Aeroflot: Pilot zmarł po zawale doznanym w powietrzu

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
25 listopada 2019 09:40
1 komentarz
Podczas odbywającego się wczoraj (24.11) lotu SU1546 z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo do Anapy, jeden z pilotów doznał zawału mięśnia sercowego. Niestety mimo prób ratowania życia lotnika, incydent ten zakończył się jego śmiercią.
Reklama

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło podczas lotu airbusa A320 linii Aeroflot z Moskwy do popularnego rosyjskiego kurortu położonego nad Morzem Czarnym, jakim jest Anapa. Pierwszy oficer poinformował kompana i personel pokładowy o złym samopoczuciu, gdy maszyna znajdowała się w przelocie na wysokości 33 tys. stóp (ok. 10 km). Jeden z członków personelu pokładowego sprawdził czy pośród pasażerów nie ma obecnego lekarza, a gdy okazało się, że niestety nikt nie jest w stanie pomóc pilotowi w powietrzu, kapitan podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na najbliższym lotnisku.

Ostatecznie maszyna przyziemiła na międzynarodowym lotnisku Platov w Rostowie nad Donem. W trakcie podejścia do lądowania kapitan poinformował służby ruchu lotniczego, że potrzebna będzie pilna pomoc medyczna. Zaraz po lądowaniu o godzinie 09:57 czasu lokalnego do samolotu pospieszyła karetka, ale mimo interwencji ratowników i lekarza nie udało się już uratować życia czterdziestodziewięcioletniego pilota. Jak podała rosyjska agencja prasowa TASS, zmarł on ostatecznie podczas lądowania w wyniku rozległego zawału serca.

- Niestety nie było możliwości przeprowadzenia reanimacji pilota - powiedział rzecznik prasowy Aeroflotu w rozmowie z telewizją RBK. - Załoga karetki stwierdziła zgon na pokładzie samolotu. Składamy szczere kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego lotnika.

Południowy oddział Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej rozpoczął już dochodzenie w sprawie śmierci pilota. Maszyna wystartowała z kolei do celu w Anapie o 13:12 i po 40 minutach lotu szczęśliwie dotarła do celu.


Warto zauważyć, że incydenty takie jak wczorajszy zdarzają się bardzo rzadko. Zawały czy inne zachorowania wśród pilotów, szczególnie podczas wykonywania lotu, nie są częste, ponieważ muszą oni regularnie odbywać badania lekarskie i dzięki temu są świadomi swojego stanu zdrowia i dbają o nie, aby nie mieć problemu z przejściem badań z pozytywnym wynikiem. Każdy pilot w wieku do 40 lat musi odbywać badania co roku, zaś po przekroczeniu tego wieku już co 6 miesięcy. Należy dodatkowo pamiętać, że nawet jeśli w kokpicie dojdzie do sytuacji, w której jeden z pilotów będzie niedysponowany podczas lotu to współczesne samoloty są konstruowane i wyposażone tak, że drugi członek załogi będzie w stanie wylądować maszyną w pojedynkę.

Choć w 2010 roku Michael O'Leary, szef Ryanaira znany z dbałości o oszczędności, zaproponował aby na trasach krótkodystansowych w kokpicie zasiadał tylko jeden pilot, to Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) podtrzymuje przymus zasiadania za sterami maszyny liniowej dwóch pilotów.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_edf2d 2019-11-25 17:50   
gość_edf2d - Profil gość_edf2d
Szczere kondolencje dla rodziny. Co go miało uratować? Jeżeli to był rzeczywiście zawał serca to tylko szybka interwencji w ośrodku kardiologii inwazyjnej mogłaby go uratować. A badania badaniami, ale nie sposób ocenić rozwoju miażdżycy w naczyniach wieńcowych serca, dopiero, gdy następuje znaczne zwiężenie a z czasem całkowite zamknięcie światła w tętnicy/ach wieńcowych występują objawy 'zawałowe' i w zależności jaki obszar serca jest niedokrwiony osoba taka ma te objawy i zdąży trafić do odpowiedniej kardiologicznej placówki, lub niestety umiera na miejscu. Bo zawał 'rośnie' bezobjawowo, każdy z nas od młodości 'hoduje sobie' (w zależności od wielu czynników - np. styl życia itd.) swoją blaszkę miażdżycową w sercu, niektórzy mają zawał po 40 r.ż., niektórzy po 80., a niektórzy przeżywają życie bez zawału.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama