×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Aeroflot: Pilot zmarł po zawale doznanym w powietrzu


Podczas odbywającego się wczoraj (24.11) lotu SU1546 z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo do Anapy, jeden z pilotów doznał zawału mięśnia sercowego. Niestety mimo prób ratowania życia lotnika, incydent ten zakończył się jego śmiercią.


Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło podczas lotu airbusa A320 linii Aeroflot z Moskwy do popularnego rosyjskiego kurortu położonego nad Morzem Czarnym, jakim jest Anapa. Pierwszy oficer poinformował kompana i personel pokładowy o złym samopoczuciu, gdy maszyna znajdowała się w przelocie na wysokości 33 tys. stóp (ok. 10 km). Jeden z członków personelu pokładowego sprawdził czy pośród pasażerów nie ma obecnego lekarza, a gdy okazało się, że niestety nikt nie jest w stanie pomóc pilotowi w powietrzu, kapitan podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na najbliższym lotnisku.

Ostatecznie maszyna przyziemiła na międzynarodowym lotnisku Platov w Rostowie nad Donem. W trakcie podejścia do lądowania kapitan poinformował służby ruchu lotniczego, że potrzebna będzie pilna pomoc medyczna. Zaraz po lądowaniu o godzinie 09:57 czasu lokalnego do samolotu pospieszyła karetka, ale mimo interwencji ratowników i lekarza nie udało się już uratować życia czterdziestodziewięcioletniego pilota. Jak podała rosyjska agencja prasowa TASS, zmarł on ostatecznie podczas lądowania w wyniku rozległego zawału serca.

- Niestety nie było możliwości przeprowadzenia reanimacji pilota - powiedział rzecznik prasowy Aeroflotu w rozmowie z telewizją RBK. - Załoga karetki stwierdziła zgon na pokładzie samolotu. Składamy szczere kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego lotnika.

Południowy oddział Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej rozpoczął już dochodzenie w sprawie śmierci pilota. Maszyna wystartowała z kolei do celu w Anapie o 13:12 i po 40 minutach lotu szczęśliwie dotarła do celu.


Warto zauważyć, że incydenty takie jak wczorajszy zdarzają się bardzo rzadko. Zawały czy inne zachorowania wśród pilotów, szczególnie podczas wykonywania lotu, nie są częste, ponieważ muszą oni regularnie odbywać badania lekarskie i dzięki temu są świadomi swojego stanu zdrowia i dbają o nie, aby nie mieć problemu z przejściem badań z pozytywnym wynikiem. Każdy pilot w wieku do 40 lat musi odbywać badania co roku, zaś po przekroczeniu tego wieku już co 6 miesięcy. Należy dodatkowo pamiętać, że nawet jeśli w kokpicie dojdzie do sytuacji, w której jeden z pilotów będzie niedysponowany podczas lotu to współczesne samoloty są konstruowane i wyposażone tak, że drugi członek załogi będzie w stanie wylądować maszyną w pojedynkę.

Choć w 2010 roku Michael O'Leary, szef Ryanaira znany z dbałości o oszczędności, zaproponował aby na trasach krótkodystansowych w kokpicie zasiadał tylko jeden pilot, to Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) podtrzymuje przymus zasiadania za sterami maszyny liniowej dwóch pilotów.

fot. mat. prasowegość_d4b24 - Profil
gość_d4b24
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie