PKP Intercity wprowadza możliwość wyboru miejsca siedzącego
PKP Intercity umożliwi swoim klientom możliwość wygodniejszego wyboru miejsca siedzącego podczas zakupu biletu przez internet.
Reklama
Brak możliwości przejrzystego wyboru miejsca siedzącego był do tej pory jednym z większych zarzutów stawianych przez pasażerów w stosunku do przewoźnika. Podczas zakupu biletu przez internet można było wprawdzie wybrać miejsce przy oknie, przy przejściu bądź - w przypadku przedziału - także środek, jednakże system sam wskazywał podróżnemu wagon i rząd/przedział. Stąd bardzo często na stacjach kolejowych o dużych potokach pasażerskich można było zaobserwować jak większość osób wsiada do jednego wagonu lub członu, co spowodowane było tym, że system obsadzał w pierwszej kolejności pasażerów wsiadających na danej stacji w wybranej części składu. W rezultacie nierzadko można było zauważyć jak jeden wagon jest w całości wypełniony, a sąsiedni półpusty.
Choć system dopuszczał rezerwację konkretnego miejsca w konkretnym wagonie, to kupujący przez internet musiał wcześniej, na podstawie dostępnych w sieci schematów, sprawdzić jakie jest zestawienie interesującego go pociągu, następnie znaleźć schemat obecnego w zestawieniu wagonu, wybrać miejsce i po powrocie do okienka z otwartym systemem rezerwacyjnym PKP Intercity wpisać odczytany wcześniej nr fotela i liczyć na to, że dane miejsce okaże się wolne. Bywał to proces dość żmudny.
Po długim okresie wyczekiwania polski przewoźnik zdecydował się jednak wprowadzić znaną w innych krajach usługę wyboru miejsca na podstawie graficznego schematu pociągu, przez co ułatwi na raz dwie rzeczy - możliwość wygodnego wyboru miejsca w dowolnym miejscu składu, jak również możliwość podejrzenia aktualnego stanu wolnych miejsc w pociągu - do tej pory ta funkcja istniała (trzy ludziki widoczne przy rezerwacji pociągu zamalowane w zależności od wypełnienia na zielono, pomarańczowo, czerwono lub szaro jeśli sprzedaż była niedostępna), ale informacje, które na jej podstawie były przekazywane, trudno było uznawać za wiarygodne - dane były bowiem odświeżane zaledwie raz na dzień przez co rzeczywiste obłożenie pociągu różniło się często od tego co pokazywała strona internetowa.
Funkcja rezerwacji miejsc na podstawie schematu graficznego działa przy rezerwacji biletów na pociągi kursujące po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy, czyli od 15 grudnia br. i na razie tylko na wybrane składy - głównie kategorii EIP (obsługiwane przez pociągi pendolino) oraz na części pociągów IC obsługiwanych przez elektryczne zespoły trakcyjne typu Stadler FLIRT oraz Pesa DART.
fot. PKP Intercity