JAT Tehnika dołącza do Grupy Avia Prime

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
29 listopada 2019 08:32
1 komentarz
JAT Tehnika dołącza do Grupy Avia Prime, tworząc jednego z największych dostawców usług MRO w Europie. Ponad 50 tys. m2 hangarów Avia Prime, właściciel Adria Tehnika i LINETECH, przejmuje 99 proc. udziałów w serbskiej spółce obsługi technicznej samolotów JAT Tehnika.
Reklama

Dzięki transakcji Avia Prime stanie się jednym z kluczowych graczy na europejskim rynku naziemnej obsługi technicznej samolotów (MRO - maintenance, repair & overhaul). Grupa zaoferuje od teraz aż 34 niezależne linie produkcyjne – w tym 3 linie dla samolotów szerokokadłubowych - do obsługi hangarowej oraz warsztaty silnikowe, na które zapotrzebowanie nieustannie wzrasta. Avia Prime, pozostaje jedynym podmiotem w Europe, który w tak szybkim tempie rozwinął się, osiągając pozycję lidera MRO w Europie środkowo-wschodniej oraz kluczowego gracza na europejskim rynku. Sprywatyzowany JAT Tehnika stanie się trzecim podmiotem grupy. Avia Prime była jednym z niewielu podmiotów w Europie zdolnym wypełnić wszystkie, restrykcyjne kryteria przetargu, gdyż Rząd Serbii był zainteresowany wyłącznie sprzedażą JAT Tehnika do inwestora branżowego MRO o stabilnej, ugruntowanej pozycji w Europie oraz który rozwinie JAT Tehnika współmiernie do rozwoju lotniska w Belgradzie zabezpieczając operacje techniczne. W 2018 r. lotnisko w Belgradzie im. Nikola Tesli wydało licencję na jego prowadzenie za ponad 500 mln EURO dla francuskiego operatora lotnisk firmy VINCI Airports.


JAT Tehnika operuje w dwóch hangarach o łącznej powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych na lotnisku Nikoli Tesli w Belgradzie. W hangarach spółki można zmieścić nawet największe samoloty szerokokadłubowe zaliczające się do kodu E ICAO. JAT Tehnika posiada certyfikaty EASA PART-145 i PART 21J oraz FAA FAR 145. Spółka posiada również nowoczesne warsztaty, w tym centrum napraw silnikowych i dedykowaną hamownię silników.

Avia Prime z kolei, jest grupą zrzeszającą dwa z najszybciej rozwijających się MRO w Europie – Adria Tehnika ze Słowenii oraz LINETECH z Polski. Grupa oferuje obsługę techniczną dla wszystkich najpopularniejszych typów samolotów pasażerskich na świecie, jak Boeing 737, Airbus A320, Embraer ERJ i EMB oraz Bombardier CRJ. Dzięki przejęciu JAT Tehnika Grupa będzie świadczyła serwis w hangarach o powierzchni ponad 50 tys. m2 na 34 slotach-liniach produkcyjnych. Zwiększy się również zakres oferowanych usług o naprawy silnikowe, dzięki posiadaniu warsztatów silników oraz hamowni. Ponadto Grupa będzie mogła obsługiwać kolejne typy samolotów, jak Airbus 330 oraz ATR, jak również będzie posiadała amerykański certyfikat obsługowy FAA oraz PART 21, co umożliwi produkcję części. Dodatkowo Avia Prime zyska 3 linie obsługowe dla samolotów szerokokadłubowych. Wprowadzenie kolejnej spółki przyniesie więc nowe kontrakty i kolejnych klientów.

- Naszym największym atutem jest wszechstronność oferty. W kilku lokalizacjach możemy serwisować samoloty od różnych producentów, więc nawet duży przewoźnik z kilkoma typami samolotów w swojej flocie może skorzystać z naszych usług wybierając jedną z naszych baz – mówi Piotr Kaczor, prezes Grupy Avia Prime. – Do naszego portfolio dodajemy kolejne firmy, ponieważ rynek europejski zmierza w tę właśnie stronę. Każda mniejsza firma jest zdana na współpracę w ramach dużej stabilnej grupy MRO jaką jesteśmy. Dotyczy to zarówno branży MRO jaki i linii lotniczych. Avia Prime również zyskuje na tym przejęciu. Dzięki JAT Tehnika dołączamy nowe certyfikaty, jak EASA PART-21J oraz FAA FAR-145, nie wspominając o możliwości serwisowania aż 32 samolotów jednocześnie. Te miejsca będziemy wstanie zapełnić od zaraz, gdyż aktualnie nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich naszych klientów – dodaje Kaczor.


- Czas fuzji i konsolidacji na rynku europejskim na dobre się rozpoczął. Avia Prime jest tu liderem, nieustannie szukając rozwiązań umacniających naszą pozycję. Dlatego dzisiejsze przejęcie jest drugim w przeciągu 5 lat, którego dokonaliśmy. Przypomnę, że od 5 lat posiadamy 100% akcji Adria Tehnika. Obecnie nasza pozycja jest jedną z dominujących w Europie na rynku MRO, a oferowane usługi - komplementarne, dzięki czemu jesteśmy odpowiednim partnerem dla dużych konsolidujących się operatorów lotniczych – dodaje Krzysztof Pietkun, szef Rady Nadzorczej LINETECH oraz wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej w Avia Prime.

- Rozwój branży MRO w Europie zapowiada się bardzo obiecująco. Cieszymy się, że zainwestowaliśmy w Grupę Avia Prime ponad rok temu i widzimy, że możliwości przyszłego rozwoju naszej Grupy jest bardzo wiele – komentuje Jozef Janov, partner zarządzający Hartenberg Holding, jeden z udziałowców w Grupie Avia Prime.

Avia Prime jest czesko-polską grupą lotniczą skupiającą słoweńską Adria Tehnika, już wkrótce - serbski JAT Tehnika oraz polski LINETECH. W pięciu bazach w Europie Środkowo-Wschodniej obsługiwanych będzie aż 32 samolotów jedocześnie, z czego niezależnie mogą działać aż 3 linie produkcyjne dla samolotów szerokokadłubowych. Czyni to grupę jednym z największych dostawców usług MRO w Europie. W zeszłym roku Avia Prime wykonała serwis ponad 300 różnych samolotów, spędzając na tym ponad 1,5 miliona roboczogodzin. Do klientów grupy należą między innymi Lufthansa, SAS, Easy Jet, Finnair, Norwegian, TUI, Edelweiss, Swiss, Brussels Airlines, Arkia Israeli Airlines, Austrian, Laudamotion i Volotea. Dodanie do oferty kolejnej spółki, JAT Tehnika, znacząco zwiększy możliwości obsługowe. Avia Prime szacuje, że w 2020 na obsługę techniczną poświęci nawet 3 miliony roboczogodzin.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_31aed 2019-12-03 20:52   
gość_31aed - Profil gość_31aed
Linetech ruszył ostro do przodu dokładnie wtedy, kiedy Lotams się zatrzymał.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama