Uzupełniający przetarg dla lotniska w Radomiu

22 listopada 2019 12:20
5 komentarzy
15 listopada br. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło kolejny przetarg na rozbudowę radomskiego portu na Sadkowie. Tym razem chodzi głównie o uzupełnienie poprzednich zamówień.
Reklama
Przedmiotem zamówienia opublikowanego przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) jest opracowanie koncepcji oraz projektów budowlanych dla rozbudowy lotniska Radom oraz przeprowadzenie w koniecznych przypadkach postępowania w przedmiocie pozyskania dla prac objętych projektami budowlanymi decyzji wojewody mazowieckiego o zezwoleniu na realizacje inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego (ZRIL).


Z tego ogólnego opisu wynika, że muszą zostać wykonane nowe projekty rozbudowy portu lotniczego, które mogą nawet wymagać wydania nowego ZRIL. Ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) wynika, że usługa jest podzielona na pięć części i dotyczy instalacji nawigacyjnych portu, magazynu paliw i parkingu.

Pierwsza cześć usługi zakłada opracowanie koncepcji w zakresie przeniesienia istniejących urządzeń radionawigacyjnych (DVOR/DME) do nowej lokalizacji wraz ze wszystkimi przyłączami, kanalizacją, okablowaniem i odwodnieniem oraz zaplanowania drogi dojazdowej do tych instalacji. W zależności od zakresu koncepcji wykonawca usługi będzie musiał uzyskać nową lub zamienną decyzję ZRIL. Cześć druga zadania polega na opracowanie koncepcji dla zamiennego projektu budowlanego na potrzeby zmiany decyzji ZRIL z 2016 r. uwzględniającej nową lokalizację instalacji nawigacyjnych portu.

Część trzecia przetargu dotyczy przeprowadzenia na podstawie przekazanego przez PPL projektu budowlanego procedury ZRIL w zakresie budowy parkingu. Wykonawca będzie miał obowiązek uzupełnić projekt budowlany parkingu P3 o niezbędną infrastrukturę towarzyszącą wynikającą z uwarunkowań technicznych niezbędnych dla realizacji inwestycji oraz między innymi z uwarunkowań środowiskowych.


W czwartej części zadania zwycięzca przetargu będzie zobowiązany do weryfikacji i uzupełnienia projektu budowlanego magazynu paliw wraz z infrastrukturą przekazanego przez PPL pod względem uwarunkowań technicznych niezbędnych dla realizacji inwestycji. Dodatkowo będzie trzeba pozyskać nową lub zamienną decyzję ZRIL. Ten fragment zamówienia zakłada również budowę ekranów akustycznych oraz przeprowadzenie analizy w zakresie kompletności i funkcjonalności wszelkich sieci, w tym w szczególności sanitarnych, energetycznych i teletechnicznych oraz przyłączy na terenie lotniska Radom-Sadków. Firma wykonująca zadania ma też wskazać ewentualne zmiany lub uzupełnienia konieczne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania lotniska.

Ostatnia, piąta cześć zamówienie zleca wykonawcy opracowanie dla przygotowanych projektów budowlanych zestawienia planowanych kosztów robót i realizacji inwestycji oraz pełnienie nadzoru autorskiego w czasie wykonywania zadań. Projektant uzyska od 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu wszystkie pozytywne opinie i uzgodnienia dokumentacji, w zakresie terenów wojskowych niezbędne do uzyskania decyzji ZRIL oraz do realizacji prac budowlanych. Projektant musi wziąć pod uwagę brak możliwości przebudowy infrastruktury wojskowej posadowionej na terenie lotniska.

PPL określił termin realizacji zadań projektowych na 20 do 50 dni od dnia zwarcia umowy a termin do uzyskania decyzji ZRIL na 90 dni od daty zatwierdzenia projektu budowlanego. Dzień składania ofert został określony na 23 grudnia br. Z terminów podanych w SIWZ wynika, że wykonanie zadania może zakończyć się najwcześniej pod koniec czerwca 2020 r. i dopiero wtedy będzie można rozpisać kolejny konkurs na wybudowanie zaprojektowanych obiektów.


Najnowszy przetarg PPL na rozbudowę lotniska w Radomiu robi wrażenie uzupełniania zakresu wcześniej ogłoszonych zleceń. Wygląda to tak, jakby niektóre konieczne elementy radomskiej inwestycji umknęły z pola uwagi zamawiającego. Oznacza to z pewnością wzrost kosztów inwestycji. Natomiast ostateczny termin oddania portu do użytku zależy od toczącego się obecnie postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO) w sprawie przetargu na zbudowanie terminalu. Przypomnijmy, że oferenci chcą wydłużyć okres robót do 30 miesięcy co przesunęłoby datę rzeczywistego otwarcia portu na Sadkowie na rok 2023. KIO ma wydać orzeczenie w tej sprawie dziś (22.11) o godz. 15:30.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6b3a0 2019-11-23 13:51   
gość_6b3a0 - Profil gość_6b3a0
jak widzę zdjęcie z tymi kacykami pisowskimi to mam pewnośc że z tego lotniska odlatywać będą tylko ptaki
gość_072f9 2019-11-23 12:20   
gość_072f9 - Profil gość_072f9
Sztandarowy przykład szastania publicznymi pieniędzmi. Jeśli chcemy alternatywy dla zapychającego się Okęcia to w podobnej odległości od Warszawy jest gotowe i niewykorzystane LCJ (pas 2500m i przepustowość już teraz pond 2mln pax), ale partyjni eksperci wiedzą lepiej jak forsować swoje pomysły naszym publicznym kosztem.
gość_255bc 2019-11-23 09:25   
gość_255bc - Profil gość_255bc
Niech ktos w koncu wyciagnie natychmiastowe konsekwencje wobec osob dazacych do rozbudowy portu, ktory od czasu jego wybudowania nie wygenerowal zadnego ruchu. Jak mozna cos rozbudowywac, co nie ma racji bytu????
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy