RPA: Związkowcy nawołują do strajków

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
19 listopada 2019 08:00
1 komentarz
Południowoafrykańscy związkowcy wezwały przedwczoraj (17.11) wszystkich członków personelu lotniczego do przyłączenia się do trwającego strajku South African Airway (SAA). Wszystko po tym jak linie odmówiły podwyżek wynagrodzeń.
Reklama
Na trwającym od piątku strajku linie lotnicze South African Airways tracą codziennie 52 mln randów (ok. 13,5 mln złotych). W akcji bierze udział około 3 tys. pracowników. Sobotnie negocjacje nie przyniosły porozumienia, a strajkujący personel zagroził kolejnymi działaniami utrudniającymi funkcjonowanie linii. Strajk rozpoczął się ponieważ przewoźnik nie był w stanie spełnić żądań pracowników co do podwyżek płac. SAA boryka się z problemami finansowymi, a każdy dzień utrudnień i przestoju w działalności nie poprawia sytuacji.

- W odpowiedzi na celową prowokację, ze strony zarządu SAA i kierownictwa linii, związek techników Numsa prowadzi konsultacje z pracownikami w sprawie organizacji strajku wtórnego - powiedziała Phakamile Hlubi-Majola, rzeczniczka prasowa związku Numsa w rozmowie z lokalnymi dziennikarzami przed siedzibą centrali przewoźnika w Johannesburgu.


Zalążki konfliktu między South African Airlines, a związkowcami powstały gdy w ubiegłym tygodniu przewoźnik zapowiedział, że około 1000 pracowników linii może stracić pracę w ramach trwającego procesu restrukturyzacji. Negocjacje podjęte przez związkowców z kierownictwem utknęły w martwym punkcie po tym, jak nie udało się uzgodnić wymaganych z kolei przez personel podwyżek płac. Tak bardzo sprzeczne interesy obu stron sporu nie ułatwiają dojścia do porozumienia, a związkowcy straszą dłuższymi strajkami. Wszystko co może zaoferować SAA to podwyżka wynagrodzenia o 5,9 proc., podczas gdy pracownicy reprezentowani przez związkowców domagają się ośmioprocentowej podwyżki i trzyletniej gwarancji bezpieczeństwa pracy.

- Naszymi działaniami walczymy z ograniczaniem praw pracowników, korupcją i szaloną prywatyzacją - powiedziała Hlubi-Majola podczas wywiadu w lokalnej telewizji.

Rzeczniczka Numsy dodała, że trwają rozmowy z pracownikami innych spółek z grupy SAA, południowoafrykańską firmą zarządzającą portami lotniczymi i poszczególnymi dostawcami usług lotniczych. Według niej strajk wtórny będzie miał wpływ na zamknięcie całego sektora lotniczego w RPA.

South African Airways, choć jest jedną z największych linii lotniczych w Afryce to od 2011 roku boryka się ze sporym zadłużeniem i nie odnotowuje zysków, pomimo wielokrotnej rządowej pomocy.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_cf95f 2019-11-21 09:41   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
kiedy związki zrozumieją, że zajeżdżając kobyłę nie będzie z tego kasy?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy