 r. i polegać na przekazaniu oferentom koncepcji CPK wraz z książką pytań oraz na uzyskaniu na nie odpowiedzi.

W ten sposób wybrane zostaną firmy, z którymi będą prowadzone rozmowy na drugim etapie dialogu w miesiącach styczeń-luty 2020 r. W jego ramach odbędą się spotkania z wybranymi firmami. Przewidziana jest także opcjonalna, trzecia faza dialogu, która może nastąpić na przełomie lutego i marca. Wybór doradcy strategicznego ma zostać ogłoszony pod koniec marca przyszłego roku.


Zgodnie z uzyskaną informacją od spółki CPK rolą doradcy będzie bieżąca współpraca z firmą i jej wsparcie merytoryczne na etapie planowania i projektowania, a docelowo też budowy lotniska. Współpraca z doradcą strategicznym ma również przyczynić się do transmisji wiedzy i know how od doradcy do spółki CPK.

Ostatnie komentarze

gość_ec29c 2019-11-29 12:06   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
To jeszcze raz: zwiększenie operacji do 800 lub budowa CPK to bankructwo lub przejęcie LOT-u.

Widać to po analizie wyników Austriana (w Wiedniu są wolne sloty) i Finnaira (przerośnięta linia w stosunku do rynku macierzystego) za lata 2018 - 2022.

CPK to też katastrofa z punktu widzenia rozwoju Polski. Aby CPK się udał rząd będzie torpedował rozwój regionów (CPK samo z siebie nie odbierze pasażerów regionom, to rząd będzie niszczył regiony, aby CPK odniosło sukces. I oni są do tego zdolni, dowodem jest choćby opłata terminalowa, dwa razy wyższa dla regionów. Mamy też przykład z zagranicy, gdzie greckie lotniska regionalne musiały spłacać kredyt na budowę nowego lotniska w Atenach), by nie mogły konkurować z CPK, wystąpi efekt krótkiej kołderki, w związku z czym nie będzie pieniędzy na drogi w regionach i na kolej regionalną/aglomeracyjną, budowę nowych torów/tuneli tramwajowych, czy linii metra. Na CPK najbardziej stracą Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Aglomeracja Górnośląska i Poznań.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N